Hospodářský růst Číny pro rok 2022 je očekáván na nižší hladině než o rok dříve Globální ekonomický výhled leden 2023 - Čína
Hospodářský růst pro rok 2022 je očekáván na nižší hladině než o rok dříve. Prognóza Světové banky mluví o 2,7 %, část předpovědí nevládních analytiků je ještě níž. Samotné čínské vedení (ústy prezidenta Si Ťin-pchinga při novoročním televizním projevu) uvádí růst ve výši 4,4 %, avšak oficiální údaje budou známy až ve druhé polovině ledna. Pro rok 2023 se počítá s určitým zrychlením (dle SB na 4, 3%, což je výrazná revize oproti dříve uváděným 8,1 %). Spolehlivost prognóz snižuje stále velká nejistota ohledně uplatnění odlišně přísných proticovidových opatření na různých regionálních a sektorových úrovních, stejně jako nejistý konečný efekt přechodně velké nemocnosti. Z nemedicínských faktorů se jako hlavní rizika pro růst směrem dolů obvykle uvádí recese světového hospodářství a problémy v sektoru nemovitostí na pozadí úsilí čínských autorit brzdit rizikové financování stavebních projektů. Je pozorován jistý posun v těžišti investic od rezidenční výstavby a infrastruktury směrem k digitální a zelené ekonomice. A v případě přetrvání tohoto trendu mohou investice v tomto roce, na rozdíl od loňského, lépe podporovat udržitelný růst. Zaměstnanost v uplynulém roce silně trpěla kvůli častým lockdownům. V listopadu oproti říjnu nezaměstnanost dle oficiálních údajů vzrostla z 5,5 % na 5,7 % práceschopného obyvatelstva. Postižen byl i maloobchod, který ještě v listopadu vykazoval meziroční propad. Nicméně nedávné uvolnění mnoha protipandemických restrikcí má potenciál tento trend v horizontu několika málo měsíců obrátit.
Nejčerstvější kvantitativní indikátory firemního a spotřebitelského sentimentu zatím odrážejí škody způsobené nedávno opuštěnou politikou nulového covidu. Kontrakci vykazují statistiky PMI jak v průmyslu (47 v prosinci oproti 48 v listopadu), tak, a ještě výrazněji, ve službách (ze 46,7 v listopadu na 41,6 v prosinci – nejnižší hladina za téměř tři roky). Na podzim pokračoval také pokles či stagnace spotřebitelské důvěry (dle čínského Národního statistického úřadu na 86,8 bodů v říjnu z 87,2 bodů v září; pozdější údaje zatím nejsou k dispozici).
Zdroj: Globální ekonomický výhled leden 2023
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?