Co čekat od červnového zasedání ČNB
Na květnovém zasedání centrální banky hned tři členové bankovní rady zvedli ruku pro zvýšení úrokových sazeb, přičemž čtvrtý z nich (Jan Frait) o tom vážně uvažoval. V tomto týdnu však pravděpodobně nebude rozhodování o úrokových sazbách tak těsné. Od posledního zasedání centrální bankéři obdrželi z domácí ekonomiky vesměs lehce holubičí signály a i když část bankovní rady může ještě zvednout ruku pro vyšší úrokové sazby, předpokládáme, že “většina” bude v nejbližších měsících hlasovat pro stabilitu sazeb.
Hlavní změnou oproti květnové prognóze jsou slabší data z reálné ekonomiky. Český statistický úřad revidoval dolů výkon ekonomiky za první kvartál (z +0,14 % q/q na -0,04 % q/q). Současně s tím dubnové výkony průmyslu ani maloobchodu neukazují na nijak výrazné oživení a se slabším výkonem ekonomiky v první polovině roku vypadá celoroční odhad ČNB na HDP za rok 2023 jako příliš optimistický (odhad ČNB na 0,5 % versus náš odhad 0 %).
Za druhé, dynamika mezd za první kvartál sice zrychlila, ale nakonec zaostala za naším očekáváním i předpokladem květnové prognózy centrální banky (8,6 % versus 9,1 %). Je sice možné, že v druhém kvartále ještě dynamika mezd zrychlí, měsíční čísla z průmyslu a stavebnictví to však zatím nepotvrzují. Z pohledu ČNB se tak zatím nenaplňují “nejhorší” obavy z neřízené akcelerace mzdové dynamiky.
Za třetí, květnová prognóza nepočítala s žádnou výraznější rozpočtovou konsolidací. Stávající vláda se přitom snaží prosadit “balík” opatření, které teoreticky mohou v příštím roce snížit primární deficit veřejných financí až o 1procentní bod. I když je plán vlády spojen s řadou implementačních rizik, jedná se z pohledu poslední prognózy o nové “proti-inflační” riziko.
To vše pravděpodobně mohou být pro “většinu” centrálních bankéřů argumenty, proč držet úrokové sazby v nejbližších měsících beze změny. Na druhou stranu to neznamená, že by ČNB v nejbližší době byla ochotna uvažovat o snížení sazeb. Jádrová inflace (bez imputovaného nájemného) je stále relativně setrvačná (zvlášť vybrané služby) a sílící mzdová dynamika na napjatém trhu práce je stále důvodem k velké obezřetnosti. Stejně tak se nemusí centrálním bankéřům líbit oživující úvěrová dynamika (nehledě na vysoké úrokové sazby) v kombinaci se slabším kurzem koruny. I proto nadále věříme, že si na první pokles sazeb počkáme až do Q4 2023.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzy historie, kurzovní lístek ČNB 23.11.2020, historie kurzů měn
- Graf USD / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Kurzy měn - kurzovní lístek ČNB
- Graf EUR / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Graf CHF / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Kurzy historie, kurzovní lístek ČNB 24.11.2020, historie kurzů měn
- Graf PLN / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Graf GBP / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Graf RUB / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Graf EUR a USD/ Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Graf USD / RUB, ČNB, grafy kurzů měn
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Elektrické návěsy od Range Energy: Klíč k udržitelnější kamionové dopravě?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory