Trhy zastavily v pondělí svůj propad
Napětí ve finančním sektoru však zůstává vysoké.
Trhy dál žijí napětím ve finančním sektoru. Dohodnuté převzetí banky Credit Suisse konkurenční UBS vyvolalo paniku mezi investory do konvertibilních bankovních dluhopisů (AT1) - právě oni přišli při převzetí Credit Suisse o všechno, zatímco akcionářům má být vyplaceno 3,3 miliardy dolarů. Trhy přitom předpokládaly, že držitelé dluhopisů budou “tradičně” vyplaceni přednostně před majiteli akcií. Netradiční forma záchrany na jedné straně vyvolala kritiku “švýcarské cesty” ze strany evropských institucí (např. jednotný evropský rezoluční výbor) a současně zvýšila pravděpodobnost, že někteří investoři se budou proti ztrátám bránit soudní cestou.
Současně s tím zůstávají dál pod tlakem akcie americké banky First Republic, kterou podobně jako řadu jiných středních amerických bank dostal v uplynulých týdnech do problémů strach o stabilitu klientských vkladů (banka má vysoký podíl velkých nepojištěných vkladů). A zdá se, že zatím nepomohla ani podpůrná iniciativa velkých bank na Wall Street ani nové nástroje Fedu na přístup k likviditě. Jak jsme již psali během včerejšího dne, malé a střední americké banky s nestabilními depozity mohou mít ve finále potíže situaci ustát, i když budou mít zajištěný přístup k likviditě - ta zůstává relativně drahá, jak oproti stabilním depozitům, tak zejména oproti průměrnému výnosu aktiv řady těchto institucí (jak upozorňuje například v posledním čísle týdeník The Economist). Řada menších a středních amerických bank tak ve finále může potřebovat kapitálové injekce a mohou skončit v “náručí” svých větších konkurentů. I o tom se může ostatně jednat na dnešním mimořádném setkání šéfů největších amerických bank ve Washingtonu.
I když akciové trhy a riziková aktiva zastavily během pondělka svůj propad, těžko za současné situace sázet na trvalý pozitivní obrat v sentimentu. Centrální bankéři mají před sebou složitý úkol, kdy musí současně držet “pod poklicí” finanční napětí a dál vést také boj proti inflaci s pomocí vysokých úrokových sazeb. V takovém prostředí se zvyšuje jak v USA, tak v Evropě pravděpodobnost recese.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?