Gruzie není jen pěstitelem vína, ale také lískových ořechů
Gruzie není jen pěstitelem vína, ale také lískových ořechů
24.05.2023 / 14:23 | Aktualizováno: 24.05.2023 / 14:36
Lískové ořechy se v Gruzii pěstovaly již na začátku 20. století a tradičně patřily mezi nejvýznamnější trvalé kultury. Zásadní změnu pro rozvoj pěstování této komodity přinesl rok 2007, kdy v Gruzii otevřela svůj zpracovatelský závod italská společnost Ferrero a ekonomický význam lískových ořechů začal rychle růst. Díky rozmanitosti místních odrůd a kvalitě zdejších lískových ořechů každým rokem roste poptávka a zvětšuje se plocha plantáží. Nejrozšířenější je pěstování této komodity v západní Gruzii (Samegrelo, Gurie), ale počet lískových plantáží se zvyšuje i v tradičně vinařské oblasti Kachetii.
V současnosti se podle Gruzínského svazu pěstitelů lískových ořechů pěstují lískové ořechy na přibližně 72 000 ha. Pěstování lískových ořechů patří mezi hlavní priority gruzínské vlády v oblasti zemědělství a rozvoje venkova. Od roku 2018 gruzínská vláda vyčlenila téměř 5 mil. USD na pomoc zemědělcům v boji proti škůdcům (síťnatce lískové) a od roku 2022 vydala dalších 8 mil. USD na podporu zvýšení kvality a objemu sklizně.
Lískové ořechy jsou jednou z deseti největších vývozních komodit Gruzie. Podle Národního statistického úřadu Gruzie v roce 2022 směřoval vývoz lískových ořechů do 54 různých zemí světa a dosáhl 97 mil. USD. Lískové ořechy se tak staly 9. nejvýznamnější vývozní komoditou. Největším trhem pro gruzínské lískové ořechy v letech 2012-2022 byla EU, kam směřovalo 75-80 % vývozu. Mezi hlavní vývozní destinace v roce 2022 patřily: Itálie (31 %), Německo (23 %), Arménie (7 %), Španělsko (5 %), Francie (4 %), Polsko (4 %), Litva (3 %), Rusko (3 %), Česká republika (3 %), Bělorusko (2 %). Podle Mezinárodního obchodního centra (ITC) byla v roce 2022 Gruzie 6. největším vývozcem lískových ořechů, za Tureckem, Itálií, USA, Chile a Ázerbájdžánem, což je vzhledem k rozloze země velký úspěch. Líska je pro Gruzii nejen jednou z nejdůležitějších plodin z hlediska vývozu, ale také z hlediska zaměstnanosti a zdroje příjmů. Podle Gruzínského sdružení pěstitelů lískových ořechů (GHGA) je do podnikání zapojeno 75 000 domácností, které jsou závislé na příjmu z tohoto odvětví.
Gruzínské sdružení pěstitelů lískových oříšků (GHGA)
Gruzínské sdružení pěstitelů lískových ořechů bylo založeno v roce 2013 a jeho hlavním cílem je napomáhat svým členům i nečlenům zlepšovat hospodaření v sadech, a zvyšovat tak výnosnost a kvalitu lískových ořechů. GHGA organizuje školení farmářů, poskytuje odborné poradenství a analýzy ve spolupráci s gruzínskými úřady, USAID i společností Ferrero. V současnosti sdružuje téměř 30 000 gruzínských rodin pěstujících lískové ořechy v různých regionech Gruzie a podporuje až 2 623 farmářských skupin prostřednictvím 7 koordinátorů, 110 poradců a terénních agronomů. Kromě toho je Sdružení schopno ročně zpracovat a uskladnit až 15 000 tun lískových ořechů. Nyní je průměrný výnos 450 kg/ha, přičemž zavedením efektivních metod hospodaření by Sdružení chtělo dosáhnout 1 500 kg/ha.
Příležitosti pro české firmy
Česká republika v letech 2018-2022 dovezla lískové ořechy v průměru za 16 mil. USD, především z Gruzie, Turecka a Německa. Vzhledem k tomu, že kvalita a objem produkce gruzínských lískových ořechů se stále zvyšuje, z dlouhodobější perspektivy je pro české odběratele výhodné navázat kontakty s Gruzínským sdružením pěstitelů lískových ořechů a dovážet tuto komoditu napřímo. S cílem modernizace odvětví GHGA také hledá pro své členy výrobce a dodavatele zemědělské techniky a strojů, zavlažovací techniky, zemědělských hal a skladů a zemědělských hnojiv. Možná spolupráce se nabízí i v oblasti zemědělského výzkumu.
Jana Gašparíková, zástupkyně velvyslance
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Jen, Japonský jen JPY, kurzy měn
- Předdůchod - možnost odejít dříve do důchodu, ale za vlastní
- Gruzie není jen pěstitelem vína, ale také lískových ořechů
- Hrozbou pro dluhopisy není jen Fed, ale také malá diverzifikace držitelů
- Asijské hry v Hangzhou nejsou jen sportovním festivalem, ale také kulturní výměnnou událostí. Kulturní trh ve vesnici Asijských her je rušný, našli jste tam baduanjin, nápisy na věšteckých kostech, tkaní bambusu, řezání papíru, stínové... (video)
- Wyplosz: Dolar už není benevolentní diktátor, ale i tak nebude ještě dlouho ohrožen
- Německo: Růst HDP 2018 jen 1,5 %, na druhý pohled to není až tak hrozné
- ČNB pro vládu peníze nemá a jen tak mít nebude
- Privatizace SOKUH a SEVDO jen tak nebude
- Patový půst skončil - předčasné volby asi jen tak nebudou
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory