Maloobchod překvapil, negativně
Mimo veškeré odhady zamířil říjnový výsledek maloobchodu. Bohužel ve směru dolů a meziroční propad dosáhl reálně 9,4 %. Trh přitom předpokládal zpomalení „jen“ zhruba o 6,5 %, po 5,3 % v září (revidováno z -5,6 %). Nečekaně prudký je tak i pokles měřený meziměsíční dynamikou, kdy tržby proti září poklesly o 1,8 %. Česká ekonomika tak alespoň podle dílčích dat za říjen brzdí rychlejším tempem, než jsme původně předpokládali. To znamená, že pokles ekonomiky na přelomu roku může být silnější, zároveň ale rychle ustupující poptávka nedává prostor ani příliš perzistentní jádrové inflaci, a i růst cen by se měl v takovém prostředí stabilizovat rychleji.
Slabý výsledek naznačovala již včera zveřejněná statistika mezd, kdy reálný pokles o takřka 10 % musí zákonitě dopadnout i na poptávku spotřebitelů. Spolu s vysokou nejistotou ohledně dalšího ekonomického vývoje je důvěra spotřebitelů historicky nízká, a ti tak omezují své nákupy. Překvapila nás ale rychlost, se kterou se pokles koncentroval již v říjnových tržbách. Při pohledu na meziroční změny je výčet odvětví, kde se daří držet v zelených číslech, jen velmi krátký. Mírně pozitivně k výsledku přispívá prodej farmaceutického zboží a maloobchod v nespecifikovaných prodejnách. Všechna ostatní odvětví jsou meziročně v červených číslech. Více jak 15% pokles zaznamenal prodej výrobků pro kulturu, sport a rekreaci. Podobným tempem pak klesá i prodej výrobků pro domácnost (-13,7 %) nebo v kategorii oděvů a obuvi (-12,7 %). Vzhledem k relativně vysoké základně je pak významný i pokles internetových nákupů (-13,2 %).
Z pohledu rozdělení mezi potravinářské a nepotravinářské prodeje je pokles více koncentrován u druhé kategorie. Meziročně klesly reálné tržby za nepotravinářské zboží o 11,2 %, za potraviny pak o 7 %. Podobný obrázek ukazuje i meziměsíční dynamika, kdy pokles byl silnější u nepotravinářského zboží (-2,8 %) než u potravin (-1,0 %). Tržby za pohonné hmoty poklesly meziročně o 8 %, meziměsíčně ale o 0,6 % rostly.
Aktuální
|
Předchozí
|
RB
|
Trh
| |
Bez aut
|
--9,4
|
-5,3
|
-6,5
|
-6,4
|
Zdroj: Raiffeisenbank, Bloomberg, ČSÚ
|
Za celý letošní rok očekáváme pokles maloobchodních tržeb reálně o zhruba 2 %, dnešní výsledek ale představuje zatížení směrem dolů. Negativní implikace má výsledek i na naši prognózu HDP, kdy v letošním roce očekáváme růst o 2,5 %. Slabší poptávka i v dalších měsících by ale mohla v rámci desetin výsledek snížit. Z pohledu měnové politiky je dnešní výsledek dalším signálem pro stabilitu sazeb, kdy již dochází k výrazné destrukci poptávky, což by mělo v rámci české ekonomiky působit protiinflačně. Přesto ČNB nebude chtít přikročit k unáhleným krokům, kdy na horizontu její měnové politiky stále zůstávají proinflační rizika a ekonomické oživení v druhé polovině příštího roku bude doprovázeno i rychlým růstem mezd. Ve výsledku může poptávka kvapně stoupat – i kvůli dohánění odložené spotřeby. Neočekáváme proto, že by na prosincovém zasedání ČNB ještě otevírala téma snižování sazeb, případně že by k němu poskytla přesnější výhled.
Autor: Vratislav Zámiš, analytik
Editor: Lenka Kalivodová, analytička
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?