Studenti MU přenesli Brno do počítačové hry Minecraft
Skautského motta Člověk se nejvíc učí tím, že něco dělá se drží Vojtěch Brůža a Jonáš Rosecký. Ajťáci, kteří mají rádi přírodu a pomáhají lidem se něco nového naučit. Třeba poznat Brno prostřednictvím populární počítačové hry Minecraft.
Projekt Brno v kostce, se kterým přišli studenti Fakulty informatiky MU, vytvořil na základě veřejně dostupných dat a algoritmů věrohodné prostředí Brna v Minecraftu. Jako podklad studenti použili 3D model města a digitální model terénu, mnoho datových vrstev bylo použito z OpenStreetMap.
V nejprodávanější hře na světě s jednoduchou grafikou, kde se vše skládá z kostek, už vzniklo mnoho měst. Brno je ale úplně první, které bylo celé vygenerované na základě počítačového programu i do těch nejmenších detailů. Na ploše čtyři sta kilometrů čtverečních nabízí pohled nejen do centra města, ale i jednotlivých sídlišť a kopíruje také řeky, lesy a přehradu.
Cílem obou informatiků původně bylo vymodelovat fakultu informatiky na dny otevřených dveří během covidu. Okolí fakulty nám přišlo trošku prázdné, tak jsme si řekli, že vytvoříme ještě pár budov. A nakonec nás to trošku přerostlo, říká s úsměvem Vojtěch. Během loňského hackatonu #HackujBrno se pak povedlo přidat do hry i další části Brna, samotnou fakultu postavit detailněji a do Minecraftu ji umístit jako střed vesmíru. Hrál jsem Minecraft od vydání jeho první verze a vrátili jsme se k němu právě v covidu, kdy jsme se nemohli potkávat. Slavili jsme v něm třeba i narozeniny, a to nás poprvé napadlo, že Minecraft má potenciál, a rozhodli se hru využít i pro něco jiného, doplňuje.
Projekt Vojtěcha a Jonáše je unikátní v řešení postupu, jak město ve hře modelovat. Hráčů, kteří v Minecraftu něco vybudovali, je mnoho. Jejich modely také určitě vypadají mnohem lépe než například naše Brno. Ale my jsme naprogramovali Generátor, který je algoritmicky schopný reálně vypadající město vytvořit z veřejně dostupných podkladů a dat, vysvětluje Jonáš s tím, že na Generátoru oba společně pracují dál, tak aby sloužil například jako platforma pro městské plánování.
V Minecraftu tak dnes chystáme online workshopy, kterých se v rámci urban planning zúčastní sedm evropských měst, dodává Vojtěch, který v současné době rozvíjí Generátor na stáži v irském Dublinu.
Protože Minecraft je hra, kterou hrají miliony lidí na celém světě a je otevřená pro modifikace a úpravy, i Brno vygenerované Vojtěchem a Jonášem nyní žije vlastním životem. Ve hře je aktivní komunita hráčů, kteří se snaží do projektu zapojovat a Brno dotvářet, což jsme vlastně ani nečekali, ale jsme za to rádi, říká Jonáš.
A zapojit se mohou i budoucí studenti Masarykovy univerzity. Stejně tak jako hráčům z celého světa je i jim ve virtuální podobě přístupné náměstí Svobody, socha Jošta, tramvajové trasy po celém Brně i některé budovy fakult Masarykovy univerzity.
Navíc inspirací pro studium jim mohou být právě Vojtěch a Jonáš. Šel jsem na univerzitu s tím, že vlastně nevím, co chci dělat. Informatiku jsem si vybral proto, že mi přišla cool a perspektivní. Začal jsem na jiném oboru, bál jsem se, že na to nebudu mít, že nezvládnu matiku, že tomu nebudu rozumět. Ale vždy mě lákala počítačová grafika a vizualizace a přemýšlel jsem, jak se dají využít i jinak než pro zábavu. A nakonec to vše studium i moje představy o budoucnosti do sebe zapadá, říká Vojtěch a Jonáš dodává: Na informatiku nelze nastoupit s tím, že se budete věnovat jen něčemu konkrétnímu. Vše se rychle mění, i já jsem měl, než jsem se potkal s Vojtou, rozpracováno několik dalších projektů.
Vylepšování volně přístupné verze 1.0 není nyní pro oba informatiky prioritou, soustředí se na dokončení studia. Vojtěch doktorského a Jonáš magisterského. Oba by ale byli rádi, kdyby jejich dílo pomohlo nadšencům se nejen propojovat, ale i učit. Chceme se zabývat tím, jak hru využít jako motivaci ke vzdělávání. Je pro nás důležité, aby projekt měl nějaký přesah než jen ten, že si hráči mohou projít Brno a zahrát si v něm populární Minecraft, uzavírá Vojtěch.
Vojtěch Brůža studuje doktorský program na Fakultě informatiky MU a zabývá se návrhem a tvorbou aplikací pro vzdělávání v kolaborativní virtuální realitě. Po studiu bakaláře bioinformatiky se začal věnovat generativnímu designu, VR a počítačové grafice. Je nadšeným hudebníkem a miluje sport a tanec. Spoustu věcí se naučil při práci s mládeží ve skautu a v církvi.
Jonáš Rosecký je studentem magisterského programu Vizuální informatika na Fakultě informatiky MU. Zabývá se především vývojem webových aplikací a na psaní Minecraft pluginů náhodou narazil v rámci projektu v HCI (Human-Computer Interaction) labu. Tento svět ho úplně uchvátil. Mimo oblast informačních technologií rád tráví čas v přírodě či s přáteli u ohně.
Poslední zprávy z rubriky Z regionů:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Forex trading online - investice do EUR/USD a ostatních měn
- Katastr nemovitostí - nahlížení do katastru nemovitostí online
- Alkohol - kalkulačka on-line
- Důchodová kalkulačka - odchod do důchodu
- Třídění hmotného majetku do odpisových skupin, Příl.1 - Zákon o daních z příjmů č. 586/1992 Sb.
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Kdy do důchodu?
- Neomezená data 2023 - mobilní tarify s neomezenými daty, neomezený internet do mobilu
- Paušální daň pro OSVČ / živnostníky s příjmy do 800 tisíc
- Výpočet odchodu do důchodu
- Tabulka odchodu do důchodu
- Předdůchod - možnost odejít dříve do důchodu, ale za vlastní
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?