Před sedmi lety vedení dukovanské elektrárny zavedlo přepravu kol pro své zaměstnance především kvůli jejich bezpečnosti. Odpoledne je mnohem lepší viditelnost, a navíc cyklisté už nemusí nikam pospíchat. Na trase z Jaderné elektrárny Dukovany do Třebíče existuje více variant, po kterých je možné jet na kole domů krásnou přírodou mimo hlavní vytížené komunikace.
„Cyklobusy jsou vynikající nápad. Ranní cesty do práce na přeplněných silnicích se již staly hazardem a odpolední z práce umožní využít bezpečnější cyklostezky či méně frekventované silničky,“ říká jeden z pravidelných uživatelů Ivan Dvořák z oddělení fyzické ochrany Jaderné elektrárny Dukovany.
Netradiční benefit má i nečekané přínosy pro životní prostředí. Výměnou vozidla za kolo nebo sdílenou jízdou zaměstnanci elektrárny ročně ušetří několik desítek tunu CO2. „Bezpečnost našich zaměstnanců a životní prostředí jsou oblasti, kterým se věnujeme dlouhodobě. A tato služba obě oblasti velmi efektivně spojuje,“ uvedla Kateřina Bohuslavová, ředitelka Útvaru ESG Skupiny ČEZ.
Jako cyklobusy fungují v Dukovanech tři linky přivážející pracovníky ČEZ z Třebíče s dobou odjezdu v 5.15 a 5.45 hodin z Hájku a z Boroviny. Lidé za přepravu kol přitom nic neplatí, ta je v ceně jízdného. V loňské cyklistické sezóně přepravily cyklobusy 409 kol. Celkově od roku 2016 to bylo více než 2800 jízdních kol.
Jiří Bezděk , mluvčí ČEZ, Jaderná elektrárna Dukovany