Dynamika německého zahraničního obchodu nabírá na síle (Ranní zpráva z finančního trhu)
Po lednovém vysokém růstu německých exportů bude i za únor vykázán růst, i když již mírnější. Výrazné oživení pak předpokládáme na dovozní straně. Výsledkem bude nižší přebytek celkové obchodní bilance. Ceny průmyslových výrobců v eurozóně se i během února dle tržního konsensu snížily, hlavně kvůli energetickým komoditám; meziroční dynamika tak dále klesá. Relativně slabou dynamiku pak trh čeká u únorových podnikových objednávek z USA.
Ceny průmyslových výrobců v eurozóně klesají
Dnešní ekonomický kalendář vyznívá ve prospěch eura na úkor dolaru. To by mělo podporovat i středoevropské měny včetně české koruny. Odpolední americká data únorových továrních objednávek totiž příliš nevylepší lednové zklamání. Povzbudivá data naopak čekáme od německého zahraničního obchodu za únor. Přebytek se sice sníží, dynamika obou složek ale vykáže růst. Vývozy sice porostou výrazně pomaleji než v lednu, ale i tak to bude znamenat velmi solidní výsledek. Po mnohaměsíčním poklesu pak podle nás během února silně vzrostly německé dovozy, a to navzdory klesajícím cenám dovážených komodit. Mělo by jít o signál oživující domácí poptávky v Německu. Pro výrobce v eurozóně pak pozitivní zprávu přinesou i únorový vývoj cen průmyslových prodejců. Ve světle odeznívající energetické krize ukážou na výrazný pokles inflace v produkční sféře.
Koruna na úvod týdne pod 23,50 CZK/EUR
První pracovní den předvelikonočního týdne byl ve znamení dalšího ústupu rizikové averze investorů na trzích. Ty nijak zásadně nerozhodilo víkendové rozhodnutí ropného kartelu OPEC snížit objem těžby, což se odrazilo v růstu cen černého zlata o více než šest procent. Akciové trhy včera rostly, z nálady profitovalo euro, které si vůči dolaru připsalo téměř jeden cent, když se dostalo dokonce přes 1,09 USD/EUR. Koruna vůči euru v odpoledních hodinách atakovala 23,43 CZK/EUR. Takto silná byla naposledy před měsícem.
Zveřejněné předstihové ukazatele z Evropy lehce pozitivně překvapily, z USA zklamaly. Březnové předběžné hodnoty za velké evropské země již byly známy. Zpřesněná data ukázala na vylepšení zejména německé statistiky, což se podepsalo na vzestupné revizi za celou eurozónu. Snižování průmyslové aktivity již tedy není tak prudké. Regionální PMI z průmyslu pozitivně překvapily v Polsku i Maďarsku. Tuzemské číslo ale zklamalo. Navzdory očekávanému růstu index stagnoval na únorové hodnotě. Patrný byl další pokles subindexu nových objednávek. Poprvé po více než třech letech byl reportován pokles cen na straně vstupů (podrobněji zde http://bit.ly/3zvcZ41). Příliš nepotěšil ani výsledek hospodaření státního rozpočtu ke konci března. Vykázán byl schodek ve výši 166,2 mld. Kč. Jedná se o historicky nejhorší výsledek ke konci března. Detailně se těmto datům věnujeme ve speciálním reportu zde https://bit.ly/3GdvhdX.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory