Všechny referenční cíle mechanismu pro spolupráci a ověřování úspěšně splněny - Rumunsko
Evropská komise dnes přijala nejnovější zprávu o krocích, které Rumunsko přijalo ke splnění svých závazků v oblasti reformy soudnictví a boje proti korupci v rámci mechanismu pro spolupráci a ověřování (MSO).
Dnešní zpráva hodnotí pokrok dosažený při plnění zbývajících doporučení a referenčních cílů mechanismu pro spolupráci a ověřování od zprávy MSO z června 2021. Zpráva pozitivně hodnotí značné úsilí Rumunska o provedení všech těchto doporučení prostřednictvím nových právních předpisů, politik a nástrojů pro posílení soudnictví a boj proti korupci.
Komise dospěla k závěru, že Rumunsko k EU dosáhlo dostatečného pokroku při plnění svých závazků učiněných v době jeho přistoupení a že všechny referenční cíle mohou být uspokojivě uzavřeny jako dosažené. Toto posouzení rovněž zohledňuje vývoj situace v oblasti právního státu v EU, a zejména plné zapojení Rumunska do cyklu podávání zpráv o právním státu.
Komise nebude nadále situaci v Rumunsku v rámci MSO monitorovat a podávat o ní zprávy, nicméně monitorování v rámci každoročního cyklu zpráv o právním státu bude pokračovat. Podávání zpráv bude, stejně jako pro všechny členské státy, konsolidováno ve výroční zprávě Evropské komise o právním státě.
Pokrok v oblasti reformy soudnictví a boje proti korupci
Mezi důležité reformy patří nedávno přijaté justiční zákony a nová strategie pro rozvoj soudnictví. Komise rovněž bere na vědomí závazek Rumunska co nejvíce zohlednit stanovisko Benátské komise k justičním zákonům, i v jiných případech, kde jsou nutné další kroky.
Pokud jde o boj proti korupci, státní orgány spojují své síly za účelem provádění nové národní protikorupční strategie a státní zástupci a soudy vykazovaly v letech 2021 a 2022 dobré výsledky při předkládání případů a postihování velké korupce. Parlament zlepšil postup rušení politických imunit a rumunské orgány odpovědné za uplatňování pravidel týkajících se bezúhonnosti a střetu zájmů a za správu a vymáhání majetku pocházejícího z trestné činnosti pracují účinně.
V neposlední řadě Rumunsko rychle pokročilo v revizi svého trestního zákoníku a v konsolidaci svého rámce pro integritu. Dokončení těchto důležitých reforem je rovněž milníkem rumunského Plánu pro oživení a odolnost a Komise bude s Rumunskem nadále spolupracovat za účelem jejich úspěšného završení v souladu s právem EU a mezinárodními protikorupčními standardy.
Je důležité, aby Rumunsko nadále soustavně pokračovalo v provádění zbývajících závazků uvedených ve zprávě do legislativy a v provádění dalších částí souboru nástrojů EU v oblasti právního státu v rámci cyklu výročních zpráv o právním státu
Účinné provádění závazků Rumunska a pokračování v postupu reforem zajistí, aby dosažený pokrok byl udržitelný a nezvratný, což umožní úspěšné uzavření mechanismu pro spolupráci a ověřování. Před přijetím konečného rozhodnutí Komise zváží připomínky Rady i Evropského parlamentu. Komise se k této otázce v případě Bulharska i Rumunska v nadcházejících měsících vrátí.
Výroční cyklus zpráv o právním státu umožní Komisi monitorovat provádění dohodnutých reforem, mimo jiné nového režimu navazujícího na rozpuštění Útvaru pro vyšetřování trestných činů spáchaných v rámci soudního systému; fungování Soudní inspekce; lidské zdroje v soudnictví; provádění soudních rozhodnutí veřejnou správou a dopad nadcházející revize trestních předpisů na účinnost boje proti korupci a na vývoj rámce pro integritu a jeho uplatňování, a to i ze strany Parlamentu.
To bude součástí monitorování systému soudnictví a boje proti korupci, což jsou dva z hlavních pilířů zpráv. Některé z těchto otázek již byly předmětem doporučení v poslední zprávě o právním státu a jako u všech členských států budou součástí procesu monitorování prováděného Komisí v návaznosti na tato doporučení.
