Inflace opět překvapuje, tentokrát směrem nahoru
Inflace je koncem roku jako na houpačce. Zatímco v říjnu dokázala překvapit trh o zhruba 3pb, když se snížila z 18 % na 15,1 %, v listopadu se vydala opačným směrem a meziročně vzrostla na 16,2 % (očekávání trhu 15,8 %). Ještě rozkolísanější je meziměsíční pohled na vývoj cen, kdy v říjnu došlo k poklesu o 1,4 %, v listopadu pak k růstu o 1,2 % (očekávání trhu 0,8 %).
Důvodem překvapení v měsíčních statistikách inflace je mix vládních opatření snižující ceny energií a nadále pokračujícího proinflačního vývoje v některých významných položkách spotřebitelského koše, jako například potravin. Ty meziměsíčně zdražily o 1,8 % v souladu s naším odhadem. Ceny u čerpacích stanic dle očekávání také vzrostly, ale vlivem srovnávací základny se dostavila úleva meziročního tempa z 21,7 % na 14,5 %, ještě výrazněji než jsme očekávali (15,4 %). Proinflační překvapení se dostavilo u cen energií. K říjnovému působení zrušení poplatků za obnovitelné zdroje a úsporného tarifu jsme pro listopad zahrnuli snížení měsíčních záloh vlivem zohlednění cenového stropu. Dle metodické poznámky ČSÚ ale není jasné, zda či jak byl tento efekt zohledněn. V odhadu jsme počítali proto s pouze mírným nárůstem cen elektřiny a plynu do 5 % oproti říjnu. Realita ale ukazuje na mnohem razantnější vývoj u cen plynu (+14,1 % m/m), zatímco ceny elektřiny (+3,9 %) byly víceméně v souladu s prognózou. Svižné tempo cen zboží (+1,8 % m/m) indikuje nadále robustní jádrovou inflaci. Ta dle propočtů ČSÚ meziměsíčně vzrostla o 0,5 %, směrem dolů ji stlačily sezónní vlivy.
Výsledek inflace je jestřábím signálem. Především pak informace ČSÚ, že bez vlivu vládních opatření by inflace meziročně dosáhla 19,8 % namísto 16,2 %. Na druhé straně ale vysoká inflace snižuje kupní sílu domácností a data o spotřebitelských výdajích již ukazují na klesající poptávku. Bankovní rada ČNB tak podle nás vyhodnotí aktuální výši sazeb jako dostatečně restriktivní. Na trhu ale výsledek inflace zmírnil sázky na snižování sazeb již na přelomu 1Q/2Q23. Koruna setrvala víceméně stabilní, když se drží u 24,3 EUR/CZK.
Autor: David Vagenknecht, analytik
Editor: Vratislav Zámiš, analytik
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?