Oživení ekonomiky v prostředí klesající inflace (Měsíční předpovědi)
Oživení spotřebitelské poptávky zřejmě pokračovalo i v únoru, byť nižším tempem, a to v souvislosti se zlepšeným sentimentem a dalším zrychlením růstu mezd na počátku roku ve stavebnictví a průmyslu. Průmyslová produkce, kterou nadále trápí vracející se problémy v subdodávkách, podle našeho odhadu v únoru mírně meziměsíčně vzrostla. Finalizace rozpracované výroby pravděpodobně podpořila produkci v automobilovém průmyslu, zatímco normalizace počasí v únoru vedla k vyšší produkci energetického odvětví. Pokud by však průmyslová výroba byla i nadále slabá, podobně jako v lednu, představovalo by to riziko dalšího mezičtvrtletního poklesu ekonomiky. Oživení spotřebitelské poptávky by totiž nestačilo k vyrovnání efektu slabší průmyslové výroby. Inflace podle nás v březnu dále klesla, a to z 16,7 % na 14,8 % y/y. Mimo vyšší srovnávací základny podle našeho odhadu působil meziměsíční pokles cen pohonných hmot a potravin, zatímco jádrová inflace zůstala nadále zvýšená.
Zotavení spotřebitelské poptávky pokračovalo v prostředí zlepšující se nálady
Oživení spotřebitelské poptávky zřejmě pokračovalo i v únoru, byť značně pomalejším tempem. Odhadujeme, že maloobchodní tržby bez aut vzrostly meziměsíčně o 0,1 %. Reálné tržby bez aut jsou však stále nižší o zhruba 10 % oproti říjnu 2021 poté, co prudce klesaly, když domácnosti omezily své výdaje v důsledku vysoké inflace a nejistoty. Spotřebitelský sentiment po lednovém zvýšení v únoru opět vzrostl na nejvyšší úroveň od loňského února, ve srovnání s historickými průměry je však stále výrazně utlumený. Růst mezd ve stavebnictví a průmyslu na počátku roku dále zrychlil. Oba tyto faktory by měly přispět k pokračujícímu mírnému oživení spotřebitelské poptávky, které je patrné nejen v maloobchodě, ale také ve službách, kde v lednu tržby vzrostly o 0,6 % m/m. Vzhledem k tomu, že automobilky pokračují v dopracování svých nedodělků, očekáváme, že prodeje aut se zvýšily o 0,6 % m/m – od srpna loňského roku navíc meziměsíčně klesly pouze jednou. Celkové tržby tak podle nás v únoru vzrostly o 0,3 % m/m. V meziročním vyjádření by však měly být tržby stále nižší o 5,2 %, resp. 7,1 % (WDA) bez prodejů aut. Za našeho předpokladu, že se dynamika nominálních mezd bude i nadále zlepšovat, by v kombinaci s odezníváním inflace měla poptávka domácností v letošním roce pomalu oživovat. Navíc polštář úspor by mohl stále poskytovat solidní podporu pro výdaje domácností a potenciálně podpořit postupné oživení.
Průmyslová produkce mírně vzrostla navzdory problémům v subdodávkách
Po prudkém poklesu průmyslové výroby v lednu o 2,6 % m/m podle našeho odhadu v únoru došlo k jejímu nárůstu o 1,4 % m/m (SA). Leden byl poznamenán dvěma klíčovými faktory. Jednak výrazně klesla výroba v automobilovém průmyslu (-8 % m/m), když se producenti zřejmě opět potýkali s nedostatkem výrobních vstupů. A za druhé, k meziměsíčnímu poklesu z více než 1,2 pb přispěl pokles produkce v odvětví dodávek energií (-11 %) v důsledku neobvykle teplého počasí – v únoru došlo k návratu pravidelnějšího charakteru počasí. Automobilky v únoru dle dostupných informací nadále sužovaly problémy v dodavatelských řetězcích. Jeden z největších producentů pozastavil výrobu na téměř celý měsíc, zatímco ostatní fungovali v omezeném režimu. Údaje Sdružení automobilového průmyslu (AutoSAP) však naznačují, že výroba v únoru opět vzrostla. Domníváme se, že to bylo primárně dokončováním rozpracovaných automobilů, které bylo odloženo kvůli nedostatku výrobních komponentů. Po výrazném zlepšení nálady v lednu indikátor PMI ve zpracovatelském průmyslu zanedbatelně klesl, ačkoli subindex výrobních podmínek vzrostl o 1,3 pb po výrazném růstu o 2,8 pb v předchozím měsíci na nejvyšší úroveň od srpna loňského roku. Podobně velké nárůsty sentimentu vykázal i tuzemský konjunkturální průzkum.