Cíle Rumunska v rámci Nástroje pro oživení a odolnost a další příležitosti pro pomoc v rámci jiných příslušných programů EU, zejména Nástroje pro technickou podporu, rovněž pomohou zajistit, aby probíhající reformy, jako je reforma týkající se trestního zákoníku, překlenuly stávající mezery v právních předpisech a posílily účinnost boje proti korupci.
Souvislosti
Mechanismus pro spolupráci a ověřování (MSO) byl zřízen při přistoupení Rumunska k Evropské unii v roce 2007 jako přechodné opatření s cílem podpořit Rumunsko v jeho pokračujícím úsilí o reformu soudnictví a zintenzívnění boje proti korupci. Představuje společný závazek Rumunska a Evropské unie. V souladu s rozhodnutím o zřízení mechanismu a jak zdůraznily Rada a Soudní dvůr EU, jakmile budou uspokojivě splněny všechny referenční cíle vztahující se na Rumunsko, mechanismus pro spolupráci a ověřování skončí.
Mechanismus pro spolupráci a ověřování funguje od roku 2007 a jeho cílem je podporovat a sledovat reformní proces na základě referenčních cílů. V lednu 2017 provedla Komise komplexní posouzení pokroku za deset let fungování mechanismu, které poskytlo jasný obraz o významném pokroku, jehož bylo dosaženo. Komise stanovila dvanáct konkrétních doporučení, která by v případě nezvratného splnění postačovala k ukončení procesu MSO.
Od té doby Komise provedla falší čtyři posouzení pokroku v plnění doporučení. Zprávy z let 2017 až 2019 se vyznačovaly slábnoucí dynamikou reforem a bylo třeba vydat osm dalších doporučení. Ve zprávě z června 2021 Komise zaznamenala významný pokrok ve všech referenčních cílech MSO. Komise kvitovala nový silný impuls k reformě a nápravě ústupků v období 2017–2019, přičemž řada doporučení je na dobré cestě k jejich úspěšnému provedení, pokud bude pokrok nadále pokračovat stejným tempem. Od té doby byly podniknuty další pozitivní kroky, podrobněji popsané ve zprávě za rok 2022, která dospěla k závěru, že Rumunsko v době svého přistoupení k EU dosáhlo dostatečného pokroku při plnění svých závazků a že všechny referenční cíle mohou být uspokojivě uzavřeny jako dosažené.
Mechanismus pro spolupráci a ověřování s cílem sledovat pokrok v oblasti reformy soudnictví, korupce a organizované trestné činnosti byl rovněž zřízen při přistoupení Bulharska k Evropské unii v roce 2007. Zpráva MSO z října 2019 dospěla k závěru, že Bulharsko splnilo zbývající doporučení mechanismu uspokojivě, že dosáhlo dostatečného pokroku při plnění svých závazků z doby svého přistoupení k EU a že všechny referenční cíle mohou být uspokojivě uzavřeny. Od té doby byl zastaven monitoring Bulharska i podávání zpráv o Bulharsku v rámci MSO a nadále pokračuje monitorování v rámci cyklu výročních zpráv o právním státu.
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Ověření DIČ v EU - ověřování DIČ v systému VIES
- Kurzovní lístek - Kurzovní lístky všech bank
- Všechny referenční cíle mechanismu pro spolupráci a ověřování úspěšně splněny - Rumunsko
- Cyberblog kulatý stůl: Operátoři žádají racionalizaci debaty ohledně mechanismu pro hodnocení dodavatelů. Máme stejné strategické cíle, říkají.
- Kuroda (BoJ): Uděláme vše pro dosažení inflačního cíle 2%, upraví cíl CPI
- Budník (PPF): Cíle pro O2 jsme v prvním roce splnili
- ČEZ v úterý zveřejní výsledky za 4Q15 - firma splní cíle, divi 30-40 Kč na akcii
- AAA Auto za 2009 splnilo cíl čistého zisku
- Tesla: Podle Muska může být produkční cíl splněn do konce měsíce
- Ranní glosa: Italská vláda v recesi těžko splní rozpočtové cíle
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory