Spotřebitelská poptávka v USA na začátku roku výrazně ožila (Komentář)
Americké maloobchodní tržby v lednu zaznamenaly velmi silný růst. Meziměsíčně byly vyšší o 3 % (v nominálním vyjádření) po předchozím poklesu o 1,1 %. Lednový meziměsíční nárůst tak byl oproti tržnímu konsensu o celý jeden procentní bod vyšší. Významně k tomu přispěla silná čísla prodejů aut, avšak i bez nich maloobchodní tržby rostly svižným tempem o 2,3 % m/m (oproti konsensu více než dvojnásobek). Oživení spotřebitelské poptávky by v USA bylo v souladu se silným trhem práce, postupně se zmírňující inflací a s tím souvisejícím nárůstem důvěry domácností. Zároveň ale připomeňme, že data amerických maloobchodních tržeb vykazovala v posledních měsících vyšší míru fluktuace. Případné silnější a trvalejší oživení poptávky amerických domácností by bylo komplikací pro Fed. Ten začátkem února zpomalil tempo s jakým zvyšuje úrokové sazby na standardních +25 bb a otázkou tak je, zdali ve světle posledních silných dat nakonec nebude muset opět šlápnout na plyn.
Prosinec byl pro evropský průmysl slabým měsícem. Průmyslová produkce v eurozóně v prosinci meziměsíčně klesla o 1,1 %, což bylo o něco více, než se čekalo (-0,8 % m/m). Směrem výše byl ale naopak revidován údaj za listopad. Zatímco původně listopadová data ukazovala na meziměsíční růst o 1 %, po revizi to je +1,4 %. Vývoj evropského průmyslu tak zůstává z měsíce na měsíc hodně volatilní, když se i nadále sem tam objeví dílčí problémy s dodávkami výrobních vstupů. V druhé polovině loňského roku navíc na energeticky náročná odvětví silně dopadaly vysoké ceny energií. Z hlediska velkých evropských ekonomik pokles průmyslové produkce v prosinci zaznamenalo pouze Německo (o 2,1 %). Produkce naopak svižně meziměsíčně rostla ve Francii (+1,1 %), Itálii (+1,6 %) a Španělsku (+0,7 %). Trend vývoje průmyslového sektoru by podle nás měl být v dalších měsících spíše pozitivní. I přes přetrvávající dílčí problémy by k tomu mělo přispět významné zlepšení situace v dodavatelských řetězcích, oživení spotřebitelského a podnikatelského sentimentu, stejně tak i návrat cen energetických komodit na předválečnou úroveň.
Lednová průmyslová produkce v USA zklamala, důvěra tamních průmyslníků se však významně zlepšila. Průmyslová produkce po prosincovém poklesu o 1 % v lednu meziměsíčně stagnovala, když se čekal její růst o 0,5 %. Indikátor důvěry podnikatelů ve zpracovatelském průmyslu od newyorského Fedu v únoru korigoval předchozí pokles. Z historického hlediska ale zůstává tato důvěra podprůměrná.
Polská inflace sice v lednu zrychlila, oproti očekávání však méně. Zatímco v prosinci meziroční růst spotřebitelských cen činil 16,6 %, v lednu dosáhl 17,2 %. Analytici v průměru očekávali 17,6 %. Meziměsíčně vyšší byly hlavně ceny energií (v průměru o 10,4 %). V únoru podle našeho odhadu inflace ještě dále poroste nad 18 % a překoná dosavadní rekord současné inflační vlny z října (17,9 % y/y). Poté by ale již mělo docházet k jejímu snižování, a to i vlivem vyšší srovnávací základny. Jádrová inflace v lednu vzrostla z 11,7 % na 12 % y/y a její další významnější nárůst nepředpokládáme. Vše tak podle nás nahrává tomu, že tamní centrální banka dále úrokové sazby zvyšovat nebude a další změnou bude jejich pokles. První snížení sazeb čekáme v září (o 25 bb) a další pak v říjnu (o 50 bb). Možnost částečného uvolnění měnové politiky před koncem roku připustili i někteří představitelé polské centrální banky.
Silná čísla maloobchodních tržeb v USA přispěla k posílení amerického dolaru. Ten vůči euru během dnešního evropského obchodování zpevnil o zhruba půl procenta k 1,068 USD/EUR. Dolarové sazby rostly především v případě delších splatností (u dvouletého tenoru o asi 25 bb), krátký konec výnosové křivky zůstal přibližně beze změny. Vrchol amerických sazeb finanční trh nadále čeká mírně nad 5 %. Česká koruna a polský zlotý k euru mírně posílily (v obou případech o 0,2-0,3 %), naopak maďarský forint půl procenta odepsal. Tuzemská měna se tak přiblížila k 23,60 CZK/EUR.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Kalkulačka DPH - výpočet DPH pro rok 2019 i pro roky 1993-2018
- Nezaměstnanost v ČR, vývoj, rok 2020, Míra nezaměstnanosti v %
- Příspěvek na bydlení v roce 2021 - Kalkulačka
- Čísla účtů pro placení daní v roce 2020
- Daň z nemovitosti - daň z nemovitých věcí v roce 2020
- Kalkulačka přídavků na děti pro rok 2020 - Máte po zvýšení životního minima nárok na přídavky na děti? Kolik dostanete?
- Minimální mzda v roce 2021, 2020 i v minulosti, vliv na zaručenou mzdu
- Předčíslí bankovních účtů finančních úřadů pro placení daní v roce 2020
- Odstupné pro rok 2020 - online kalkulačka. Na jaké odstupné máte nárok?
- XRP (Ripple) - aktuální a historické ceny kryptoměny XRP (Ripple) , graf vývoje ceny kryptoměny XRP (Ripple) - 1 rok - měna USD
- Náhrada mzdy za karanténu nebo nemoc v roce 2020 - Kolik peněz dostanete za prvních 14 dnů?
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory