Pět Rašínových myšlenek, které pomohou i dnes - Aleš Michl
Aleš Michl (Ekonom 5. 1. 2023 strana 6, rubrika Názory)
Dne 5. ledna uplynulo sto let od atentátu na ministra financí Aloise Rašína. Na jeho následky o několik týdnů později zemřel. V České národní bance jsem hned po svém jmenování nechal vytvořit jeho bustu. Rašínův odkaz, který dává důraz na práci, úspory a šetření před spotřebou, je totiž důležitý i pro dnešek, pro boj s inflací.
Ve své knihovně mám řadu jeho knih a textů. Rašínova klíčová myšlenka je z projevu na sjezdu Československé národní demokracie z 25. března 1919, kdy řekl: „… dvou věcí jest zapotřebí, aby naše měna se zlepšila: že musíme intensivně pracovat a že musíme šetřit. Každý lenoch, ať patří do kteréhokoliv stavu, jest největším nepřítelem republiky.“
Úspory, akumulace kapitálu, šetření a vyrovnaný rozpočet jsou receptem, který jak v době Aloise Rašína, tak i dnes je třeba proti inflaci. Naopak je potřeba odmítnout politiku nulových úrokových sazeb motivujících k půjčkám a utrácení nebo znehodnocení měny podporující inflaci, na což sázely předchozí bankovní rady.
V roce 1919 při projednávání zákona, na jehož základě vznikla československá měna, Rašín prohlásil: „My si musíme býti vědomi, že jen tenkráte bude míti ta naše česká koruna skutečně dobrý zvuk a dobrý kurs, vyhovíme-li třem nejzákladnějším podmínkám správného života hospodářského: dovedeme-li si svůj rozpočet státní upraviti takovým způsobem, aby nebyl passivní, dovedeme-li v tom státním rozpočtu šetřiti, dělati jen to, co jest nevyhnutelně potřebné, všechno ostatní, co nemusí ihned býti, odkládati na budoucí časy a při tom krýti schodky, které tady vzniknou, novými daněmi. Jestliže my vůči cizině budeme se moci vykázati skutečně aktivním rozpočtem, pak budou také věřit naší koruně. Ale ovšem to samo o sobě ještě není tím rozhodujícím. My nesmíme šetřit jenom ve státě, ale musíme šetřit vůbec. Musíme šetřit a vyrábět, jiné pomoci nám není, jinak ta koruna bude stejně devalvována, jako byla ta stará.“
Rád nahlížím také do jeho spisu „Finanční a hospodářská politika Československa do konce r. 1921“. V něm rekapituloval zejména svou hospodářskou politiku: „Inflaci se všemi jejími důsledky nepůsobí rozmnožování oběživa samo o sobě, nýbrž nadměrný růst důchodů veliké části obyvatelstva.“
Rašínova vnitřní síla a konzistence jsou obdivuhodné. S jeho myšlenkami, které vyplývaly z jeho úsilí o pevnou měnu a hospodářský rozkvět Československa, se přitom v jeho době dokázali ztotožnit i jeho oponenti. Také dnes bychom si je měli vzít za své. Proto je podle mě v návaznosti na Rašínovy ideje potřeba:
- Začněme šetřit, spořit, pravidelně investovat, a to hned. Nyní je v Česku krátkodobá úroková sazba na nejvyšší úrovni od roku 1999. Máme vůči úvěrům nejpřísnější měnovou politiku za posledních více než 20 let, ale ideální pak pro vklady a spoření.
- Měnová politika by v příštích šesti letech měla být relativně přísnější, respektive úroky relativně vyšší, než tomu bylo šest deset let před covidem. Potřebujeme motivovat lidi, firmy, ale i vládu ke spoření. Jedině tak bude méně dluhů. A když je méně dluhů, neroztáčí se pak příliš množství peněz v ekonomice, podstatná to podmínka pro snížení inflace.
- Inflace byla na cíli ČNB naposledy v roce 2018. To bylo období, kdy veřejné finance byly v přebytku. To není náhoda. K poražení inflace je potřeba také snižování deficitu veřejných financí.
- Chci, aby růst mezd odpovídal růstu produktivity práce. V ČNB půjdeme příkladem, průměrná mzda v ČNB vzroste v roce 2023 nominálně o 4,5 procenta. Zvýší se tak nabídka a ekonomika poroste neinflačně.
- Problém je, že jsme přepnuli z exportu, z přílivu zahraničních investic, z píle a produktivity na spotřebu, dluhy a jakousi nárokovou ekonomiku, ve které žádáme po státu vše zaplatit. To je potřeba změnit. Dlouhodobou prioritou pro všechny z nás by se měla stát silná koruna.
Okomentovat na facebooku
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?