Likviditní krize? Zafungovaly centrální banky i soukromý sektor
Klíčové body
- Centrální banky uklidnily tržné nervozitu.
- Cílené dodávky likvidity nejsou obdobou QE.
- Pozitivní nálada pomáhá procyklickým měnám i měnám regionu.
Poslední týden ukázal, jak zásadním tématem je v současném prostředí dostupnost bankovní likvidity. Centrální banky v tomto ohledu zafungovaly na jedničku. Přispěl i soukromý sektor. Výsledkem jsou klidnější trhy. Opatrnost však zůstává namístě.
Je to přesně sedm dní, co řešíme otázku likvidity, jejíž dopady se projevují v tržním sentimentu. Uzavírka Silicon Valley Bank a Signature Bank rozjela vlnu nervozitu, která se týkala především menších, regionálních, bank, u nichž hrozil nedostatek prostředků použitelných v případě vzniklého runu. V Evropě jsme zase řešili krizi důvěry kolem švýcarské banky Credit Suisse. V obou případech nakonec zafungovaly likviditní injekce.
Ty přišly zejména od veřejného sektoru. Credit Suisse dostala přislíbenou půjčku ode švýcarské centrální banky v objemu až 50 miliard franků. Jde však jen o dočasné řešení, které alespoň přineslo potřebné uklidnění výprodeje akcií a dluhopisů. Banka musí nutně vyřešit krizi důvěry, která jde nejen za akcionáři, ale i samotnými klienty. Ti během čtvrtého čtvrtletí loňského roku vybrali z Credit Suisse depozita v objemu více než 100 miliard franků, tedy dvojnásobně více než dosahuje půjčka od centrální banky. Pokud by se měla situace opakovat, další vlna nervozity by na sebe nenechala dlouho čekat.
Ve Spojených státech rovněž zafungovala centrální banka, a to prostřednictvím nástroje diskontního okna a nově vytvořené nástroje Bank Term Funding Program (BTFP). V rámci diskontního okna, konkrétně skrze program Primary credit se splatností do 90 dnů, banky získaly necelých 153 miliard dolarů. Jde o historický rekord převyšující objem z doby velké finanční krize v roce 2008. V rámci BTFP banky získaly zhruba 12 miliard dolarů. Vedle toho Fed poskytl dodávku likvidity Fondu pojištění vkladů v objemu téměř 143 miliard dolarů, které budou použity v případě klientů Silicon Valley Bank a Signature Bank. Dohromady tak Fed v těchto případech poskytl likviditu v objemu více než 300 miliard dolarů. Celkový objem rezerv za poslední týden narostl o 400 miliard dolarů.
O dodávku likvidity se postaral i soukromý sektor. Skupina největších amerických bank, složená například z JPMorgan, Citigroup, Bank of America, Wells Fargo, Goldman Sachs a Morgan Stanley, dodala 30 miliard dolarů bance First Republic Bank, která se potýkala s problémem odlivu depozit a výprodejem ze strany akcionářů. Celá akce byla domluvena na popudu guvernéra Fedu Powella, ministryně financí Yellenové a CEO JPMorgan Dimona.
V souvislosti s nervozitou kolem menších bank jsme pozorovali odliv depozit do větších bank či do fondů peněžního trhu. Do nich za posledních týden nateklo dle Bloombergu 120 miliard dolarů. Celkově tyto subjekty aktuálně spravují prostředky za více než 5 bilionů dolarů. Využití nástroje reverzního repa však v posledních dnech kleslo. Stalo se tak proto, že se fondy peněžního trhu přesunuly na repo trh, kde díky silnější poptávce po likviditě vzrostly sazby.
Dodávky likvidity ze strany Fedu nejsou žádnou obdobou QE, jelikož jsou cílené a nemají plošný dopad. Dodané prostředky zůstanou v rámci bankovního sektoru, v rámci rezerv, tudíž nebudou mít žádný přímý proinflační efekt. Jejich role je klíčová s ohledem na uklidnění situace, což má pozitivní dopady na tržní náladu. Vidíme to například na rostoucích akciích v USA, Evropě i Asii. Na měnové trhu pak sílí procyklické měny, euro i měny regionu, včetně koruny.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0607 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,52 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0604 do 1,0704 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,04 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,66 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,85 až 24,03 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,30 do 22,62 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME