Research (Česká spořitelna)
Akcie v ČR  |  27.10.2022 09:44:40

Moneta: Výsledky za třetí kvartál se ziskem nad odhady, zklamal ale čistý úrokový výnos

Čistý zisk Monety za třetí kvartál dosáhl 1 250 mil. (-15 % r/r), čímž překonal konsenzus trhu o 12 %, a byl v souladu s naším odhadem. Rizikové náklady byly ve 3Q22 nižší než očekávané (-124 mil. ), ale v porovnání s rozpouštěním opravných položek v 1. a 2. čtvrtletí roku 2022 a ve 3. čtvrtletí 2021 to vysvětluje mírně slabší ziskovost než v těchto čtvrtletích. Čisté úrokové výnosy zklamaly a byly 5% pod odhady a klesly o 5 % mezikvartálně, ale vzrostly o 8 % meziročně) ve 3Q22 na 2 327 mil. , přičemž úrokové výnosy ze zvýšení sazeb byly kompenzovány rostoucími úrokovými náklady. Čistý výnos z poplatků a provizí zůstal mezičtvrtletně stabilní na 543 mil. (+15 % r/r). Obchodní výsledek se ve 3Q22 výrazně mezikvartálně zlepšil na 139 mil. byl dokonce nad silnou hodnotou loňského roku a překonal odhady. Celkové náklady vzrostly o 7 % r/r, což byl nižší růst, než se očekával.

Podíl úvěrů v selhání zůstal mezičtvrtletně stabilní na velmi nízkých 1,4 %. Kapitálové poměry se mezikvartálně zlepšily, ukazatel Tier 1 byl vykázán na 14,3 % ve 3Q22 vs. 14,1 % ve 2Q22. Objemy úvěrů nadále rostly i když nové hypotéky prudce klesají. Čisté klientské úvěry vzrostly ve 3Q22 o 1,1 % kv/kv, přičemž objemy hypoték ve čtvrtletí rostly o 1 %. Objemy nových hypoték však mezičtvrtletně klesly o 45 % a meziročně o 60 %. Nové úvěry ve spotřebitelských úvěrech poklesly o 25 % r/r. Klientské vklady ve 3Q22 výrazně vzrostly (+6 % kv/kv), taženy retailovými spořicími účty a termínovanými vklady, které vzrostly o 20 % kv/kv. Ukazatel krytí likvidity se ve 3Q22 také výrazně zvýšil, ze 149 % ve 2Q22 na 198 % ve 3Q22.

Výhled na rok 2022 i střednědobé cíle zůstávají nezměněny. Pro rok 2022 plánuje Moneta dosáhnout čistého zisku minimálně 4,4 miliardy .

Výsledky hodnotíme celkově neutrálně. Ziskovost Monety ve třetím kvartále byla podle očekávání velmi dobrá i když ve srovnání s výjimečně silnými hodnotami z letošního 2.kvartálu a loňského třetího kvartálu klesla, kdy v těchto kvartále docházelo k rozpouštění rizikových rezerv, zatímco v tomto kvartále firmarezervy vytvářela. Čistý úrokový výnos zklamal 5% mezičtvrtletním poklesem. Mírný pokles jsme očekávali, ale ne tak výrazný, kdy náklady na financování ve čtvrtletí se zvýšily výrazněji. Zdá se tedy, že rostoucí trend úrokových sazeb v čistém úrokovém výnosu Monety, který začal ve 2H21, dosáhl svého vrcholu. Zatímco přínosy z úrokových výnosů ze zvýšení sazeb v předchozích čtvrtletích převýšily rychle rostoucí náklady na depozita, ve 3. čtvrtletí 22 tomu tak již nebylo. Moneta v létě zahájila kampaň na přilákání vkladů, která byla úspěšná, jen v 3Q22 vzrostly retailové spořicí vklady o 20 %. Tím Moneta dosáhla svého cíle zvýšit LCR, nyní je na 198 %. Výhled managementu zůstává nezměněn, což považujeme za konzervativní přístup vůči 4Q22. Čistý zisk Monety za 1. až 3. čtvrtletí 2022 je 4,1 mld. , takže výhledu čistého zisku ve výši minimálně 4,4 mld. by mělo být velmi snadno dosaženo. Ohledně rizika mimořádné daně banka uvedla, že v případě schválení očekává růst efektivní sazby z aktuálních 20% na průměrných 30%. Riziko mimořádného zdanění dle navrhovaných parametrů je dle našeho názoru v ocenění akcií již do výrazné míry započítáno. Moneta uspořádá konferenční hovor v 10:00 SEČ. Thomas Unger, analytik.

Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu. Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.

Více informací na: www.csas.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Okomentovat na facebooku


Výsledky firem - tržby, zisk

dnes 10:05 Tržby v Polsku vzrostly (24.6.2024) (ČSOB-Dealing) Investice
Pá 09:45 Ranní okénko - Dnes PMI ze světa (Raiffeisenbank a.s.) Makroekonomika

Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688