ppas.cz (Pražská plynárenská)
Energie  |  07.06.2023 06:57:52

Rozdíl mezi distributorem a dodavatelem energií - Kdo platí distributory a dodavatele elektřiny? - distributoři plynu a dodavatelé enerií v krajích ČR

Rozdíl mezi distributorem a dodavatelem energií

Nejen laici, ale i někteří odborníci mají problém rozlišit distributory a dodavatele na energetickém trhu. Rozdíl je přitom zásadní a tyto informace vám umožní lépe se orientovat na energetickém trhu a výrazně ušetřit, například změnou dodavatele energií.

Kdo je distributor a kdo dodavatel?

Distributor energií je společnost, která vlastní a provozuje infrastrukturu nezbytnou pro dodávky elektřiny nebo plynu. Fakticky se distributoři starají o to, aby k vám energie dorazily v požadované kvalitě.
Dodavatel energií je pak společnost, která nakupuje elektrickou energii nebo plyn s cílem ji následně prodat, a to především koncovým zákazníkům, případně velkoodběratelům. V roce 2002 a 2005 došlo v České republice k liberalizaci trhu s energiemi, což umožnilo soutěž mezi dodavateli energií. Každý spotřebitel si tak může zvolit svého dodavatele.

Kdo platí distributory a dodavatele elektřiny?

Domácnosti platí za distribuci elektřiny nebo plynu poplatek za využití sítí (či plynovodů). Tyto platby jsou regulované a týkají se každého spotřebitele, který tyto energie využívá, a závisí na distribuční oblasti, v níž se spotřebitel nachází.
Výši regulovaných plateb určuje Energetický regulační úřad (ERÚ) na každoroční bázi. Zároveň prostřednictvím modelových příkladů ukazuje, kolik si domácnost při určitém odběru připlatí, nebo kolik může ušetřit.
Jak již bylo zmíněno, distribuční společnost elektřiny je přidělena na základě distribuční oblasti a nelze si zvolit jinou. Avšak dodavatele energií si může spotřebitel vybrat sám. Dodavatelé elektřiny si tedy platí zákazník na základě uzavřené smlouvy, prostřednictvím které od nich odebírá elektřinu nebo plyn. Cenu tak spotřebitel může ovlivnit na základě svého výběru nejen dodavatele, ale i produktové řady.

Distributoři elektřiny

Na českém trhu působí tři hlavní distributoři, kteří mají Českou republiku rozdělenou podle regionů následovně:

Mapa distribuční oblasti elektřiny
Distribuční oblasti elektřiny.

Od 1. ledna 2021 se E.ON Distribuce přejmenovala na E.GD (Electricity and Gas Distribution). Tento krok byl jedním ze série opatření, aby došlo k naplnění české a evropské legislativy.

Distributoři plynu

V Česku působí tři hlavní distributoři plynu, kteří mají opět ČR rozdělenou podle jednotlivých oblastí, a to následovně:

GasNet je hlavním distributorem, který zajišťuje obsluhu zhruba 81 % odběrných bodů, což představuje 78 % konečné spotřeby. Menšinové distribuční sítě provozují společnosti Pražská plynárenská a E.ON. Mezi další distributory, které lze řadit do skupiny “ostatní”, patří distributoři připojení k páteřní přepravní soustavě stejně jako k lokálním distribučním sítím, jedná se o společnosti Energie CZ s.r.o., PQS energo s.r.o., Quantum a.s. a VLČEK Josef – elektro s.r.o.

Distribučních oblasti plynu.

Dodavatelé elektřiny

V roce 2002 došlo k liberalizaci trhu s elektřinou pro domácnosti. Ty si nově mohly zvolit svého dodavatele elektřiny, pročež na trhu vzniklo konkurenční prostředí. Na změnu si Češi zvykali postupně. Zatímco v roce 2006 změnilo svého dodavatele energie méně než 5000 odběrných míst, v roce 2011 už jich bylo více než 370 000.

V roce 2023 na českém trhu působí přes 100 dodavatelů elektřiny. Mezi největší patří ČEZ, E.ON, PRE Centropol nebo Innogy.

RokPočet změn dodavatele u elektřinyPočet změn u dodavatele plynu
2020 446 081 201 325
2021 1 009 477 488 933
2022 519 298 243 623

Dodavatelé plynu

K liberalizaci trhu s plynem pro spotřebitele došlo o něco později a to k 1. lednu 2005. Podobně jako u elektřiny si spotřebitel může zvolit svého dodavatele plynu.

Dodavatelů plynu na českém trhu působí výrazně méně a podle statistik OTE jich je kolem 60. Mezi největší patří ČEZ, E.ON, Innogy nebo Pražská plynárenská. Důležitou motivací pro změnu dodavatele plynu je nejen stabilita samotného dodavatele, ale i samotná úspora.

V současné době, kdy se ceny plynu dostaly pod vládní strop, může domácnost, která plynem vytápí, ušetřit i více jak 10 000 ročně.

Otřesy na energetickém trhu v roce 2021

V roce 2021 ukončila činnost Bohemia Energy, tehdy třetí největší dodavatel elektřiny a plynu. Přibližně 620 000 zákazníků společnost přestala od 14. 10. dodávat elektřinu a poté dalším přibližně 300 000 i plyn. Ti následně přešli, na základě své distribuční oblasti, pod dodavatele poslední instance (DPI). Pro tyto zákazníky bylo nutné nakoupit elektřinu na trhu, proto dodavatelé začali prudce zdražovat a cena silové elektřiny vystoupala z úrovně kolem 1500 za MWh ke 3500 za MWh.

V roce 2022 docházelo k prudkému zdražování energie. Nejvíce na to doplatili lidé, kteří měli ceníky elektřiny navázané na SPOTové, tedy denní burzovní ceny. Tam se cena elektřiny mohla v některé dny vyšplhat i na úrovně kolem 20 000 za MWh. Některým domácnostem mohly celkové účty vzrůst o desítky tisíc ročně. Od 1. 1. 2023 platí zastropované ceny energií ve výši 6050 za MWh včetně DPH u elektřiny a 3025 za MWh u plynu.

Nejčastější dotazy

Co když dodavatel zkrachuje?

V případě krachu dodavatele přecházíte k dodavateli poslední instance (DPI) na základě vaší distribuční oblasti. Maximální doba, po kterou lze zůstat u dodavatele poslední instance, je 6 měsíců.

Pražská plynárenská a.s. patří mj. mezi i dodavatele poslední instance

Nejprve si zmiňme možnost, že ukončíte svou současnou smlouvu o dodávkách energií sami, abyste následně mohli uzavřít novou smlouvu s vybraným dodavatelem.

Nicméně běžnější bývá případ, kdy nový dodavatel zruší stávající smlouvu za vás, poskytnete-li mu plnou moc.

Obvykle pak začnete odebírat energii od nového dodavatele do jednoho až tří měsíců, pokud máte smlouvu na dobu neurčitou. Pokud máte smlouvu na dobu určitou, k začátku dodávek od nového dodavatele může dojít později, v závislosti na uplynutí dohodnutého závazkového období.

Kdo je distributor?

Distributor je společnost, která dodává spotřebiteli energie a je určena na základě distribuční oblasti.

U elektřiny působí tito distributoři:

U plynu působí následující hlavní distributoři:


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Energie:

Po 14:35  Licence na výrobu elektřiny: jak postupovat v konkrétních situacích ERÚ (Energetický regulační úřad)
Po 12:45  Desatero pro změnu dodavatele ERÚ (Energetický regulační úřad)

Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688