Proč může být čínské otevření problémem pro Evropu?
V komunistické Číně se v posledních týdnech hnuly ledy. Pod tlakem rostoucího počtu nově nakažených, negativních dopadů do ekonomiky a nezvykle silných občanských protestů se úřady rozhodly rozvolnit politiku nulové tolerance vůči covidu. Vše tak nasvědčuje tomu, že se Čína vydá západní cestou minimálních restrikcí a naučí se „žít s covidem“. Pro evropskou ekonomiku však může být tento krok – zvláště pokud proběhne překotně – spojený minimálně s dvěma negativními riziky.
Za prvé, úplné otevření čínské ekonomiky by vedlo k hospodářskému oživení, které by významně povzbudilo domácí agregátní poptávku. A jak naznačuje zkušenost z vyspělých ekonomik, tento post-lockdownový boom představuje nemalý problém pro stranu nabídky, jež má tendenci přizpůsobovat se relativně pomalu. V takovém případě by mohlo dojít k opětovnému nárůstu napětí v globálních dodavatelských řetězcích, což by byla nepříjemná zpráva zvláště pro evropský průmysl, který již tak musí čelit tlaku extrémně vysokých cen energií.
Právě dražší energie pak mohou být druhým vedlejším efektem svižného čínského oživení. Evropa se totiž ve snaze nahradit ruský plyn stala jedním z klíčových hráčů na globálním trhu se zkapalněným zemním plynem, přičemž přilákat LNG tankery se jí dařilo částečně i díky poklesu čínské poptávky a méně intenzivnímu cenovému soupeření. Pokud by se ale měla Čína v plné síle vrátit na globální LNG trh, hrozí jeho opětovné utažení a s tím spojený tlak na růst ceny plynu v Evropě.
Shrnuto, podtrženo, plné otevření čínské ekonomiky po pandemii představuje pro Evropu riziko ve směru vyšších inflačních tlaků, ať již prostřednictvím opětovného zahlcení globálních dodavatelských řetězců nebo vyšších cen energií. Rozhodující bude, jak rychle Čína nakonec od politiky nulové tolerance odstoupí, přičemž platí, že čím překotněji, tím větší bude riziko vzniku dislokací v dodavatelských řetězcích a vyššího napětí na globálním LNG trhu. Z pohledu Evropy je tedy poněkud paradoxně žádoucí, aby čínské politbyro postupovalo v rozvolňování karanténních opatření spíše pozvolně…
Skupina ČSOB je vedoucím hráčem na trhu finančních služeb v České republice
Skupina ČSOB je součástí mezinárodní bankopojišťovací skupiny KBC, která aktivně působí především v Belgii a v regionu střední a východní Evropy. Na českém trhu působí skupina ČSOB zejména pod obchodními značkami ČSOB, Era, Poštovní spořitelna, Hypoteční banka a ČMSS. Své služby skupina ČSOB poskytuje všem typům zákazníků, a to jak fyzickým osobám, tak malým a středním podnikům, korporátní a institucionální klientele. Do produktového portfolia skupiny ČSOB patří financování potřeb spojených s bydlením (hypotéky a půjčky ze stavebního spoření), pojistné produkty a penzijní fondy, produkty kolektivního financování a správa aktiv i specializované služby (leasing a factoring). Skupina ČSOB pečlivě naslouchá potřebám svých klientů a nabízí jim nikoliv produkty, ale nejvhodnější řešení. V rámci konceptu bankopojištění nabízí také produkty sesterské ČSOB Pojišťovny.
Více informací na: www.csob.cz
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- CNY, čínský juan - převod měn na CZK, českou korunu
- SPOROBOND - otevřený podílový fond, Podílové fondy
- Kdy můžete do předčasného důchodu a o kolik peněz přijdete?
- Sleva na poplatníka 2023 - 30.840. Kč. Slevu může uplatnit zaměstnanec i OSVČ. Sleva zůstává stejná jako v roce 2022.
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Sleva na manželku 2023 - 24.840 Kč. Slevu na manžela nebo manželku můžete uplatnit, pokud manželka / manžel nemá příjmy vyšší než 68.000 Kč.
- Proč může být čínské otevření problémem pro Evropu?
- Proč může být čínské otevření problémem pro Evropu? - Rozbřesk
- Pokud budou dál narůstat problémy v čínských realitách, mohou čínské akcie klesnout o pětinu, říká Morgan Stanley
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory