(Kurzy.cz)
Komerční banka má již jen jednoho minoritního kvalifikovaného akcionáře. Valná hromada v plánu za necelý měsíc, dividenda v květnu
Divoké březnové události v bankovním sektoru se prakticky celosvětově výrazně odrazily v kurzovém vývoji většiny finančních titulů. Asi těžko hledat bankovní titul, který by v uplynulých 14 dnech nezaznamenal dvouciferné procentuální změny. Co se týká akcií domácí Komerční banky (dále jen KB), ty děním byly vlastně probuzeny až z neobvykle dlouhé cenové letargie, resp. stagnace. Do té doby jako by nevěděly, kterým směrem se vydat, když od úvodu února oscilovaly u hladiny okolo 740 Kč. Výprodeje v sektoru však následně zatlačily akcie KB i pod 670 Kč, kde se naposledy obchodovaly v úvodu roku. Relativně nevýrazné ztráty, zvláště když se navíc již v těchto dnech akcie KB navrátily i nad hranici 700 Kč (ve středu nicméně zakončily na 698 Kč). Své jistě sehrává vidina brzké více než 60 Kč dividendy, která v současnosti indikuje 8,6% dividendový výnos.
Každopádně akcie KB prodávala v poslední době investiční skupinaWellington Management. V úvodu tohoto týdne totiž regulátorovi nahlásila, že její podíl k 16. březnu klesl pod procentní hranici na 0,99 %. Tedy již není kvalifikovaným akcionářem. Firma přitom v KB byla poměrně nováčkem, tedy přinejmenším z pohledu právě více než procentního vlastnictví akcií. Vůbec poprvé se totiž angažovanost americké společnosti poodkryla před 2 lety. V únoru 2021 oznámila v KB podíl 1,04 %. Až do současnosti změny nereportovala, tedy její podíl se musel pohybovat v „zákonném rozpětí“ od 1 do 3 %.
Jak jsme koncem ledna popisovali v článku „Akcie Komerční banky loni výrazně přilákaly domácí retailové investory“, z banky se přinejmenším částečně investičně stáhla rovněž americká T. Rowe Price Group a také singapurský státní fond GIC Private. A jak se ukázalo nedlouho poté i Massachusetts Financial Services Company. Se svou téměř stoletou historií jedna z nejstarších investičních společností na světě. Ta totiž koncem ledna rovněž nahlásila pokles podílu v KB pod procentní hranici.
Jediným kvalifikovaným minoritním akcionářem KB by tak v současnosti měla být světově největší investiční skupina BlackRock. Tedy skupina, která právě výrazně „zahučela“ v kauze Credit Suisse. Patřila totiž delší dobu k největším akcionářům. Dle posledních údajů k 10. únoru vlastnila přes 163 mil. akcií Credit Suisse, resp. 4,07 %. Díky dalším produktům její celková angažovanost ve švýcarské bance dosahovala 4,93 %. Tedy stejné úrovně jakou disponovala společnost Olayan Group. Kontrolu nad Credit Suisse zkrátka měli ropní šejci, když vedle zmiňované Olayan Group na 5,03 % vlastnil Qatar Holding a především pak 9,88 % Saudi National Bank.
Zpět ale k podílu BlackRock v KB, který je tak trochu zahalen v mlze. Skupina totiž naposledy o jeho výši informovala v roce 2019. Tehdy v regulatorním hlášení uvedla 2,2 %. Tedy od té doby by se měl podíl BlackRock v KB pohybovat v rozpětí 1-3 %.
Doplnit lze, že francouzská Société Générale coby majoritní akcionář KB svůj podíl od privatizace nemění, vlastní stabilně 60,35% podíl. Díky loňským dvěma dividendám vyinkasovala dohromady téměř 11,4 mld. Kč, letos může vyhlížet přes 6,9 mld. Kč. Tedy alespoň dle navrhované dividendy 60,42 Kč. Proč KB stanovuje dividendu na 2 desetinná místa je vzhledem k její výši každopádně až nepochopitelný krok. Smysl by to snad dávalo v případě například výplaty veškerého zisku. Historicky přitom KB standardně vyplácela dividendy stanovené dokonce jen na celé Kč, zlom nastal teprve v roce 2021. Po absenci dividendy v roce 2020 pak právě vyplatila aspoň část zadržených zisků (dividendu 23,86 Kč), v kontextu však tehdy vlastně limit regulátora.
Dubnová valná hromada KB aneb banka v tomto ohledu letos na pražské burze první vlaštovkou
Zmiňovanou dividendu musí právně posvětit akcionáři na valné hromadě. Vzhledem i ke zmiňovanému majoritnímu vlastníkovi vlastně tradičně formální krok. Přesně po roce se ve čtvrtek 20. dubna od 13 hodin letos akcionáři sejdou opět na Praze 5 v zasedací místnosti pobočky KB na adrese náměstí Junkových 2772/1. Zúčastnit se setkání akcionářů bude moci ten, kdo bude akcie KB vlastnit k letošnímu 13. dubnu. Nárok na dividendu již asi dva roky není datumově totožný, když je banka v návaznosti na změnu stanov konečně začala logicky stanovovat ex-post, resp. až na 7. pracovní den po rozhodnutí valné hromady. Letos tedy budou mít na dividendu nárok akcionáři vlastnící akcie KB v CDCP (Centrálním depozitáři) k 2. květnu. Výplata je pak plánována od 22. května. Probíhat bude prostřednictvím poboček samotné banky, kde si o bezhotovostní výplatu budou moci akcionáři zažádat. Příp. pak korespondenčně či elektronickou cestou s kvalifikovaným elektronickým podpisem.
Co dalšího vedle schválení dividendy budou akcionáři na letošní valné hromadě projednávat, přiblížíme v následujících dnech v dalším článku.
Okomentovat na facebooku
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz