Ranní okénko - Klid před bouří, čeká se na data z amerického trhu práce
Klid před bouří dnes ukazuje ekonomický kalendář, kdy pro dnešek je vesměs prázdný a jediný významnější zápis tvoří statistika českého zahraničního obchodu za první měsíc letošního roku. Ta dorazí za několik málo minut. Pravá smršť ale započne až zítra, kdy z české ekonomiky přijde únorová inflace, spolu s čísly z průmyslu. Trhem ale budou na konci týdne hýbat především data z amerického trhu práce. První nápovědu k nim nabídl již včera zveřejněný ukazatel ohledně počtu vytvořených pracovních míst v soukromém sektoru od agentury ADP. Ten tradičně předchází oficiální statistiku o dva dny a naznačuje směr, kterým by se mohla ubírat. Včerejší výsledek nad očekáváním úlevu nepřinesl a podpořil obavy ohledně přísnějšího postupu Fedu. Data z trhu práce byla zveřejněna i v rámci České republiky, kde podíl nezaměstnaných podle MPSV zůstal v únoru beze změny na 3,9 %.
Zahraniční obchod se v lednu konečně mohl dostat z deficitní bilance, kde se s výjimkou ledna 2022 nacházel po celý minulý rok. Napomoci k tomu měly dva faktory. Stranu dovozů tlumí jak zvolnění cen v dodavatelských řetězcích, tak nižší poptávka (ze strany firem i domácností). Na straně vývozů mělo poskytnout podporu snižování rozpracovanosti, tj. firmy dokončovaly předchozí zakázky. To z pohledu výroby a následného exportu kompenzuje jinak pomalu se plnící objednávkové knihy. Saldo zahraničního obchodu se zbožím odhadujeme pro leden v blízkosti 16 mld. Kč, medián trhu je nastaven na 13 mld. Kč.
V souladu s naší prognózou zůstal v únoru podíl nezaměstnaných na lednových hodnotách, a sezónně neočištěná hodnota tak dosáhla 3,9 %. To bylo doprovázeno velmi mírným poklesem uchazečů o zaměstnání, a naopak opačným trendem u volných pracovních pozic, čímž došlo k opětovnému přehoupnutí poměru míst vůči uchazečům nad jedničku.
Více v komentáři zde: https://investice.rb.cz/?c15002[key]=4550
Polská centrální banka nepřekvapila a na včerejším zasedání rozhodla o stabilitě sazeb (základní úroková sazba = 6,75 %). Součástí byla i nová prognóza, která i nadále předpokládá jen velmi pozvolný návrat inflace k cíli, kdy ještě v roce 2025 by měla podle prognózy polské centrální banky dosahovat v průměru 3,5 %. První snižování sazeb očekávají kolegové z Polska nejdříve v roce 2024.
Podle reportu ADP vytvořil americký soukromý sektor v únoru 242 tisíc nových pracovních míst, trh počítal s 200 tisíci. Největší část šla na vrub sektoru služeb, kde mělo vzniknout 190 tisíc pozic. Investoři pro potvrzení výsledků budou vyčkávat na oficiální páteční data, kdy medián předpokládá, že v ekonomice (mimo zemědělský sektor) vzniklo cca 225 tisíc pracovních míst. Včerejší výsledky dávají prostor spíše pro překvapení směrem vzhůru.
Americký akciový trh na o něco silnější data z trhu práce reagoval jen velmi mírně, kdy statistika od ADP bývá často od oficiálních čísel odchýlena. Akciový index S&P 500 po úterních ztrátách mírně korigoval a přidal 0,1 %. To i navzdory tomu, že dále rostly sázky na 50bb březnový hike a aktuální tržní nacenění implikuje zhruba 75% pravděpodobnost. Na pozitivní vlně uzavřel středu německý DAX, který posiloval o 0,5 %, podobným tempem rostla také pražská burza.
Autor: Vratislav Zámiš, analytik
Editor: David Vagenknecht, analytik
Okomentovat na facebooku
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
11.10.2024 RoboMarkets upravuje svůj evropský obchodní…
11.10.2024 Buďte v zisku. Využívejte řízení…
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři