Okénko investora  |  15.05.2023 11:22:16, aktualizováno 19.05.2023 14:41:41

Poznatky z letošního setkání akcionářů Berkshire Hathaway

Duo Warren Buffett a Charlie Munger poskytli pohled na jejich investiční uvažování a vyjádřili se k současným událostem na trzích.

 Hospodaření Berkshire Hathaway v prvním kvartále 2023

Během května se uskutečnila již tradiční schůze akcionářů společnosti Berkshire Hathaway, kde si akcionáři vyslechli krátký komentář Warrena Buffetta k hospodaření společnosti v prvním kvartále 2023. Konference trvala přes 5 hodin a největší část schůze byla věnována zodpovězení 60 otázek akcionářů Warrenem Buffettem a Charliem Mungerem. Tyto setkání v rámci Berkshire jsou široce sledovány mnoha investory po celém světě, neboť se jedná o příležitost nahlédnout do mysli nejlepších investorů na světě. Co se týče výsledků za první kvartál 2023, Berkshire Hathaway vykázala 13% růst provozního zisku meziročně, byl ohlášen plánovaný zpětný odkup akcií ve výši 4,4 mld. USD, pozice společnosti v Chevronu byla snížena o 20 % a její peněžní zásoby vzrostly na 130 mld. USD. Velký růst zisků zaznamenal pojišťovací segment společnosti, a to především díky výkonnosti dceřiné pojišťovny Geico.

Zajímavé odpovědi publiku

Buffett je toho názoru, že většina podniků budou letos vykazovat horší zisky než v roce minulém ve světle mimořádných událostí v posledních letech. Nicméně, pro Berkshire Hathaway předpovídá lepší zisky letos, díky pojišťovacím společnostem, které vlastní a jsou necyklické povahy. Také dražší dluh hraje do karet společnosti, která má velmi vysoké peněžní zásoby a může je investovat na peněžním trhu za vysoký úrok.

Na otázku, zda si myslí, že vládní pomoc vkladatelům zkrachovalé SVB banky byla správným krokem, odpověděl Buffett kladně. Bez vládní pomoci by totiž došlo k velmi negativním událostem, které by destabilizovaly celý finanční systém. Ze selhání bank obvinil chamtivost bankéřů, kteří podléhají nezodpovědnému jednání v honbě za ziskem. Na otázky ohledně bankovní situace v USA duo Buffett a Munger reagovali kritikou ohledně investiční povahy současných bankovních institucí. Dnes je zcela normální, že se banky věnují investičnímu bankovnictví, ale nebylo tomu tak vždy a prostředí, kde se banky snaží jedna druhou předehnat ve vygenerovaných ziscích vytváří zbytečné riziko pro akcionáře a klienty těchto bank. Buffett také zmínil, že od té doby, co se změnila povaha podnikáni bank na přelomu století, není nakloněn investicím do bankovních firem.

Charlie Munger má chmurnější výhled pro trhy. Uvedl, že v důsledku rostoucí konkurence a potenciálně nižšího ekonomického růstu v další dekádě by si měli investoři zvyknout na prostředí menšího růstu, a tedy i návratnosti investic. Buffett ale dodal, že dobré příležitosti budou vždy, jelikož ty plynou z iracionálního chování investorů, které se s časem zvýšilo, díky monetární politice levných peněz. Dále si myslí, že konkurenční výhodou hodnotových investorů v dnešním prostředí může být i delší investiční horizont 5–20 let ve světě, kde se korporace a investoři příliš soustředí na to, co bude v dalším kvartále. Buffett dlouhodobě odrazuje od sázek proti americké ekonomice, a i nadále se tohoto názoru drží. Jeden z dotazů mířil na to, co by mohlo tento názor změnit, načež Buffett připustil, že demokracie v USA se musí změnit, především kvůli politickým roztržkám a extremismu. I přesto, že v současnosti se zdá být budoucnost zatížená mnoha problémy tak je optimistický. Stejně tak totiž se situace zdála být pesimistickou během občanské války v USA, kterou ale země přežila a od té doby silně prosperovala.

K analýze akcií Buffett zmínil, že při výběru investice není důležité mít detailní technické znalosti ohledně produktu, který firma vyrábí. Jako příklad uvedl, že on sám nemá podrobné znalosti o tom, jak fungují iPhony společnosti Apple, ačkoli se jedná o největší pozici (39 %) v portfoliu Berkshire Hathaway. Důležitější je podle něj chápat chování spotřebitele ve vztahu k produktu firmy a odvětví, rozumět, jak si firma stojí proti své konkurenci a jaká jsou její rizika. Jeden z akcionářů poznamenal, že prof. Aswath Damodaran je proti velkým pozicím v portfoliu, kdy jedna firma přerůstá do pozice 25 a více procent celé hodnoty portfolia. Byla to narážka na pozici Berkshire v Applu, která dosahuje zhruba 39% hodnoty celého portfolia společnosti. Buffett se nezdráhá velkých pozic v jedné firmě, protože „skutečně skvělých“ společností není podle něj na světě mnoho. Apple je podle jeho slov nejlepší firmou, kterou Berkshire vlastní. Kvalitu společnosti vysvětlil na příkladu chování spotřebitele, který je ochoten utratit poměrně vysokou částku za produkty Applu, které jsou zároveň velmi nezbytným zbožím pro dnešního spotřebitele. Munger se také vyslovil v tomto ohledu a zpochybnil moderní portfolio teorie a diversifikační praktiky. Argumentuje, že najít dobré společnosti je těžké a lze je spočítat na prstech, diversifikovat portfolio do většího počtu firem je tedy obyčejně kontraproduktivní. Sám by tedy raději investoval celé své portfolio do 2-3 nejlepších firem podle jeho uvážení než do široce diversifikovaného portfolia, údajně by tak snížil svoji chybovost. V investování je podle něj důležité vědět, kde končí naše vlastní kompetence.

Čím dál více se spekuluje o slábnoucí pozici amerického dolaru na mezinárodní finanční scéně, kvůli silnému rozvoji asijských zemí (především Číny), politicky motivovanému využívání dolaru a nezodpovědné monetární a fiskální politice USA. Spojené státy jsou zdaleka nejvíce zadluženou zemí na světě (31 bilionů USD, v poměru k HDP to činí 121 %) a aplikace amerických sankcí, prostřednictvím systému SWIFT odrazuje mnohé firmy a země od užívání amerického dolaru. Podle Buffetta v současné chvíli neexistuje měna, která by byla schopna nahradit americký dolar a zdůraznil svoji důvěru v americkou ekonomiku. Ovšem zmínil, že současná trajektorie USA v tomto ohledu není zdravá a přehnané tisknutí peněz není něco co lze snadno zvrátit. 
Pavel Hubáček

Mgr. Timur Barotov

analytik BHS

Pracuje na pozici analytika u obchodníka s cennými papíry BH Securities a.s., kde odpovídá za tvorbu prognóz a analýzu prostředí na kapitálových trzích s převážným zaměřením na americké trhy. Vystudoval magisterský obor financí na Institutu ekonomických studií Univerzity Karlovy a věnuje se investování již od počátku svých studií. Mezi jeho profesní zkušenosti se řadí i poradenství v oblasti fúzí a akvizic a projektová analytika týkající se valuací společností.


BH Securities a.s.

BH Securities je licencovaný obchodník s cennými papíry a člen Burzy cenných papírů Praha a.s. Společnost byla založena v roce 1993, krátce po vzniku kapitálového trhu v České republice.

Dnes je BHS jedním z nejvýznamnějších nebankovních obchodníků s cennými papíry na českém kapitálovém trhu a individualizované investiční služby bez změny jména či přístupu poskytuje kontinuálně již téměř 30 let.

BHS nabízí široké portfolio investičních služeb. Vedle obchodování na kapitálových trzích jsou to především správa aktiv a individuálních portfolií (asset management), fondy kvalifikovaných investorů, emise a obchodování s dluhopisy, podílové fondy či investiční zlato.

Více informací naleznete na: www.investice.cz/ nebo na: www.bhs.cz.

16.05. 10:23  Výborný článek (beeblebrox)
Diskuse je uzavřena

Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:

St 14:17  Bude nafta i benzín dražší? Geopolitické napětí roste! Petr Lajsek (Purple Trading)
Po 16:58  Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady Olívia Lacenová (Wonderinterest Trading Ltd. )
14.11.2024  Totožná říjnová inflace ČR i USA na úrovni 2,6 % Radoslav Jusko (Ronda Invest)
13.11.2024  Benzín a nafta zlevní. Víme kdy! Petr Lajsek (Purple Trading)





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688