K tomu, aby renminbi bylo globální rezervní měnou, je dlouhá cesta. Digitální měny mají určitou výhodu nad jinými - Massad (video)
Čína už řadu let používá digitální měnu a snaží se, aby renminbi hrálo významnou roli ve světové ekonomice. K tomu, aby se stalo mezinárodní rezervní měnou, je ale ještě dlouhá cesta. Pro Bloomberg to řekl Timothy Massad z Harvard University. Podle něj ale už nyní Čína pracuje na projektu s některými z dalších asijských zemí, který umožní, aby renminbi bylo využíváno pro vzájemné platby. Konečným cílem pak je „vyhnout se dolarovému platebnímu systému“.
Podle profesora nyní přibližně 90 % mezinárodních plateb probíhá v amerických dolarech, tyto transakce pak ve většině případů také jdou přes některou z amerických bank. To dává Spojeným státům „velkou páku“, kterou mohou používat i na sankce vůči některým zemím. Téma mezinárodních rezervních měn je pak podle experta do značné míry tématem toho, jakse budou dál vyvíjet peníze a jakou budou mít formu.
Massad připomněl, že peníze měly i v historii různou formu od mincí přes peníze papírové a digitální vklady u bank až po současné snahy prosadit jako peníze měnu digitální. Ta by podle experta mohla mít výhodu v tom, že zkombinuje „pohyb informace s pohybem samotné hodnoty“. Nyní se totiž pro platby musípoužívat speciální systém, kterým je například SWIFT, ale u digitálních měn by tomu tak být nemuselo.
Na otázku týkající se ETF zaměřených na kryptoměny ekonom odpověděl, že tu stále není dostatečně silný regulační rámec, i když na trhu s futures tomu tak už může být. Trh s futures je také tím, kde má SEC pravomoc, není tomu tak ale se spotovými trhy s bitcoinem a dalšími kryptoměnami. Na to by musely být považovány za cenný papír, což v tuto chvíli nejsou. „Zákony se stále vyvíjejí, pevný regulační rámec je třeba,“ uzavřel expert.
Zdroj: Bloomberg
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Zprávy k cestování
Poslední zprávy z rubriky Cestování:
Přečtěte si také:
Prezentace
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
13.11.2024 Pojištění elektromobilů kryje specifická rizika
12.11.2024 Motorola má nový hit Black Friday, svůj…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Ondřej Vacek, Ušetřeno.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
?