Ranní okénko - Týden plný českých dat, vyjde i americká inflace
Ani v druhém listopadovém týdnu si trhy nevydechnou. Na český trh dorazí takřka kompletní sada dat z reálné ekonomiky. Dnes to budou čísla z průmyslu a zahraničního obchodu, zítra ráno pak dorazí statistika maloobchodních tržeb spolu s podílem nezaměstnaných od MPSV. Nejdůležitější informace z Česka ale dorazí až ve čtvrtek, kdy Český statistický úřad bude zveřejňovat říjnovou míru inflace. Ve stejný den dorazí pro světové trhy i podstatně důležitější míra inflace z USA, která naznačí další směřování Fedu. V eurozóně bude stát za pozornost úterní statistika maloobchodních tržeb, dnes ráno už vyšel výsledek průmyslové výroby v Německu. Podle toho produkce v září rostla meziměsíčně o 0,6 %, trh očekával výsledek v oblasti stagnace. Dozvuky na trzích pak může mít ještě v pátek zveřejněný americký report z trhu práce. Podle toho přibylo v říjnu přes 260 tisíc pracovních míst, trh očekával jen 200 tisíc. Nic to tak nezměnilo na již relativně jestřábích očekáváních ohledně další dráhy Fedu.
Za několik málo minut dorazí čísla z průmyslu a zahraničního obchodu. Deficit zahraničního obchodu se podle našeho odhadu v září snížil do okolí 10 mld. Kč (-28,2 mld. Kč v srpnu). Zlepšení situace napomohlo k dokončení rozpracovaných zakázek, které mohly být následně vyvezeny. Trh očekává o něco slabší výsledek na úrovni -12,6 mld. Kč. Průmyslová výroba pak podle našeho odhadu i v září ukáže relativně rychlý růst, který by měl přesahovat 7 %. Důvodem stejně jako v předchozích měsících ale nebude širší oživení napříč průmyslovými sektory, nýbrž pozitivní impuls z automobilového sektoru daný velmi nízkou srovnávací základnou. Medián odhadů analytiků je totožný, a to 7,2 %.
Ani v úterý nebude o data z Česka nouze. Maloobchodní tržby kvůli vysoké cenové hladině a s tím spojené horší náladě spotřebitelů i během září pravděpodobně dále ztratily tempo a meziročně po vyjmutí prodejů automobilů dosáhly hodnoty okolo -8 %. Trh práce by pak měl ukázat říjnový podíl nezaměstnaných na stejné úrovni jako v září, a to 3,5 %. Pomohou především sezónní vlivy. Od maloobchodních tržeb v eurozóně se očekává mírné meziměsíční zlepšení o 0,3 %.
Ve středu přijde z pohledu českých dat pauza. Pozornost v regionu bude směřovat k maďarské inflaci nebo k rozhodnutí polské centrální banky o dalším nastavení sazeb. Většina trhu očekává po překvapivé říjnové pauze hike o 25bb na úroveň 7 %. Stejná je i naše prognóza.
Čtvrtek bude patřit inflaci. Od té české očekáváme meziroční zpomalení z 18 % na 17,5 %, meziměsíční dynamika by pak měla zpomalit z 0,8 % na 0,6 %. Vzhůru byly ceny pravděpodobně taženy potravinami, rostly také ceny pohonných hmot. Do hry ale vstupují vládní opatření, které by z meziročního výsledku měla podle našeho výpočtu ukrojit zhruba 0,4 procentního bodu. Zpomalí i americká inflace, z 8,2 % na úroveň 8 % nebo těsně pod. Po delší době by neměla růst ani jádrová inflace, od které trh očekává výsledek okolo 6,5 %.
Pátek už bude klidnější. Z USA dorazí průzkum mezi spotřebiteli od Michiganské univerzity. Ten by po pěti růstech v řadě měl ukázat mírné zhoršení nálady.
Pohled zpět:
Páteční obchodování zakončil americký akciový trh v plusu i navzdory lepšímu reportu z trhu práce, který nahrává přísnějšímu postupu Fedu. Index S&P 500 tak posílil o více jak procento, za celý týden ale právě zejména kvůli Fedu skončil hluboko v červených číslech (-3,4 %). Kromě makrodat budou tento týden vyhlížet investoři i další hospodářské výsledky, od firem jako Disney nebo Astrazeneca, přijdou i výsledky z Česka v čele se společností ČEZ.
Vratislav Zámiš, analytik
Editor: Lenka Kalivodová, analytička
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- EIA: Ropné zásoby v USA v 15. týdnu klesly, produkce klesla o 100 000 bd, dovozy klesly o 659 000 bd
- EIA: Ropné zásoby v USA ve 24. týdnu klesly, produkce klesla o 100 000 bd, dovozy klesly výrazněji
- Zvýšení daní - zvýšení daně z nemovitostí, z příjmů, DPH, zvýšení odvodů OSVČ
- Čína: Pokud USA budou chtít jednat, budeme jednat, pokud budou chtít bojovat, budeme bojovat
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Inflace - 2021, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziměsíční inflace v %
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Lidé mají pro neočekávané životní situace naspořeno méně, než by chtěli a měli mít. Obecně jsou na tom s tvorbou finanční rezervy hůře ženy než muži. Vůbec nejméně pak mají naspořeno mladí do 34 let.
- Inflace - 2018, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Inflace - 2019, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
Prezentace
05.12.2024 K nejprodávanějšímu telefonu sezony tablet zdarma.
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Černý pátek skončil, spotřebitelé utráceli více přes e-shopy, tržby v kamenných obchodech klesly
Štěpán Křeček, BHS
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory