Export (export.cz)
Ze světa  |  12.12.2022 08:44:41

Omán buduje centrum výroby a exportu zeleného vodíku

OMÁN BUDUJE CENTRUM VÝROBY A EXPORTU ZELENÉHO VODÍKU

Omán se chce stát centrem pro výrobu a export zeleného vodíku na Blízkém východě. Má k tomu všechny předpoklady: množství slunečního svitu („čisté nebe“ 342 dní v roce), sílu a intenzitu větru, rozsáhlou volnou půdu. Má také mnohaleté zkušenosti s výrobou a exportem energetických surovin (především ropy a LNG), může těžit z blízkosti globálních obchodních tras a ze své nestranné zahraniční politiky.

Omán prezentoval své vize pro budoucnost také na poslední světové výstavbě EXPO v Dubaji. Na snímku ománský pavilon. Foto: Shutterstock

Ministerstvo energetiky a nerostů Ománu rozvíjí spolupráci se všemi relevantními mezinárodními aktéry, jako jsou vládní agentury, soukromé společnosti a investoři. Cílí nejen na produkci vodíku, ale také na domácí výrobu komponent potřebných k této produkci. Všechny láká na své území, a to i tak, že vysílá státní úředníky do předem vytipovaných zahraničních firem po celém světě, aby je přemluvili k lokalizaci výroby a investicím v Ománu.

INVESTICE VE STAMILIARDÁCH DOLARŮ?

Podle ministerstva se kumulativní investice do ománského zeleného vodíkového hospodářství do roku 2050 odhadují na 54 miliardy rijálů (cca 3,4 bilionů korun nebo 140 miliard amerických dolarů). Odhad zahrnuje jak investice nezbytné pro obrovské množství klíčových součástí infrastruktury, tak i hardwaru (zejména solární panely, větrné turbíny, elektrolyzéry, systémy syntézy derivátů, skladování, vodu, dopravu, odsolování vody a další zařízení).

V prosinci 2022 navíc ministr energetiky prohlásil, že Omán zajistí veškerou infrastrukturu pro auta na elektrický a vodíkový pohon. Vláda také již vytipovala ta odvětví ekonomiky, která projdou bezemisní proměnou – jde o sektory průmyslové výroby, energetiky, dopravy, těžby a zpracování ropy a zemního plynu.

INVESTIČNÍ POBÍDKY  

Ománská vláda nabízí investorům skutečně velkorysé pobídky a daňové úlevy. Projekty obnovitelných zdrojů energie a výroby vodíku jsou navíc v současné době prioritou vlády. Výhodou tamního autoritářského systému (absolutistické monarchie) je relativní rychlost získávání povolení a spolupráce ze strany státu (údajně „one stop shop“ a „otevřené dveře k ministrovi“), nevýhodou může být slabé pracovní nasazení (v porovnání s EU) některých místních úředníků a zaměstnanců, dále pak jazykové, kulturní nebo právní odlišnosti.

Omán je bohatou zemí s relativně dobrou platební morálkou. Stát sám vypracovává či hradí studie proveditelnosti. Zařazuje projekty do výrobních klastrů a investor tak může mít předem zajištěny a garantovány všechny vstupy a díky off-take kontraktům také fixované ceny a zaručené objemy odběrů na čtvrtstoletí dopředu. Navíc stát pomáhá se zajištěním exportních kanálů (například napojení logistiky na přístavy). Export vodíku bude probíhat přes přístavy Salalah, Duqm a Sohar, do jejich blízkosti mají být proto umisťovány závody na výrobu vodíku. Záleží na investorovi, jaké úlevy a pobídky si se státem dojedná. Rozvoj OZE a výroby vodíku v Ománu je velkou příležitosti pro české firmy.

VODÍKOVÁ STRATEGIE

Sultanát Omán, zastoupený ministerstvem energetiky a nerostů, představil v říjnu 2022 svou vodíkovou strategii, která kromě zmiňovaných investic předpokládá produkci jednoho milionu tun zeleného vodíku do roku 2030 a celostátní ambici dosažení „čisté uhlíkové nuly do roku 2050“. Ve stejnou dobu byla zřízena státní společnost Hydrogen Oman (HYDROM), která má dohlížet na rozvoj a zavádění zelených vodíkových technologií. Již dříve došlo ke zřízení Ománského vodíkového centra (Oman Hydrogen Center), které se zabývá výzkumem vodíkových technologií, a k vytvoření Ománského střediska udržitelného rozvoje (Oman Sustainability Centre). Toto centrum má být hlavním orgánem provádějícím dohled (regulátorem trhu) nad plány rozvoje hospodářství a programem uhlíkové neutrality.

V prosinci ministerstvo oznámilo, že předběžný zájem o lokality k výstavbě obnovitelných zdrojů energie, které mají sloužit k výrobě zeleného vodíku, předložilo 40 společností. Vyžádaly si předkvalifikační dokumentaci k dražbám lokalit.

Kontakty na jednotlivé relevantní ománské instituce a další informace naleznete v širší verzi tohoto článku na webu Velvyslanectví ČR v Rijádu.

Roman Plevák, diplomat pro Omán, Velvyslanectví ČR v RijáduModerní ekonomická diplomacieModerní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688