Zahraniční studenti a absolventi českých univerzit se podruhé setkali na Czechia Alumni Meetupu ve Švédsku
Czechia Alumni Meetup navázal na úspěšný první ročník, který se konal opět pod hlavičkou našich iniciativ Study in Czechia a Czechia Alumni. Minulý čtvrtek se tak v prostorách Velvyslanectví ČR ve Stockholmu potkala téměř padesátka účastníků, ať už z řad českých studentů, kteří aktuálně studují ve Švédsku v rámci programu Erasmus+, nebo švédských absolventů krátkodobého či dlouhodobého studia v České republice. Měli tak příležitost sdílet své zkušenosti s českými, resp. švédskými univerzitami, navázat nové kontakty a zapojit se do národního absolventského programu, který naše iniciativa Czechia Alumni neustále rozvíjí.
Setkání mělo však svůj význam i z pohledu zahraniční politiky. „Práce s absolventy představuje důležitou součást diplomacie, které jsme se zatím dost nevěnovali. Pro naši ambasádu je důležité pracovat se Švédy, kteří mají pozitivní vztah s Českou republikou. Pokud například jeden z těch padesáti lidí, kteří dneska přišli, bude mít nápad na projekt, který propojí Českou republiku se Švédskem, bude to mít velký přínos pro obě země. Chceme šířit dobré jméno Česka v zahraničí a právě Švédové, kteří studovali na českých univerzitách, jsou těmi nejlepšími ambasadory,“ vysvětlila velvyslankyně České republiky ve Švédsku Anita Grmelová.
Poznat nové lidi a poslechnout si příběhy dalších absolventů přišel i Magnus Hägnemark, absolvent studia práv z Univerzity Karlovy a Univerzity Palackého, který se účastnil už loňského setkání. „Je skvělé opět se setkat s ostatními absolventy, zvláště pak Čechy a zavzpomínat. Z minulého roku si pamatuju zhruba půlku lidí, půlka je nová. A opět je to povedená akce,“ zhodnotil letošní ročník Magnus.
Někteří účastníci cestovali na setkání do Stockholmu i ze vzdálenějších míst Švédska. Jedním z nich byl také Elliott Knotek, český absolvent programu Erasmus+ a současný student pedagogiky na univerzitě v Malmö. Elliott je příkladem studenta, kterému Erasmus+ doslova změnil život. Nejprve ve Švédsku absolvoval jeden semestr, pak si program prodloužil, a nakonec se tam rozhodl usadit a vystudovat. „Byla to pro mě skvělá příležitost podívat se do zahraničí a poznat tamější vzdělávací systém,“ popsal Knotek.
Wilhelm Speckbacher zase studoval v rámci Erasmu na Metropolitní Univerzitě v Praze mezinárodní vztahy. I jemu pobyt v zahraničí ovlivnil budoucnost, a to konkrétně tu profesní. „Pracuji teď pro jednu PR agenturu, a kdybych neměl zkušenosti, které jsem získal díky svému pobytu v České republice, rozhodně bych tuto práci nezískal. Myslím, že mi to hodně vylepšilo životopis,“ pochvaloval si Wilhelm.
V roce 2022 v České republice studovalo dlouhodobě přes 100 Švédů a dalších 91 tu pobývalo v rámci krátkodobých studijních výjezdů zejména přes program Erasmus+. Více než 230 Čechů trávilo ve stejné době svůj studijní probyt ve Švédsku. Vzhledem k tomu, že s velvyslanectvím plánujeme organizovat setkání i do budoucna, budou mít možnost přijet na další ročník i tito studenti či absolventi.
„Rádi bychom pořádali více akcí pro tuto cílovou skupinu, která už má vybudovaný nějaký vztah k České republice. Švédští studenti a absolventi českých univerzit mohou oslovit i své kamarády, a přivést tak další Švédy k zájmu o Českou republiku. Dnešní meetup byl skvělou příležitostí, jak takovéto ambasadory získávat,“ hodnotil přínosy setkání také ředitel Českého centra ve Stockholmu Michal Brenner.
„Jsem moc ráda, že se letošní ročník vydařil, a to především díky skvělé organizaci a otevřenosti české ambasády ve Stockholmu, které bych chtěla touto cestou ještě jednou poděkovat. Viděli jsme zase mnoho nových účastníků, kteří mají k České republice pozitivní vztah. Už nyní víme, že chceme pokračovat v organizaci setkání i příští rok, propojit české a švédské absolventy, a získat tak nové ambasadory českých univerzit, kteří budou šířit dobré jméno České republiky v zahraničí. Protože se nám spolupráce s českým velvyslanectvím ve Švédsku velmi osvědčila, chceme podobný organizační model uplatnit i v dalších zemích. Už letos například pořádáme ve spolupráci s českou ambasádou ve Španělsku Alumni Meetup v Madridu,“ zhodnotila letošní ročník Aneta Sargeant.
ZP, MB DZS4. října 2021 se uskutečnilo historicky první online setkání absolventů rakouského původu, kteří studovali v Česku.
Poslední zprávy z rubriky Studium:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?