Evropský pilíř sociálních práv po pěti letech: od zásad ke konkrétním opatřením pro silnou sociální Evropu
EU dnes slaví páté výročí evropského pilíře sociálních práv na prvním evropském fóru pro zaměstnanost a sociální práva, přičemž zhodnotí dosažený pokrok a podívá se do budoucnosti.
Od vyhlášení evropského pilíře sociálních práv na sociálním summitu v Göteborgu v roce 2017 Evropským parlamentem, Radou a Komisí uplynulo pět let. Během této doby byl tento závazek znovu potvrzen vedoucími představiteli EU, sociálními partnery a organizacemi občanské společnosti na sociálním summitu v Portu v roce 2021. Komise předložila více než 130 iniciativ k provádění pilíře v členských státech a k vytvoření sociální Evropy, která bude spravedlivá, inkluzivní a plná příležitostí.
Spektrum těchto iniciativ sahá od transparentnosti platů přes rovnost žen a mužů, minimální mzdy a investice do dovedností až po boj proti dětské chudobě, minimální příjem a ochranu bezpečnosti a zdraví pracovníků.
Po silném sociálně-ekonomickém oživení po pandemii covidu-19 zůstávají zásady pilíře velmi aktuální i v současné situaci, kdy se mnoho domácností potýká s velkými finančními problémy, neboť růst cen je ještě umocněn ruskou invazí na Ukrajinu.
Evropský pilíř sociálních práv se stává skutečností
V březnu 2021 předložila Komise Akční plán pro evropský pilíř sociálních práv. Velká většina opatření stanovených v plánu již byla Komisí buď přijata, nebo zahájena. Oslava pátého výročí pilíře proběhla na prvním evropském fóru pro zaměstnanost a sociální práva v Bruselu za účasti předsedkyně Komise Ursuly von der Leyenové, bývalého předsedy Komise Jeana-Clauda Junckera, komisaře Schmita a mnoha dalších hostů na vysoké úrovni.
Vlády členských států EU schválily sociální cíle EU do roku 2030 obsažené v akčním plánu pro pilíř a představily své vnitrostátní příspěvky k dosažení těchto cílů. Společně závazky členských států dláždí Unii cestu k dosažení, ne-li dokonce překročení celounijních cílů. Vnitrostátní cíle jsou výsledkem intenzivních konzultací vedených s členskými státy, včetně interních konzultací s klíčovými sociálními aktéry, jako jsou sociální partneři, nevládní organizace a místní orgány.
Tři celounijní cíle, jichž má být dosaženo do roku 2030, jsou:
- Mělo by být zaměstnáno nejméně 78 % osob ve věku 20 až 64 let.
- Nejméně 60 % všech dospělých osob by se mělo každoročně účastnit odborné přípravy.
- Ve srovnání s rokem 2019 by se měl počet osob ohrožených chudobou nebo sociálním vyloučením snížit alespoň o 15 milionů, včetně alespoň 5 milionů dětí.
Příklady iniciativ přijatých za účelem provádění pilíře – strukturovaného podle jeho tří hlavních kapitol o trhu práce, pracovních podmínkách a sociálním začleňování – jsou:
Rovné příležitosti a přístup na trh práce
- Pakt pro dovednosti je jedinečnou platformou pro spolupráci veřejných a soukromých organizací, jako jsou podniky, poskytovatelé odborného vzdělávání a přípravy a obchodní komory, které se zavazují ke konkrétním vzdělávacím příležitostem pro pracovníky v celé Evropě. Nyní má 1 000 členů a již shromáždil závazky, které pomohou vyškolit 6 milionů lidí. Pakt je ústředním prvkem Evropské agendy dovedností.
- Členské státy přijaly doporučení Rady o mikrocertifikátech a o individuálních vzdělávacích účtech. Komise rovněž navrhla, aby se rok 2023 stal Evropským rokem dovedností, což poskytne nový impuls pro investice do dovedností v celé EU.
- Stávající nerovnosti se řeší prostřednictvím evropské strategie pro rovnost žen a mužů a několika dalších iniciativ, včetně řešení nedostatečného zastoupení žen na trhu práce a rozdílů v odměňování žen a mužů, které jsou předmětem návrhu o transparentnosti odměňování, nových pravidel pro genderovou vyváženost v řídících a dozorčích orgánech společností a nové směrnice o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem pracujících rodičů.
- V zájmu posílení Unie rovnosti předložila Komise akční plán proti rasismu na období 2020–2025, strategii pro rovnost LGBTIQ osob, strategický rámec EU pro rovnost, začlenění a účast Romů a vůbec první Strategii EU pro boj proti antisemitismu a podporu židovského života.
- Strategie práv osob se zdravotním postižením na období 2021–2030 a Evropský akt přístupnosti přispívají k zajištění sociálního začlenění a ekonomické autonomie osob se zdravotním postižením prostřednictvím zaměstnání, kupříkladu prostřednictvím balíčku týkajícího se zaměstnanosti osob se zdravotním postižením.
- Za účelem zvýšení zaměstnanosti mladých lidí předložila Komise v červenci 2020 balíček týkající se podpory zaměstnanosti mladých lidí. Patří sem modernizace záruk pro mladé lidi, doporučení učinit odborné vzdělávání a přípravu modernější, atraktivnější a flexibilnější a nový impuls pro učňovskou přípravu.
Spravedlivé pracovní podmínky
- Směrnice o přiměřených minimálních mzdách v EU již vstoupila v platnost a jejím cílem je zajistit, aby se práce vyplatila. Směrnice vytváří rámec pro zlepšení přiměřenosti minimálních mezd v zemích se zákonnými minimálními mzdami. Cílem je rovněž podpořit kolektivní vyjednávání a lepší prosazování a monitorování ve všech členských státech.
- Prostřednictvím návrhu směrnice o zlepšení pracovních podmínek při práci prostřednictvím platforem Komise zajistí, aby lidé pracující prostřednictvím digitálních pracovních platforem požívali práv pracovníků a sociálních výhod, na které mají nárok. Podpoří rovněž udržitelný růst těchto platforem v EU.
- Strategický rámec EU pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci na období 2021–2027 stanoví klíčová opatření potřebná ke zlepšení bezpečnosti a ochrany zdraví pracovníků v nadcházejících letech. Například v zájmu účinného snížení expozice azbestu, který může způsobit rakovinu, navrhla Komise revidovat směrnici o expozici azbestu při práci a zavést ještě přísnější limitní hodnotu expozice azbestu na pracovišti.
Sociální ochrana a začleňování
- Návrh doporučení Rady o přiměřeném minimálním příjmu zajišťujícím aktivní začlenění vyzývá členské státy k modernizaci systémů minimálního příjmu, aby byly účinnější, vymanily lidi z chudoby a zároveň podporovaly začlenění práceschopných osob na trh práce. Rada také přijala doporučení ohledně zajištění spravedlivé transformace na klimatickou neutralitu.
- Cílem Evropské strategie v oblasti péče je zajistit kvalitní, cenově dostupné a přístupné pečovatelské služby v celé EU a zlepšit situaci osob, které potřebují péči a podporu, i těch, kteří o ně pečují. Zahrnuje i návrhy doporučení Rady týkajících se revize barcelonských cílů v oblasti předškolního vzdělávání a péče a přístupu k cenově dostupné vysoce kvalitní dlouhodobé péči.
- Členské státy přijaly návrh Komise týkající se evropské záruky pro děti. Jeho cílem je poskytnout dětem bezplatný a účinný přístup ke klíčovým službám a podporovat rovné příležitosti pro děti ohrožené chudobou nebo sociálním vyloučením. Kromě toho Komise zahájila činnost Evropské platformy pro boj proti bezdomovectví, která sdružuje členské státy, města a občanskou společnost s cílem usnadnit vzájemné učení, zlepšit důkazy a monitorování a posílit spolupráci v oblasti boje proti bezdomovectví v celé EU.
Souvislosti
Evropský parlament, Rada a Komise vyhlásily evropský pilíř sociálních práv na sociálním summitu ve švédském Göteborgu 17. listopadu 2017. Pilíř stanoví 20 hlavních práv a zásad pro silnou sociální Evropu ve 21. století, jež bude spravedlivá, inkluzivní a plná příležitostí.
Sociální summit v Portu ve dnech 7. a 8. května 2021 poskytl příležitost potvrdit odhodlání a ambice členských států. Dne 7. května 2021 se partneři Unie (orgány EU, sociální partneři a organizace občanské společnosti) přihlásili ke třem hlavním sociálním cílům do roku 2030 ve společném Portském sociálním závazku. Hlavy států nebo předsedové vlád zemí Evropské unie přijali dne 8. května 2021 Portské prohlášení, které se zaměřuje na sociální Evropu. Dne 25. června 2021 Evropská rada uvítala hlavní cíle Unie stanovené v Akčním plánu pro evropský pilíř sociálních práv v souladu s Portským prohlášením.
Na provádění evropského pilíře sociálních práv jsou k dispozici finanční prostředky EU, zejména v rámci Evropského sociálního fondu plus (ESF+), z něhož se financují projekty, které podporují sociální začleňování, bojují proti chudobě a investují do lidí, jakož i další fondy politiky soudržnosti, Nástroj pro oživení a odolnost a nástroj InvestEU.
Evropské fórum pro zaměstnanost a sociální práva bude každoroční stěžejní akcí Generálního ředitelství Komise pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování (GŘ EMPL). Letos se koná poprvé a je příležitostí připomenout si páté výročí evropského pilíře sociálních práv.
Další informace
Evropský pilíř sociálních práv
Akční plán pro evropský pilíř sociálních práv
Evropské fórum pro zaměstnanost a sociální práva
Informativní přehled: Akční plán pro evropský pilíř sociálních práv
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?