mmr.cz (MMR)
Stát  |  28.10.2022 10:44:05

Musíme zlepšit sociální rovnost mezi venkovskými a městskými oblastmi

Správné využití principů metody LEADER, koncept inteligentních vesnic, Komunitně vedený místní rozvoj a inovace nebo místní akční skupiny. To je jen letmý výčet témat, se kterými vystoupil místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš na konferenci zaměřené na rozvoj venkova prostřednictvím Komunitně vedeného místního rozvoje a inovativních řešení v Lednici. Mluvilo se také o národním Venkovském paktu, jehož vznik iniciovalo Ministerstvo pro místní rozvoj a Česká republika ho zavedla do praxe jako jedna z prvních zemí EU.

„Koncept inteligentních vesnic je inovativní politikou EU a nástrojem rozvoje venkova, který by mohl přispět k oživení těchto lokalit, což je zásadním cílem dlouhodobé vize pro venkovské oblasti EU. Chytré vesnice by se měly stát nedílnou součástí politiky soudržnosti a politik regionálního rozvoje členských států a doplňovat se s již existujícími nástroji, jako jsou například LEADER a Komunitně vedený místní rozvoj. Mají potenciál přispět k posílení hospodářské a společenské soudržnosti a zlepšit sociální rovnost mezi venkovskými a městskými oblastmi,“ řekl mimo jiné místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš s tím, že Komunitně vedený místní rozvoj a inovace i místní akční skupiny mají velký potenciál působit ve venkovských oblastech jako lídři prosazování inovací.

„V podstatě i samotný rozvoj území přes místní akční skupiny můžeme pořád vnímat jako inovativní. Uplatňování principů metody LEADER při rozvoji venkova sice není žádnou novinkou, přesto se plnohodnotné využívání práce místních akčních skupin při rozvoji venkova napříč Evropou dodnes nestalo standardem. Jsem o to raději, že Česká republika toto už vnímá jako samozřejmost,“ dodal ministr.

Na konferenci v Lednici se setkali poslanci Evropského parlamentu, členové Evropského výboru regionů, zástupci českého předsednictví v Radě EU, členové Evropské komise, zástupci místních a regionálních orgánů a občanské společnosti.

Dlouhodobá vize pro venkovské oblasti EU do roku 2040 zvýšila povědomí o potenciálu těchto oblastí obecně a přinesla nové nástroje jako Rural Proofing nebo Pakt venkova. „Těší mě, že jako jedna z prvních zemí EU zavádíme do praxe národní Venkovský pakt. Přispěje k tomu, aby všechny úrovně veřejných orgánů a další klíčoví aktéři, od jednotlivců až po spolky a firmy, podporovali společné cíle při rozvoji venkova. Hlavním smyslem je rozvíjet venkovské regiony v oblasti infrastruktury, dostupných služeb, chytrých řešení i životního prostředí, aby byly atraktivní pro život, práci i udržitelný turistický ruch. Dlouhodobé vize promítnout do praxe. Právě k tomu bude sloužit Venkovský pakt,“ říká Radim Sršeň, náměstek ministra a iniciátor národního Venkovského paktu.

Bartoš: Musíme zlepšit sociální rovnost mezi venkovskými a městskými oblastmi
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688