Americká inflace pravděpodobně zpomalila opět zejména díky složce energií (Ranní zpráva z finančního trhu)
Tuzemské maloobchodní tržby za listopad budou podle nás nadále reflektovat výraznou erozi reálné kupní síly domácností. Americká prosincová inflace zřejmě naváže na trend tamního dezinflačního příběhu a bude klíčovým vstupem pro nadcházející zasedání Fedu na přelomu ledna a února. Včerejší tuzemská inflace potvrdila mírný dezinflační trend i u nás, s lednovým přeceněním a odezněním vládních opatření by se mohla inflace však dostat opět na dostřel 18 % y/y.
Pokračování amerického dezinflačního příběhu.
Dynamika spotřebitelských cen v USA by měla dále zvolnit. Meziměsíčně podle nás ceny stagnovaly, čímž by v meziročním vyjádření došlo ke zpomalení z listopadových 7,1 % na 6,5 % v prosinci. Výrazně k tomu opět zřejmě přispěly ceny energií v souvislosti s poklesem cen energetických komodit na světových trzích. Ceny pohonných hmot se podle nás v prosinci snížily o více než 8 % m/m (SA). Cena surové ropy Brent na začátku prosince pokračovala ve výrazném poklesu z listopadu a podívala se až na 75 USD/barel, nejnižší zaznamenanou úroveň za celý minulý rok. Ke konci měsíce však došlo ke korekci a nyní se cena surové ropy pohybuje poblíž 80 USD/barel. Jádrová inflace podle nás však meziměsíčně mírně zrychlila z 0,2 % na 0,35 % v prosinci. Pokračující dezinflační trend lehce komplikuje složka imputovaného nájemného, která si udržuje relativně silnou meziměsíční dynamiku. V prosinci ceny spojené s bydlením podle nás vzrostly 0,6 % m/m.
Propad reálných příjmů domácností se bude i nadále projevovat v poklesu maloobchodních tržeb. Podle nás v listopadu byly tuzemské tržby bez aut meziměsíčně nižší o 0,8 % po ostrém říjnovém poklesu o 1,8 %. Negativní trend pokračoval i přes mírné zlepšení spotřebitelského sentimentu, který se však stále nachází poblíž historických minim. Celkové tržby podle nás v listopadu klesly meziměsíčně o 0,7 %.
V průměru loni tuzemská inflace činila 15,1 %.
Tuzemské spotřebitelské ceny v prosinci meziměsíčně stagnovaly, v meziročním vyjádření tak došlo ke zpomalení inflace z listopadových 16,2 % na 15,8 %. To bylo v souladu s naším odhadem, ale pod konsensem analytiků, který předpovídal stagnaci na 16,2 % y/y. Ke zpomalení výrazně přispěly ceny pohonných hmot, které oproti listopadu klesly o více než 10 %. Výrazné zpomalení meziměsíční dynamiky zaznamenaly segmenty potravin a nákladů spojených s bydlením. Jádrová inflace se v meziměsíčním vyjádření udržela poblíž listopadové hodnoty na 0,4 %, což je výrazně nižší dynamika v porovnání s předcházejícími měsíci. Slábnoucí růst jádrových cen (13,3 % y/y v prosinci z 13,8 % v listopadu) sice představuje dobré zprávy pro pokračování dezinflačního trendu, především v souvislosti s nadcházejícím tradičním lednovým přeceněním, inflační cíl je však stále v nedohlednu. V důsledku odeznění vlivu úsporného tarifu a lednového přecenění by mohla lednová inflace podle nás dosahovat úrovně v rozmezí 17-18 %. Více jsme se tuzemské inflaci věnovali zde: https://bit.ly/3itLumn.
Zveřejnění tuzemské inflace se odrazilo na obchodování s českou korunou, která včera proti euru oslabila o 0,2 %, čímž vymazala menší zisky připsané od začátku týdne. České sazby pokračovaly v klesajícím trendu od začátku roku a odepsaly až 13 bb dle splatnosti. Téměř identický pokles zaznamenaly také eurové sazby. Před dnešní americkou inflací včera euro vůči dolaru opět zpevnilo (+0,2 %) a dosahovalo nejsilnější úrovně od května minulého roku. V regionu polský zlotý i maďarský forint zakončily včerejší obchodování téměř beze změny.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Více zpráv k energiím a ceně energií
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Energie - srovnání cen energií
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Dolar, Americký dolar USD, kurzy měn
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- CZK, česká koruna - převod měn na USD, americký dolar
- Pravidelné zprávy, informace na e-mail
- Koruna - kurzy koruny, grafy, nejnovější zprávy o koruně. Česká, dánská, islandská, norská, švédská koruna.
- Předčíslí bankovních účtů finančních úřadů pro placení daní v roce 2020
- Stříbro - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční stříbro
- Zlato - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční zlato
Prezentace
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
25.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Elektrické návěsy od Range Energy: Klíč k udržitelnější kamionové dopravě?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory