Kanadská ekonomika čelí nedostatku pracovní síly a přetrvávajícím problémům v dodavatelských řetězcích - Globální ekonomický výhled listopad 2022 Výběr zemí Kanada
Výběr ze zemí – Kanada
Kanadská ekonomika čelí nedostatku pracovní síly a přetrvávajícím problémům v dodavatelských řetězcích. V první polovině roku 2022 ekonomika vykázala solidní růst díky zmírňování restriktivních protiepidemických opatření a vysokým cenám komodit. Nezaměstnanost v říjnu setrvala na 5,2 %, což je jedna z nejnižších hodnot za posledních 40 let. Růst mezd zesiluje již od začátku roku 2021 a v současnosti se pohybuje kolem 4 %. Kvůli růstu hypotéčních sazeb ale došlo k ochlazení trhu s nemovitostmi a v polovině letošního roku začala ekonomika vykazovat známky zpomalování. Přísnější měnověpolitické podmínky snižují jak spotřebu domácností, tak investiční aktivitu podnikatelského sektoru. Slabší zahraniční poptávka (převážně z USA) pak negativně ovlivňuje čistý vývoz. Na přelomu let 2022 a 2023 tak nelze vyloučit mírnou recesi. Říjnové výrazné oslabení kanadského dolaru částečně kompenzovalo uvedené negativní faktory, nicméně v listopadu se CAD vrátil na silnější úroveň. Postupně by ale mělo docházet ke zmírňování problémů v dodavatelských řetězcích a zesílení zahraniční poptávky. Centrální banka (BoC) tak očekává, že v letošním a příštím roce meziroční růst reálného HDP zpomalí z loňských 3,2 % na 2,1 %, resp. 1 %, ale již v roce 2024 dojde k oživení na 2,3 %.
Inflace se v průběhu letošního roku dále zvyšovala a kulminovala v červnu, kdy převýšila 8 %. I přes následující pokles očekává BoC její setrvání poblíž 7 % do konce letošního roku. K předchozímu růstu inflace přispívaly nejvíce ceny energetických a zemědělských komodit, které zvyšovaly inflaci v kategoriích bydlení, potraviny a obchodovatelné zboží. V současnosti přetrvávají tlaky na růst cen potravin a sílí tlaky na růst cen služeb. BoC začala se zvyšováním úrokových sazeb v březnu 2022 a do října vzrostly její sazby v šesti krocích z 0,25 na 3,75 %. Trhy očekávají do konce letošního roku jejich další růst nad 4 %. Centrální banka předpokládá, že inflace by se v reakci na zpřísňování měnové politiky a očekávaný ekonomický vývoj měla postupně snižovat z cca 7 % ve 4. čtvrtletí letošního roku k horní hranici tolerančního pásma (3 %) koncem příštího roku a dosáhnout 2% inflačního cíle ve druhé polovině roku 2024.
Obchodní bilance, která byla od roku 2008 převážně v deficitu, se dostala v polovině roku 2021 do přebytku. Ten se postupně zvyšoval a vrcholil letos v květnu a červnu na nejvyšších hodnotách za 14 let díky vysokým cenám plynu a ropy.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Dohoda o provedení práce 2022
- Platové tabulky pracovníků v sociálních službách 2022
- Dohoda o pracovní činnosti 2022
- Odměna pěstouna 2022 - kalkulačka
- Příspěvek při pěstounské péči 2022 - kalkulačka
- Alimenty kalkulačka 2022 - výživné na dítě
- Zvýšení platů 2022
- Důchod OSVČ 2022 - kalkulačka
- Důchod OSVČ a zaměstnance - srovnání 2022
- Dolar, Kanadský dolar CAD, kurzy měn
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Ekonomika - Makroekonomika ČR 2020, data, novinky
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?