I přes omezenou provozní schopnost automobilek podle nás v únoru došlo k růstu produkce ve zpracovatelském odvětví o 0,8 % m/m, převážně díky finalizaci rozpracované výroby. Produkce v energeticky náročných odvětvích zůstává utlumená, přestože velkoobchodní ceny energií rapidně klesly až na předválečné úrovně, což by mělo napomoci oživení v těchto odvětvích. Automobilový sektor mezitím nadále trápí problémy v dodavatelských řetězcích. Zatímco nová poptávka nadále slábne, objem nevyřízených objednávek však zůstává poměrně značný.
Celkově odhadujeme, že průmyslová výroba v únoru meziročně vzrostla o 3,7 % (NSA, WDA). Vzhledem k opakujícím se dílčím problémům s nedostatkem vstupů bude průmyslovou produkci pravděpodobně nadále doprovázet vyšší volatilita. V případě, že by došlo k zopakování podobného výsledku jako v lednu, přičemž oživení spotřebitelské poptávky by jej nestačilo kompenzovat, mohlo by dojít v Q1 23 k zaznamenání dalšího mezičtvrtletnímu poklesu ekonomiky. Mírné oživení průmyslové výroby dle našeho odhadu by však výkon ekonomiky přiblížil našemu odhadu nepatrného růstu HDP o 0,1 %.
Dále očekáváme, že sezónně očištěná obchodní bilance se opět přehoupne do přebytku po lednovém deficitu ve výši 2,5 mld. CZK a vzroste na 3,6 mld. CZK. Kromě silnější průmyslové produkce, poklesu výrobních cen v zahraničí a posilování koruny, je obchodní bilance stále méně ovlivňována dováženými energiemi, jejichž objemy i ceny v poslední době klesají.
Meziroční inflace v březnu výrazněji klesla na 14,8 %
Spotřebitelské ceny v březnu podle našeho odhadu v průměru meziměsíčně stagnovaly. Po sezonním očištění odhadujeme zpomalení meziměsíčního růstu spotřebitelských cen z únorových 1 % na 0,6 %. Směrem dolů inflaci podle nás tlačily především nižší ceny pohonných hmot a potravin. Nepatrně by se oproti únoru mohly snížit i regulované ceny, kde by se již mohl projevit pozvolný průsak nižších velkoobchodních cen elektřiny a plynu do těch spotřebitelských. Výrazná podle nás ale na druhou stranu v březnu zůstala jádrová inflace. Ta je nejvíce perzistentní složkou, kterou na vyšších úrovních nadále drží napjatý trh práce projevující se v akceleraci mezd, stejně tak i přetrvávající zvýšená inflační očekávání. V meziměsíčním vyjádření očekáváme nepatrné snížení jádrové inflace z 0,8 % na 0,7 % (SA), v tom meziročním pak pokles z 12,1 % na 11,7 %. Vyšší srovnávací základna podle nás pomůže k nižší meziroční dynamice všech složek inflace. Nejvíce by tento efekt měl být patrný u cen pohonných hmot, které po vypuknutí války na Ukrajině skokově vzrostly. V březnu letošního roku byly podle našeho odhadu pohonné hmoty meziročně levnější o skoro 20 %. Ve výsledku tak očekáváme, že meziroční celková inflace klesla z únorových 16,7 % na březnových 14,8 %. Stejný odhad má i Česká národní banka.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Ekonomika - Makroekonomika ČR 2020, data, novinky
- Svět - státy světa a jejich ekonomika
- Příspěvek na péči 2024 - kalkulačka: výška příspěvku na péči zůstává stejná jako v roce 2022 a díky inflaci si za příspěvek poživatelé pořídí méně slu
- Oživení ekonomiky v prostředí klesající inflace (Měsíční předpovědi)
- Oživení tuzemské poptávky a další pokles inflace (Měsíční předpovědi)
- Zlepšení reálné ekonomiky a pokles inflace k 7 % (Měsíční předpovědi)
- V prostředí klesající inflace uvolňuje MNB dále měnové podmínky. Výhledy HDP se pro letošní rok zhoršily - Globální ekonomický výhled - říjen 2023 - Maďarsko
- Inflace zrychlila k 19 %, průmysl pokračoval v oživení (Měsíční předpovědi)
- Pokračující pokles inflace, oživení v průmyslu i maloobchodě (Měsíční předpovědi)
- Iluzorní příběh silné ekonomiky a klesající inflace. „Příznivý vývoj inflace v posledních měsících, jež byl vykoupen intenzivní korekcí na trzích se začíná brát nadarmo, “ říká analytik BHS Timur Barotov
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?