Americká inflace pravděpodobně zpomalila opět zejména díky složce energií (Ranní zpráva z finančního trhu)
Tuzemské maloobchodní tržby za listopad budou podle nás nadále reflektovat výraznou erozi reálné kupní síly domácností. Americká prosincová inflace zřejmě naváže na trend tamního dezinflačního příběhu a bude klíčovým vstupem pro nadcházející zasedání Fedu na přelomu ledna a února. Včerejší tuzemská inflace potvrdila mírný dezinflační trend i u nás, s lednovým přeceněním a odezněním vládních opatření by se mohla inflace však dostat opět na dostřel 18 % y/y.
Pokračování amerického dezinflačního příběhu.
Dynamika spotřebitelských cen v USA by měla dále zvolnit. Meziměsíčně podle nás ceny stagnovaly, čímž by v meziročním vyjádření došlo ke zpomalení z listopadových 7,1 % na 6,5 % v prosinci. Výrazně k tomu opět zřejmě přispěly ceny energií v souvislosti s poklesem cen energetických komodit na světových trzích. Ceny pohonných hmot se podle nás v prosinci snížily o více než 8 % m/m (SA). Cena surové ropy Brent na začátku prosince pokračovala ve výrazném poklesu z listopadu a podívala se až na 75 USD/barel, nejnižší zaznamenanou úroveň za celý minulý rok. Ke konci měsíce však došlo ke korekci a nyní se cena surové ropy pohybuje poblíž 80 USD/barel. Jádrová inflace podle nás však meziměsíčně mírně zrychlila z 0,2 % na 0,35 % v prosinci. Pokračující dezinflační trend lehce komplikuje složka imputovaného nájemného, která si udržuje relativně silnou meziměsíční dynamiku. V prosinci ceny spojené s bydlením podle nás vzrostly 0,6 % m/m.
Propad reálných příjmů domácností se bude i nadále projevovat v poklesu maloobchodních tržeb. Podle nás v listopadu byly tuzemské tržby bez aut meziměsíčně nižší o 0,8 % po ostrém říjnovém poklesu o 1,8 %. Negativní trend pokračoval i přes mírné zlepšení spotřebitelského sentimentu, který se však stále nachází poblíž historických minim. Celkové tržby podle nás v listopadu klesly meziměsíčně o 0,7 %.
V průměru loni tuzemská inflace činila 15,1 %.
Tuzemské spotřebitelské ceny v prosinci meziměsíčně stagnovaly, v meziročním vyjádření tak došlo ke zpomalení inflace z listopadových 16,2 % na 15,8 %. To bylo v souladu s naším odhadem, ale pod konsensem analytiků, který předpovídal stagnaci na 16,2 % y/y. Ke zpomalení výrazně přispěly ceny pohonných hmot, které oproti listopadu klesly o více než 10 %. Výrazné zpomalení meziměsíční dynamiky zaznamenaly segmenty potravin a nákladů spojených s bydlením. Jádrová inflace se v meziměsíčním vyjádření udržela poblíž listopadové hodnoty na 0,4 %, což je výrazně nižší dynamika v porovnání s předcházejícími měsíci. Slábnoucí růst jádrových cen (13,3 % y/y v prosinci z 13,8 % v listopadu) sice představuje dobré zprávy pro pokračování dezinflačního trendu, především v souvislosti s nadcházejícím tradičním lednovým přeceněním, inflační cíl je však stále v nedohlednu. V důsledku odeznění vlivu úsporného tarifu a lednového přecenění by mohla lednová inflace podle nás dosahovat úrovně v rozmezí 17-18 %. Více jsme se tuzemské inflaci věnovali zde: https://bit.ly/3itLumn.
Zveřejnění tuzemské inflace se odrazilo na obchodování s českou korunou, která včera proti euru oslabila o 0,2 %, čímž vymazala menší zisky připsané od začátku týdne. České sazby pokračovaly v klesajícím trendu od začátku roku a odepsaly až 13 bb dle splatnosti. Téměř identický pokles zaznamenaly také eurové sazby. Před dnešní americkou inflací včera euro vůči dolaru opět zpevnilo (+0,2 %) a dosahovalo nejsilnější úrovně od května minulého roku. V regionu polský zlotý i maďarský forint zakončily včerejší obchodování téměř beze změny.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Více zpráv k energiím a ceně energií
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?