Tržby v maloobchodě vzrostly, ve službách naopak klesly (Komentář)
Tuzemské maloobchodní tržby bez prodejů aut byly v květnu v reálném vyjádření meziměsíčně vyšší o 0,5 % po dubnovém poklesu o 0,6 %. Oproti loňskému květnu byl však jejich objem nižší o 6,1 % (konsensus: -6,2 % y/y), a to vlivem setrvalého poklesu z předchozích měsíců. Z hlediska struktury rostly hlavně tržby za prodej pohonných hmot. Ty byly meziměsíčně vyšší o výrazných 4,1 %. Rostly i tržby za prodej potravin (o 0,2 %), naopak ty za nepotravinářské zboží klesly (o 0,2 %). Mírně se zvýšily také prodeje aut, které byly oproti dubnu byly vyšší o 0,3 %, avšak po předchozím výrazném poklesu o 2,9 %.
Tržby za prodej služeb naopak v květnu nepatrně klesly. Meziměsíčně se snížily o 0,1 %, zatímco v dubnu o 0,3 % vzrostly. Tento pokles souvisel především s nižšími tržbami v oblasti dopravy a skladování (-1,8 % m/m). V řadě odvětví služeb však tržby rostly, zejména pak v odvětví informačních a komunikačních činností (+1,3 % m/m), v ubytování a stravování (+0,6 % m/m) a také v profesních, vědeckých a technických činnostech (+0,5 % m/m). Více jsme dnešní data o květnovém vývoji tržeb komentovali zde: https://bit.ly/Sales_May23.
Česká národní banka v průběhu celého prvního pololetí letošního roku na devizovém trhu pravděpodobně neintervenovala. Ukazuje na to objem uzavřených spotových operací za květen a také mírný nárůst objemu devizových rezerv za červen.
Z globálního úhlu pohledu dnešní den nepřinesl makroekonomická data, která by hýbala finančními trhy. Zveřejněn byl pouze index důvěry investorů v eurozóně Sentix za červenec, který dopadl o něco hůře, než se čekalo (-22,5 b. vs -17,9 b.), a oproti červnu (-17,0 b.) došlo k dalšímu zhoršení. Kurz eura k americkému dolaru tak v průběhu evropského obchodování zůstal v podstatě beze změny (poblíž 1,097 USD/EUR). V blízkosti otevíracích úrovní se celý den pohyboval také kurz české koruny (zhruba 23,86 CZK/EUR). Na její vývoj neměl vliv ani rozhovor Tomáše Holuba z ČNB pro deník E15. Ten uvedl, že současná úroveň úrokových sazeb je podle něj dostatečně restriktivní. Na posledním zasedání centrální banky přitom Holub ještě navrhoval zvýšení o 25 bb. Ze zveřejněného zápisu z tohoto jednání však vyplývá, že podle jeho názoru šlo o poslední příležitost, kdy mělo smysl sazby dále zvýšit. Maďarský forint a polský zlotý dnes oproti euru zpevnily (o 0,8 %, resp. 0,2 %).
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Výsledky firem - tržby, zisk
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz