mpsv.cz (MPSV)
Důchody a penzijní  |  17.04.2023 15:25:00

MPSV předkládá návrh na koncepční úpravu valorizací důchodů, zpřísní se podmínky pro předčasné důchody

Po úpravě valorizačního mechanismu pro červnové navýšení důchodů přichází  MPSV s koncepčním návrhem, který by otázku valorizací řešil dlouhodobě. Úprava  počítá například se zavedením dočasného příspěvku namísto mimořádné  valorizace. Součástí návrhu je také úprava podmínek v případě předčasných důchodů. Cílem těchto opatření je především zajištění lepší udržitelnosti penzijního  systému. Návrh dnes MPSV zasílá do meziresortního připomínkového řízení. 

Vláda již přistoupila k úpravě červnové valorizace důchodů, díky které průměrný starobní  důchodce dostane o 750 korun více a průměrný důchod překročí 20 tisíc korun. „Slíbil  jsem, že na změny v důchodovém systému se podíváme realisticky a hlavně koncepčně.  Musíme zajistit férové penze pro všechny, kteří celý život pracovali. Zároveň je ale třeba,  aby financování důchodů bylo udržitelné. Ekonomický vývoj v posledních dvou letech  ukázal, že změny zkrátka musí přijít. Změny, které představujeme, jsou klíčovými  úpravami penzijního systému. Bez nadsázky můžeme mluvit o přípravných krocích  důchodové reformy,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). 

Nejzásadnější změnou je nahrazení mimořádné valorizace dočasným příspěvkem na pokrytí zvýšených nákladů, který bude součástí důchodu. Nadále zůstává zachována  řádná valorizace, ta bude inflaci kompenzovat v plném rozsahu. Dočasný příspěvek by se  vyplácel při dožení růstu cen o 5 %. Jedna z částí bude fixní, a to ve výši poloviny příspěvku odpovídajícímu průměrnému starobnímu důchodu. Zbývající část bude  stanovena na základě úrovně průměrného důchodu. „Pokud by se opakovalo období  extrémně vysoké inflace, stále tak zůstane zachována možnost rychlé a citelné  kompenzace růstu cen seniorům. Mimořádné valorizace ale nesmějí rozevírat nůžky mezi  bohatšími a chudšími seniory. Na příkladu vývoje v roce 2022 by toto opatření navíc  znamenalo úsporu asi 14 miliard korun,“ zdůraznil ministr Jurečka. 

Do budoucna zároveň bude pro výpočet růstu spotřebitelských cen rozhodující jen Index  životních nákladů domácností důchodců. Návrh počítá také se snížením podílu růstu  reálných mezd ve valorizaci na jednu třetinu. Dojde tak k realizaci jednoho z doporučení  Národní ekonomické rady vlády. „Výdaje na důchody rostou rychleji než příjmy rozpočtu.  Také se rozevírají nůžky mezi příjemci důchodů. Pokud se nic nezmění, bude schodek  rozpočtu narůstat až na 100 miliard ročně pouze na důchodovém systému. Jsem rád, že  vláda se vydává směrem k udržitelnosti veřejných financí a důchodového systému,“ řekl  člen Národní ekonomické rady vlády Petr Janský.  

Toto úprava valorizací není nijak zásadní pro příjemce důchodu. Přitom na zdraví státního  rozpočtu má vliv zásadní. Například senior s průměrným důchodem 20 tisíc korun  měsíčně by místo 798 korun dostal navíc jen o dvě stovky méně. U nadprůměrného  důchodu 26 tisíc korun měsíčně jde o 387 korun. Navíc u velmi nízkého důchodu ve výši  14 tisíc korun se míra navýšení v podstatě nemění. Jde o rozdíl pouhých patnácti korunStátní rozpočet díky tomu ušetří miliardy korun, které bude moci dát třeba na podporu  rodin s dětmi.


Dalším klíčovým návrhem je pak částečné omezení předčasných důchodů. Doba, o kterou  bude možné odejít do starobního důchodu před dosažením důchodového věku, se omezí  na 3 roky. Současná úprava umožňuje odchod do starobního důchodu až 5 let před  dosažením důchodového věku. Dojde také ke zvýšení koeficientů krácení na 1,5 %, a to  v období od 1. do 720. dne. Zásadní je pak i to, že další podmínkou nároku na předčasný  důchod bude získání pojištěné doby 40 let

Vysoká inflace v uplynulých měsících přinesla vážné důsledky dosavadního nastavení  valorizačního mechanismu. Zároveň odhalila další významné úskalí systému, kdy bylo pro  některé dokonce výhodnější odejít do předčasného důchodu než čekat na dosažení  důchodového věku. To je výrazná demotivace pro pracující seniory. Na podporu setrvání  na trhu práce jsme od února zavedli výhodnější částečné úvazky,“ dodal ministr Jurečka.


Okomentovat na facebooku
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688