Jestřábí pauza ve zvedání sazeb a opakování boomu dvacátých let - Perly týdne
Bývalý prezident Federal Reserve Bank of Dallas Robert Kaplan se domnívá, že v americké ekonomice stále doznívá efekt předchozí masivní fiskální stimulace. Ohledně dalšího vývoje sazeb pak hovoří o „jestřábí pauze“. Šéf Yardeni Research Ed Yardeni hovoří o opakování boomu dvacátých let a Goldman Sachs dává recesi jen třetinovou pravděpodobnost.
Opakování let dvacátých: Šéf Yardeni Research Ed Yardeni hovořil na CNBC o tom, že vývoj ve dvacátých letech minulého století „by mohl být dobrým modelem“ pro možný vývoj v následujících letech. Ekonom připomněl, že i minulé století začínalo pandemií a ekonomickými problémy, pak se ale překlopilo do období prudkého technologického a hospodářského rozvoje. Yardeni vidí nyní potenciál v umělé inteligenci a v ChatGPT. Tyto technologie podle něj mají potenciál k výraznému zvýšení produktivity a následně ekonomického produktu a příjmů. Míní, že do sebe nyní začíná zapadat celá řada technologií, počínaje roboty a konče právě umělou inteligencí.
Na CNBC zazněl odhad, podle kterého by trh spojený s umělou inteligencí a podobnými technologiemi měl na konci tohoto desetiletí dosahovat velikosti 2 – 3 bilionů dolarů. To implikuje téměř 40 % roční růst a podle odhadů nyní v USA s umělou inteligencí pracuje jen asi 25 % firem. Hovoří o ní ale naopak velký počet společností. Stephanie Links k tomu dodala, že podle ní bude z těchto technologií těžit celá řada odvětví a jsou příčinou i současného prudkého růst cen akcií některých technologických firem. Za zájmem o ně ale podle investorky stojí i snaha přesunout se směrem k bezpečnějším částem trhu.
CAPE u třiceti: Na akciovém trhu se nejčastěji používá PE počítané jako poměr cen akcií k ziskům očekávaným pro následující rok. Jednou z alternativ je takzvané Shillerovo PE, nazývané někdy CAPE. Robert Shiller je konstruoval jako poměr cen k plovoucímu průměru historických zisků. Cílem bylo eliminovat vliv cyklu a krátkodobých fluktuací v ziskovosti. Hodnoty CAPE ukazuje následující graf od Deutsche Bank:
Zdroj: Twitter
Zatímco dlouhodobý historický průměr CAPE se pohybuje kolem 16 – 17, nyní jsou valuace u 30. Nad průměr se přitom zvedly už na počátku devadesátých let a od té doby se k němu vrátily pouze během finanční krize. Podle některých názorů ale relevance CAPE a jeho srovnání s historickými hodnotami klesla kvůli změnám v účetních standardech.
Pravděpodobnost recese: Goldman Sachs stále odhaduje hodnotu indexu S&P 500 na konci letošního roku na 4000 bodů. V následujícím grafu banka porovnává své odhady pravděpodobnosti recese v následujících 12 měsících s dalšími na trhu:
Zdroj: Twitter
Podle mediánu odhadů je zmíněná pravděpodobnost na 66 %, Goldman Sachs jí vidí asi na polovině. Jeho odhad je tak pátý nejnižší.
Jestřábí pauza: Bývalý prezident Federal Reserve Bank of Dallas Robert Kaplan uvedl na Bloombergu, že americká centrální banka se pode něj pohybuje směrem k pauze. Tedy k tomu, že přestane zvedat sazby. Ekonoma ale nepřekvapuje, že o dalším vývoji sazeb se v centrální bance dál živě diskutuje, protože ekonomika je i nadále nečekaně silná. K tomu v ní stále doznívá předchozí fiskální stimulace a projevují se i některé současné vládní výdajové programy. Ty se totiž podle ekonoma teprve nyní mění ve skutečné výdaje místní správy.
Právě fiskální politika je podle ekonoma jednou z příčin pokračující silné ekonomické aktivity. Fed by se pak neměl řídit jen současnými daty, které z ekonomiky přichází, Je totiž nutné udělat si obrázek i o tom, co relevantní indikátory říkají o dalším vývoji a mít představu o tom, kde může ekonomika být v následujících zhruba dvanácti měsících. Kaplan hovořil dokonce o tom, že je nebezpečné příliš se spoléhat na aktuální data, protože ta jsou z definice zpožděným indikátorem.
Ekonom se také domnívá, že další zvyšování sazeb už by mělo hodně disproporcionální dopad na některé části ekonomiky. Výnosová křivka je totiž v inverzi, dlouhodobé výnosy se tak nachází pod těmi krátkodobými. Podle ekonoma to pak v praxi znamená, že velké společnosti jsou schopny si půjčovat za sazby, které se nachází pod sazbami Fedu. Menší firmy ale takové možnosti nemají a další zvedání sazeb by se tak dotklo zejména jich. Platí to přitom i o menších bankách.
Podle Kaplana tedy klesá „mezní návratnost každého dalšího zvýšení sazeb“. Jinak řečeno přínosy takových kroků jsou již menší a náklady vyšší. Ekonomovi se tak podle jeho slov líbí myšlenka „jestřábí pauzy“. Doporučoval by totiž, aby Fed nyní sazby nechal beze změny, ale hovořil o tom, že se stále nachází v procesu utahování monetární politiky, pokud si to další vývoj vyžádá.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Přečtěte si také k úrokovým sazbám
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
11.10.2024 RoboMarkets upravuje svůj evropský obchodní…
11.10.2024 Buďte v zisku. Využívejte řízení…
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Ztracené dekády. Jak ustát nevyhnutelné výkyvy a vyjít z nich silnější
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Okénko finanční rady
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Richard Bechník, Swiss Life Select
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Iva Grácová, Bezvafinance
Finanční gramotnost v digitální éře: Na co si dát pozor při používání online bankovnictví?
Lukáš Raška, Portu
Nejdéle se vydělává na nový byt v Praze. Potřeba je 14,4 ročních platů