„Instalace nové kabeláže představuje přípravu pro budoucí nasazení nového řídicího systému. Během několika měsíců položíme 34 kilometrů optických komunikačních kabelů a čtyři kilometry napájecích kabelů,“ uvedl Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.
Půjde ale jen o část z potřebné nové kabeláže. Přibližně stejnou délku energetici instalují v roce 2024. Kabeláž bude propojovat řídicí skříně ovládaných zařízení se serverovou částí nového systému a operátorskými pracovišti.
„Zatím jsme na začátku projektu záměny řídicího systému. Vlastní serverové skříně na blocích instalujeme v roce 2024. Nový systém bude postupně přebírat řízení od roku 2025, naplno začne fungovat během roku 2029,“
Náročnou záměnou se ČEZ připravuje na minimálně šedesátiletý provoz jihočeského Temelína.
„Pro zajištění bezpečného a spolehlivého provozu po dobu minimálně 60 let musíme modernizovat technologické zařízení i systémy, které elektrárnu řídí. V celosvětovém měřítku jde o technologicky a logisticky jednu z nejnáročnějších záměn řídicího systému na jaderných elektrárnách. I proto je celý projekt rozložen až do roku 2029,“
ČEZ letos do modernizace elektrárny investuje 3,5 miliardy korun do více než dvou stovek akcí zaměřených a na modernizaci a posílení bezpečnosti.
Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 15,4 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.
Marek Sviták , mluvčí ČEZ, Jaderná elektrárna Temelín