Tuzemská meziroční inflace míří zostra dolů ke 13 % (Ranní zpráva z finančního trhu)
Klíčovým číslem dneška je zveřejnění tuzemské inflace za duben. Očekáváme podkonsensuální meziměsíční růst spotřebitelských cen. Na meziroční hodnotě se výrazně projeví vysoká statistická základna loňského roku. Jádrová složka ale zůstane vysoká. Další významnou událostí dneška bude oznámení fiskálního konsolidačního balíčku české vlády. Z USA se po včerejším CPI dozvíme i PPI za duben. Týdenní statistiky o počtu nových uchazečů o podporu v nezaměstnanosti potvrdí napjatost tamního trhu práce.
Americký trh práce zůstává napjatý
Globální trhy dnes čekají pouze americká data, která by ale neměla mít do kurzového vývoje zásadnější dopad. Dubnový vývoj cen průmyslových výrobců v USA by po včerejší spotřebitelské inflaci žádný výraznější impuls přinést neměl. Meziměsíční dynamika jádrové složky výrobních cen bude slabá, celkové číslo bude ovlivněno dočasným vzestupem cen ropy. Trh práce v USA nadále zůstává napjatý, což potvrdí opětovně nízký týdenní počet nových uchazečů o podporu v nezaměstnanosti.
Tuzemská inflace za duben podle našich odhadů překvapí oproti konsensu mírně nižším číslem, což by se mělo odrazit na trhu v nižších sazbách i slabší koruně. V meziměsíčním vyjádření očekáváme nepatrný nárůst inflace z březnových 0,1 % na dubnových 0,2 %. Jádrová složka ale zůstává vysoká, když podle nás po sezónním očištění činila +0,5 % m/m. Díky vysoké statistické základně loňského dubna ale v meziročním vyjádření inflace klesne z březnových 15,0 % na dubnových 13,1 %. ČNB ve své aktuální prognóze předpokládá 13,2 %. Podrobněji jsme se k očekávaným inflačním datům rozepsali v publikaci Měsíční předpovědi – květen 2023 dostupné zde https://bit.ly/3pdwtIv.
Americká inflace nepřekvapila
Dubnová inflační čísla z USA skončila v naprostém souladu s tržními očekáváními. Před jejich zveřejněním během včerejší evropské seance dolar mírně posiloval, aby po jejich zveřejnění zisky odevzdal a pohyboval se tak zpět na ranních hodnotách. Z meziročního pohledu platí, že klesající ceny ropy a energetických komodit tlačí celkovou inflaci dolů, jádrová složka ale zůstává zvýšená.
Kurz eura proti americkému dolaru tak včera ve finále žádnou významnější změnu nezaznamenal, a to samé platí i pro českou korunu. Její kurz osciloval kolem hladiny 23,40 CZK/EUR. Teprve v závěru seance mírně oslabila nad 23,45 CZK/EUR. Zveřejněná data žádný impuls nepřinesla. Dubnové statistiky o počtu nezaměstnaných potvrdily napjatost tuzemského trhu práce, když se v souladu s očekáváním podíl nezaměstnaných snížil na 3,6 % z březnových 3,7 % (po sezónním očištění stagnoval). Podrobněji jsme se těmto číslům věnovali zde https://bit.ly/44PmLwo. Naopak pokračující slabost spotřebitelské poptávky potvrdila data o vývoji tržeb v sektoru služeb za březen, respektive za celé první čtvrtletí, jak jsme detailně diskutovali zde https://bit.ly/3HYzwdZ. Koruna nadále zůstává silná a podle nás fundamentálně nadhodnocená (viz Ekonomické výhledy https://bit.ly/CEO_2Q23_CZ). Dle včerejších dat z ČNB ale centrální banka ani v březnu nemusela na devizovém trhu nijak intervenovat.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?