Pokračující pokles inflace, oživení v průmyslu i maloobchodě (Měsíční předpovědi)
Čekáme, že maloobchodní tržby v březnu meziměsíčně vzrostly o 0,5 % (SA) po únorovém poklesu o 0,4 %. V průběhu roku by podle nás mělo docházet k postupnému oživení spotřebitelské poptávky, což by se mělo pozitivně odrazit i v maloobchodních tržbách. K výraznému oživení průmyslové výroby v březnu přispěla produkce automobilů, když podle nás meziměsíčně průmyslová produkce vzrostla o 2,2 %. Meziroční inflace vlivem vyšší srovnávací základny pravděpodobně nadále rychle zpomalovala. Odhadujeme, že klesla z březnových 15,0 % na 13,1 % v dubnu. Meziměsíčně podle nás klesly ceny pohonných hmot a energií. Zmírnit by se měla i dynamika cen potravin. Jádrová inflace by na druhou stranu měla zůstat vysoko.
Spotřebitelská poptávka začíná opatrně nabírat na síle.
Očekáváme, že maloobchodní tržby bez prodejů aut v březnu meziměsíčně vzrostly o 0,5 % (SA), zatímco v únoru došlo k jejich poklesu o 0,4 % m/m. Důvěra spotřebitelů se v prvním čtvrtletí letošního roku významně zlepšila, když dosáhla nejvyšší úrovně od začátku války na Ukrajině. Její růst navíc v dubnu pokračoval. K lepší náladě mezi spotřebiteli přispělo výrazné snížení obav z růstu cen. Česká ekonomika podle předběžného odhadu HDP v prvním čtvrtletí mezičtvrtletně mírně vzrostla a technická recese z H2 22 tak zřejmě skončila. Došlo tak i k poklesu obav domácností z nárůstu nezaměstnanosti. Napětí na trhu práce naopak přetrvává a bude podle nás působit na další zrychlení růstu nominálních mezd. Ty v letošním roce podle naší prognózy vzrostou v průměru o 10,4 %. S postupným odezníváním inflace by se od Q2 23 měly v mezičtvrtletním vyjádření zvyšovat také reálné mzdy. Domácnosti navíc stále disponují vysokými úsporami a k svižnému růstu disponibilních příjmů přispívá i expanzivní fiskální politika. V průběhu letošního roku by tak podle nás mělo dojít k postupnému oživení spotřeby domácností, což by se mělo pozitivně odrazit ve vývoji maloobchodních tržeb. Pokud jde o tržby za prodej automobilů, tak ty podle našeho odhadu v březnu pokračovaly v meziměsíčním růstu. K tomu jim nadále dopomáhají dosud nevyřízené objednávky z předchozích měsíců a obnovená produkce automobilového průmyslu v důsledku lépe fungujících dodavatelských řetězců. Celkové maloobchodní tržby byly podle našeho odhadu v březnu meziměsíčně vyšší o 0,8 % poté, co v únoru stagnovaly. V meziročním vyjádření ale pro březen očekáváme pokles celkových tržeb o 3,4 % (WDA), bez zahrnutí prodejů aut pak o 6,6 %.
Výrazné březnové oživení průmyslu, hlavně díky výrobě osobních automobilů.
Zatímco v prvních letošních dvou měsících tuzemský průmysl podával slabé výkony, byť v únoru průmyslová produkce meziměsíčně mírně vzrostla (+0,4 % SA), v březnu podle nás došlo k významnému oživení. Odhadujeme, že průmyslová výroba vzrostla o silných 2,2 % m/m. Ani takovýto výsledek ale nevymaže předchozí slabý výkon a stále by tak implikoval mezičtvrtletní pokles průmyslové aktivity. Začátek roku byl poznamenán dílčími problémy v dodavatelských řetězcích, které postihly zejména automobilový sektor. Výsledky za leden a únor zatím naznačují mezičtvrtletní pokles výroby aut o 2,3 %. Nicméně dle dat Sdružení automobilového průmyslu (AutoSAP) byl letošní březen z pohledu výroby nejlepším od listopadu 2019. Meziměsíčně výroba aut vzrostla o 35,5 %, resp. o 10,5 % po sezonním očištění. Výsledek za Q1 23 se tak přiblížil předpandemickému maximu. V březnu většina producentů aut dle dostupných informací již fungovala bez větších omezení v souvislosti s nedostatkem výrobních součástek.
Předstihové indikátory sentimentu v průmyslové sféře ukazují lehce smíšený obrázek. PMI ze zpracovatelského průmyslu v březnu stagnoval, subindex hodnotící výrobní podmínky ovšem zaznamenal nejvyšší úroveň od loňského května, když oproti únoru vzrostl o 5,7 b., tedy nejvíce od června 2020. Celkový index tlačí dolů i nadále slabší komponenta nových objednávek a způsob zachycení zkracování dodavatelských lhůt. Na druhou stranu březnový konjunkturální průzkum ukázal výrazný nárůst důvěry v průmyslu, který mimo jiné pokračoval i v dubnu.
Výroba ve zpracovatelském odvětví podle našeho odhadu meziměsíčně vzrostla o 2,9 % (SA) po únorovém růstu o 0,3 %. Celková výroba v meziročním vyjádření tak podle nás v březnu byla vyšší o 2,5 % (WDA). Postupné oživení průmyslové produkce v nadcházejících měsících by mělo být podpořeno odezněním problémů v subdodávkách, poměrně solidní zahraniční poptávkou – z části i díky oživení čínské ekonomiky – a probíhajícím zmírněním inflačních tlaků ve výrobní sféře. Tady klíčovou roli sehrál pokles cen energetických komodit, který by měl být vzpruhou pro produkci v energeticky náročných odvětvích, která je stále značně utlumená.
Meziroční inflace vlivem vyšší srovnávací základy nadále rychle klesá.
Růst spotřebitelských cen podle našeho odhadu v meziročním vyjádření v dubnu zpomalil na 13,1 % po březnových 15,0 % y/y. Meziroční inflace tak podle nás vlivem zvyšující se statistické základy nadále rychle klesala. To se týkalo všech složek inflace, s výjimkou pohonných hmot. U těch by mělo dojít k nepatrnému zmírnění meziročního poklesu na stále výrazných zhruba -16 % y/y. V meziměsíčním vyjádření ale pro duben očekáváme, že pohonné hmoty opět zlevnily. Postupný průsak výrazně nižších velkoobchodních cen elektřiny a plynu do těch spotřebitelských by se měl podle nás projevit také v mírném meziměsíčním poklesu regulovaných cen. Nižší meziměsíční dynamiku by měly vykázat i ceny potravin. Jádrová inflace pravděpodobně zůstala v dubnu výrazná. V meziměsíčním sezonně očištěném vyjádření očekáváme jen mírné zpomalení z 0,6 % na 0,5 %. Meziročně by ale jádrová inflace působením vyšší srovnávací základy měla klesnout z březnových 11,5 % na dubnových 10,4 %. Pokles celkové inflace by měl podle naší prognózy v nejbližších měsících pokračovat, a to až na zhruba 10 % y/y v polovině roku. Mírně pod 10 % by se inflace měla držet po celé druhé letošní pololetí a za celý rok 2023 dosáhnout průměrných 11,8 %. V příštím roce vlivem výraznějšího zlevnění energií pro domácnosti očekáváme pokles inflace v průměru na 2 %. Jádrová inflace však podle nás zůstane nad 2 % jak letos, tak i příští rok. Důvodem je napjatý trh práce projevující se v akceleraci růstu mezd, námi očekávané oživení poptávky a zvýšená inflační očekávání. Více k naší prognóze píšeme v nových Ekonomických výhledech: https://bit.ly/CEO_2Q23_CZ.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Největší vzestupy a poklesy kurzu kryptoměn za týden
- Příspěvek na péči 2024 - kalkulačka: výška příspěvku na péči zůstává stejná jako v roce 2022 a díky inflaci si za příspěvek poživatelé pořídí méně slu
- Pokračující pokles inflace, oživení v průmyslu i maloobchodě (Měsíční předpovědi)
- Oživení tuzemské poptávky a další pokles inflace (Měsíční předpovědi)
- Inflace zrychlila k 19 %, průmysl pokračoval v oživení (Měsíční předpovědi)
- Oživení ekonomiky v prostředí klesající inflace (Měsíční předpovědi)
- Zlepšení reálné ekonomiky a pokles inflace k 7 % (Měsíční předpovědi)
- ČR - maloobchod v červenci stagnoval kvůli pokračujícími poklesu prodeje potravin
- Pokračující meziroční pokles tržeb v maloobchodu byl v prosinci způsoben zejména omezením nákupů potravin, vánoce byly skromnější
- Rozbřesk: V evropském průmyslu oživení. Co americký maloobchod?
Prezentace
12.12.2024 Český trh zaplavily extrémně zlevněné Samsungy.
05.12.2024 K nejprodávanějšímu telefonu sezony tablet zdarma.
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Černý pátek skončil, spotřebitelé utráceli více přes e-shopy, tržby v kamenných obchodech klesly
Štěpán Křeček, BHS
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory