Spotřebitelská poptávka v USA na začátku roku výrazně ožila (Komentář)
Americké maloobchodní tržby v lednu zaznamenaly velmi silný růst. Meziměsíčně byly vyšší o 3 % (v nominálním vyjádření) po předchozím poklesu o 1,1 %. Lednový meziměsíční nárůst tak byl oproti tržnímu konsensu o celý jeden procentní bod vyšší. Významně k tomu přispěla silná čísla prodejů aut, avšak i bez nich maloobchodní tržby rostly svižným tempem o 2,3 % m/m (oproti konsensu více než dvojnásobek). Oživení spotřebitelské poptávky by v USA bylo v souladu se silným trhem práce, postupně se zmírňující inflací a s tím souvisejícím nárůstem důvěry domácností. Zároveň ale připomeňme, že data amerických maloobchodních tržeb vykazovala v posledních měsících vyšší míru fluktuace. Případné silnější a trvalejší oživení poptávky amerických domácností by bylo komplikací pro Fed. Ten začátkem února zpomalil tempo s jakým zvyšuje úrokové sazby na standardních +25 bb a otázkou tak je, zdali ve světle posledních silných dat nakonec nebude muset opět šlápnout na plyn.
Prosinec byl pro evropský průmysl slabým měsícem. Průmyslová produkce v eurozóně v prosinci meziměsíčně klesla o 1,1 %, což bylo o něco více, než se čekalo (-0,8 % m/m). Směrem výše byl ale naopak revidován údaj za listopad. Zatímco původně listopadová data ukazovala na meziměsíční růst o 1 %, po revizi to je +1,4 %. Vývoj evropského průmyslu tak zůstává z měsíce na měsíc hodně volatilní, když se i nadále sem tam objeví dílčí problémy s dodávkami výrobních vstupů. V druhé polovině loňského roku navíc na energeticky náročná odvětví silně dopadaly vysoké ceny energií. Z hlediska velkých evropských ekonomik pokles průmyslové produkce v prosinci zaznamenalo pouze Německo (o 2,1 %). Produkce naopak svižně meziměsíčně rostla ve Francii (+1,1 %), Itálii (+1,6 %) a Španělsku (+0,7 %). Trend vývoje průmyslového sektoru by podle nás měl být v dalších měsících spíše pozitivní. I přes přetrvávající dílčí problémy by k tomu mělo přispět významné zlepšení situace v dodavatelských řetězcích, oživení spotřebitelského a podnikatelského sentimentu, stejně tak i návrat cen energetických komodit na předválečnou úroveň.
Lednová průmyslová produkce v USA zklamala, důvěra tamních průmyslníků se však významně zlepšila. Průmyslová produkce po prosincovém poklesu o 1 % v lednu meziměsíčně stagnovala, když se čekal její růst o 0,5 %. Indikátor důvěry podnikatelů ve zpracovatelském průmyslu od newyorského Fedu v únoru korigoval předchozí pokles. Z historického hlediska ale zůstává tato důvěra podprůměrná.
Polská inflace sice v lednu zrychlila, oproti očekávání však méně. Zatímco v prosinci meziroční růst spotřebitelských cen činil 16,6 %, v lednu dosáhl 17,2 %. Analytici v průměru očekávali 17,6 %. Meziměsíčně vyšší byly hlavně ceny energií (v průměru o 10,4 %). V únoru podle našeho odhadu inflace ještě dále poroste nad 18 % a překoná dosavadní rekord současné inflační vlny z října (17,9 % y/y). Poté by ale již mělo docházet k jejímu snižování, a to i vlivem vyšší srovnávací základny. Jádrová inflace v lednu vzrostla z 11,7 % na 12 % y/y a její další významnější nárůst nepředpokládáme. Vše tak podle nás nahrává tomu, že tamní centrální banka dále úrokové sazby zvyšovat nebude a další změnou bude jejich pokles. První snížení sazeb čekáme v září (o 25 bb) a další pak v říjnu (o 50 bb). Možnost částečného uvolnění měnové politiky před koncem roku připustili i někteří představitelé polské centrální banky.
Silná čísla maloobchodních tržeb v USA přispěla k posílení amerického dolaru. Ten vůči euru během dnešního evropského obchodování zpevnil o zhruba půl procenta k 1,068 USD/EUR. Dolarové sazby rostly především v případě delších splatností (u dvouletého tenoru o asi 25 bb), krátký konec výnosové křivky zůstal přibližně beze změny. Vrchol amerických sazeb finanční trh nadále čeká mírně nad 5 %. Česká koruna a polský zlotý k euru mírně posílily (v obou případech o 0,2-0,3 %), naopak maďarský forint půl procenta odepsal. Tuzemská měna se tak přiblížila k 23,60 CZK/EUR.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?