Lukáš Raška (Portu)
Finanční rady  |  27.07.2023 17:18:28

Peníze do budoucna investují dětem častěji muži než ženy

Investice pro vlastní děti nejčastěji zařizují otcové. Dokládají to data Portu, podle kterých je mužů celých 80 procent z těch, kteří prostřednictvím Dětského účtu svým dětem investují. To může být dáno tím, že muži častěji spravují rodinné finance a tím, že ženy mají v Česku nižší příjmy a tím pádem jim na investování zbývá méně peněz.  

Investování je stále ve větší míře výsadou mužů. Ti si v něm více věří a v průměru mají i vyšší investiční gramotnost. Muži tak častěji než ženy volné peníze investují a snaží se tak čelit třeba inflaci. Jedním z důvodů, proč investovat, je i snaha rodičů předat svým dětem finance do dospělosti. Peníze do budoucna přitom také mnohem častěji odkládají otcové. Ukazují to data o Dětských účtech investiční platformy Portu. Z těch vyplývá, že čtyři z pěti lidí, kteří svým dětem Dětské účty zakládají jsou muži. Vede je k tomu často dobrá zkušenost, kterou s investováním mají. Podle dat Portu totiž většina (78 procent) rodičů investuje jak svým dětem, tak i sobě.

Rodiče svým dětem v průměru odkládají asi 5 100 korun. Ačkoliv však ženy investují svým dětem méně často, investují v průměru větší sumu. Matky tak svým dětem na Dětské účty vkládají asi 6 500 korun, u otců se vklad nejčastěji pohybuje v okolí částky 4 800 korun.

Muži častěji řídí rodinné finance

Že muži investují svým dětem častěji než ženy potvrzuje, že muži mají většinou na starosti rodinné finance. Rozdíl navíc může být způsoben také tím, že ženy v Česku v průměru vydělávají výrazně méně než muži. Po zaplacení nezbytných výdajů už jim často na investování nemusí zbývat finanční prostředky.

Více než 60 procent rodičů investuje podle dat jednomu dítěti a více než 30 procent  rodičů dětem dvěma. To ale neodpovídá rozdělení českých domácností. Podle Českého statistického úřadu v roce 2021 domácnosti s jedním závislým dítětem představovaly více než pětinu (22 %) všech hospodařících domácností tvořených jednou rodinou. Další téměř pětinu pak tvořili domácnosti se dvěma závislými dětmi. Platí tedy, že podíl rodičů, kteří investují dvěma dětem je nižší než podíl rodin se dvěma dětmi. To může být způsobeno tím, že rodiny s dvěma a více dětmi mají většinou i v průměru vyšší výdaje a často i nižší příjmy. Na investování jim tak pravděpodobně nezbývá tolik peněz, jako úplným rodinám s jedním dítětem.

Na mladší děti by se nemělo zapomínat

Co ale dělat, když starší dítě už má investiční účet a do rodiny přibude další dítě? Protože je nejlepší investovat pro děti dlouhodobě a pravidelně, je lepší snížit příspěvek pro první dítě a naspořenou částku poslat na účet druhého dítěte. To je spravedlivější a lepší, než posílat peníze pouze jednomu dítěti. Vhodné není mít pro děti společný účet a výslednou částku pak rozdělit mezi děti. Tento přístup umožňuje flexibilně přizpůsobit investiční strategii. Pokud se například jedno z dětí blíží plnoletosti a chtělo by odjet studovat do zahraničí, lze portfolio přesunout do konzervativnějších fondů, a tím je více chránit před výkyvy. Strategie mladšího dítěte zůstane zachována.

Vytvořit pro dítě finanční rezervu do budoucna je navíc možné i s menšími částkami. Například kapesné ve výši tisíc korun měsíčně, které bude rodič po dobu 18 let investovat, může dítěti vynést přes 400 tisíc korun. Pokud by rodič svému dítěti odkládal tři tisíce korun měsíčně, v 18 letech bude mít dítě k dispozici téměř 1,3 milionu korun.

V případě Portu se tyto prostředky stávají majetkem dítěte po dosažení jeho plnoletosti. Rodiče by tak měli dbát na finanční vzdělání svých potomků a naučit je hodnotě peněz. Děti tak budou schopny s odloženými penězi rozumně nakládat, případně si jich budou i nadále vážit. Ti rodiče, kteří se obávají, že by jejich dítě utratilo úspory nerozumně, jim mohou odkládat peníze stranou také tím, že vytvoří investiční portfolia na vlastním účtu. Tímto způsobem však rodiče nemohou využít zvýhodněných poplatků, které na dětských účtech Portu činí pouhých 0,25 procenta ročně.

Lukáš Raška

Lukáš Raška

Lukáš pracuje v Portu jako analytik finančních trhů. Každý den sleduje, co se zrovna děje na finančních trzích, a to nejdůležitější předává veřejnosti ve srozumitelné formě. Je velkým fanouškem pasivního investování, které v dlouhém období poráží investování aktivní. Zajímá se o to, jak makroekonomické události ale i politika a business ovlivňují ceny akcií i dluhopisů a jaký vliv to může mít na výnosnost investorských portfolií. Jeho cílem je zvýšení investiční gramotnosti všech Čechů.


Portu

Portu je první česká robo-advisory investiční platforma a lídr na českém trhu. Umožňuje bez jakýchkoliv závazků a s nejnižšími poplatky na trhu investovat do globálně diverzifikovaných portfolií složených na míru potřebám a cílům každého investora.

Více na https://www.portu.cz.


Poslední zprávy z rubriky Finanční rady:

St 10:44  Jak se vyvíjí inflace v Česku, Evropě a ve světě? Marek Pokorný (Portu)
St   7:46  Swiss Life Hypoindex červenec 2024: Banky hypotéky opět nezlevnily Ing. Jiří Sýkora (Swiss Life Select)
Út 13:15  Úrokové sazby klesají. Jak se zachovat? Marek Pokorný (Portu)
Út   9:07  Pojištění domácnosti se vám vyplatí nejen na dovolené Zdeněk Jaroš (BNP Paribas Cardif Pojišťovna)
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688