Maroko – světová jednička v produkci fosfátů
Maroko – světová jednička v produkci fosfátů
08.02.2023 / 10:32 | Aktualizováno: 08.02.2023 / 10:45
Pokud bychom porovnali závislost Maroka na energetických a nerostných zdrojích, došli bychom k překvapivému výsledku. Ač je Maroko z 91 % závislé na dovozu energetických zdrojů (především ropa, plyn a uhlí), z hlediska těžby ostatních nerostných surovin drží Maroko ve svém hospodářství trumfovou kartu – fosfáty. V Maroku naleznete největší světové rezervy fosfátů, jejichž zásoba by při těžbě 37,4 mil. tun (rok 2020) stačila na dalších 1334 let. Maroko je druhým největším světovým producentem fostátů, hned po Číně a následované USA. Čína a USA těžbu v posledních letech spíše zpomalují a dle studií své zásoby vyčerpají v řádu desítek let.
Marocký těžební průmysl se stává motorem marockého exportu. V roce 2021 připadlo 20 % celkového marockého vývozu na export fosfátů a dalších nerostných surovin. Vláda marockého královsství si své bohatství dobře uvědomuje a připravila na léta 2025 – 2030 strategii “Plan Maroc Mines”, která počítá až s destinásobným objemem investic do těžebního a důlního průmyslu a vytvoření až 30 000 nových pracovních míst.
Nad odvětvím drží ochranářskou ruku samotná vláda Maroka a královská monarchie. Společnost OCP (Office Chérifien des Phospahtes) je z 95 % vlastněna marockou vládou a bdí nad kompletním zpracováním fosfátů. ONHYM (Office National des Hydrocarbures et des Mines) je státní organizací odpovědnou za správu ostatních nalezišt jako je zlato, stříbro, kobalt, uhlí, zinek, mangan, měď, fluorit, železo, sádrovec, sůl a další. Maroko disponuje rovněž plynovými a ropnými nalezišti, kterých má montálně 6 z toho 3 off-shore. Nejvýznamnějším marockým důlním operátorem je společnost MANAGEM se sídlem v Casabalance.
Fosfáty se v Maroku těží již od roku 1921. V roce 1965 byla v zemi otevřena první chemická továrna, díky které Maroko začalo postupně budovat kapacity na výrobu zemědělských hnojiv. V 80. letech minulého století Maroko vybudovalo další chemičky předně na výrobu kyseliny sírové a kyseliny fosforečné, které umožnily v roce 1987 otevřít první továrnu na výrobu hnojiv. V roce 2014 společnost OCP zprovoznila světový unikát – potrubí “Slurry Pipeline”, které fosfáty vytěžené v dole Khouribga (775 m n. m.) promíchá s vodou a samospádem je dopraví do 235 km vzdáleného chemického komplexu Jorf Lasfar (66 m n. m.). Jorf Lasfar je zároveň největším marockým obchodním přístavem ležícím cca 110 km jižně od Casablanky.
Dle nezávislých think-thanků by mohlo v budoucnu Maroko v oblasti výroby hnojiv hrát podobnou roli jako Saudská Arábie v oblasti těžby ropy. Maroko se může stát světovou bankou zemědělských hnojiv a v důsledku i garantem potravinového zabezpečení nejen afrického kontinentu, ale i Jižní Ameriky a části Asie. Již dnes je společnost OCP v Maroku schopna vyrobit zemědělská hnojiva přizpůsobená jakémukoliv typu půdy a dopravit je kamkkoliv přímo zákazníkovi. V roce 2016 společnost OCP expandovala do dalších 14 afrických zemí.
Komponenty těžební techniky vyráběné v České republice a expertíza českých geologů má v Maroku od 80. let minulého století stále silný zvuk. Pro české firmy se tak rýsují obchodní příležitosti, které by bylo škoda v Maroku a africkém regionu nevyužít. Maročtí partneři mají mimo jiné zájem o české zkušenosti z oblasti průzkumu a získávání ropy a plynu, obnovitelné energie, vodíkové energie, energetické efektivnosti, skladování energie a výroby průmyslového skla.
Nové obchodní příležitosti může pomoci českým firmám identifikovat projekt ekonomické diplomacie v oblasti těžby a důlnictví připravovaný Velvyslanectvím ČR v Rabatu, Ministerstvem zahraničních věcí ČR a Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR v termínu 12. – 16. 3. 2023.
Naleziště fosfátů v Khourigba, Maroko
Obchodní přístav Jorf Lasfar, Maroko a obří obchodně-průmyslová zóna
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Maroko - ekonomika a finance Maroka
- Maroko - cestování do Maroka
- Cestování do Maroka a návratu do ČR - Hranice mezi Marokem a španělskými exklávami Ceuta a Melilla byly otevřeny 17.05.2022.
- Světové akciové trhy v důsledku zvýšení světových politických rizik klesly
- Světová ekonomika - Trichet říká, že světová ekonomika roste silně
- Pět největších světových rizik podle Světové banky
- Podle Světové banky poroste světová ekonomika v 2001 tempem 2,2 procenta
- MMF předpovídá světové ekonomice nejpomalejší růst od druhé světové války
- Anketa - Světové trhy - Světové kapitálové trhy čeká v příších měsících ?
- Přední světové ekonomiky musí učinit i hlubší reformy, uvedla Světová banka
- Světová banka navýšila odhad letošního růstu světové ekonomiky díky pozitivnímu dopadu očkování a stimulů
- Osobnost Plus: Jana Matesová, odbornice na světovou ekonomiku, bývalá zástupkyně ČR u Světové banky
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Ali Daylami, BITmarkets