Středočeský (kr-stredocesky.cz)
Z regionů  |  31.10.2022 14:19:43

Na podporu kultury a obnovy památek v roce 2023 chce Středočeský kraj vyčlenit 48 miliónů korun

Celkově tři dotační programy na podporu kultury a obnovy památek kraj podpoří částkou 48 milionů korun. Dotace ve výši 2 miliony korun jsou určeny na podporu základních knihoven, na podporu kultury půjde 11 milionů a na obnovu památek Středočeského kraje kraj poskytne 35 miliónů korun. Programy se otevřou v závěru tohoto, respektive v počátku příštího roku. Dotační programy na podporu kultury a obnovy památek pro rok 2023 dnes schválilo krajské zastupitelstvo.

S podporou kultury a obnovy památek chce kraj pokračovat i v příštím roce. Radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Václav Švenda k tomu uvádí: „V naší podpoře kultury a obnovy památek Středočeského kraje rozhodně nepolevujeme. V loňském roce jsme v rámci těchto programů podpořili celkem 213 projektů v celkové výši 53 miliónů korun. Stejně jako loni vyhlašujeme dotační programy na začátku roku, aby měly instituce a organizace jistotu finančních prostředků, a mohly se tak ve větším klidu věnovat přípravám akcí na podporu kultury.“

Na podporu kultury je určena částka 11 miliónů korun. Tato podpora je rozdělena do čtyř tematických okruhů. Kraj chce nabídnout podporu zejména amatérské kultuře. To se týká oblastí jako je například divadlo, folklor, tradiční lidová kultura, hudba, tanec, film, foto, výtvarné umění a literatura, soutěže, publikační činnost a další. Dotace se dále týká akcí či projektů, které splňují alespoň některé z následujících kritérií: jedinečnost, tradice, nadlokálnost akce. Dalším tematickým zadáním je Podpora významných výročí. Ta je určena zejména pro historické slavnosti, připomenutí významných výročí a bitev mající oporu v historických pramenech. Další tematické podpory vysvětluje radní Václav Švenda: „V zadání Podpora činnosti organizace chceme pomoci spolkům, zapsaným ústavům, nadačním fondům a obecně prospěšným společnostem zejména v oblasti nájmu prostor k pravidelné celoroční kulturní činnosti, s náklady na energie spojené s nájmem nebo výpůjčkou prostor pro pravidelnou celoroční kulturní činnost v objektu na území Středočeského kraje. Při mezikrajových srovnání oblastí podpory kultury právě podpora činnosti byla vyhodnocena jako příklad dobré praxe.Poslední zadání je určeno na podporu publikační činnosti, podporu vzniku audiovizuálních projektů a projektů s použitím nových médií.

Na podporu základních knihoven kraj vyčlenil částku 2 miliony korun. V tomto programu jsou zahrnuta dvě tematická zadání. Na prvním místě je podporována vybavenost základních knihoven, které zahrnuje projekty na technické vybavení pro práci s veřejností, databázové knihovnické systémy umožňující vyhledávání veřejností v knihovním katalogu vzdáleným přístupem, vybavení knihovny mobiliářem, výpočetní nebo audiovizuální technikou. Účelem druhého tematického zadání S knížkou do života je podpora čtenářské gramotnosti zahrnující také práci s rodiči dětí již ve velmi raném věku s cílem podpořit kontakt celé rodiny s knihovnou.

Třetím programem, na který je vyčleněna částka 35 milionů korun, je zaměřen na obnovu kulturních památek. „V prvním zadání chceme podpořit zejména stavebně historické průzkumy a jejich digitalizaci, dendrochronologické průzkumy, stratigrafie a digitální zaměření kulturních památek, dále také stavební a restaurátorské práce. Druhé tematické zadání se týká obnovy památek určených ke společenskému využití. Týká se zejména projektů, kde je deklarováno další využití objektu pro spolkový a společenský život regionu nebo využití pro rozvoj turismu a cestovního ruchu, současně objekty musejí být dobře dopravně dostupné veřejnou dopravou. Příkladem může být obnova kláštera ve Svatém Janu pod Skalou nebo revitalizace a zpřístupnění barokní budovy zámeckého pivovaru v Březnici,“ objasňuje účel dotace radní Švenda.

Termín pro podávání žádostí je v případě Programu kultura, tematické zadání Podpora kultury a Podpora významných výročí stanoven od 12. 12. 2022 do 30. 12. 2022. Termín pro podávání žádostí je v případě Programu kultura, tematické zadání Podpora činnosti organizace a Podpora publikační činnosti, audiovizuálních projektů a nových medií, Programu knihovny a Programu památky stanoven od 4. 1. 2023 do 23. 1. 2023.

 K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zprávy o koruně

Další zprávy k tématu "Koruna spodek"
Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688