Pod 50 tisíc už v Praze v IT téměř nikdo práci nevezme
I přesto, že ve srovnání s jinými obory nabízí IT nadstandardní mzdy, stále zde panuje obří nedostatek kandidátů. Vydělat si přitom mohou i čtvrt milionu měsíčně. Mzdu přes 100 tisíc měsíčně nabízí dokonce více než tři čtvrtiny pozic v Praze a větší polovina v Brně. Za méně než 50 tisíc dnes v IT v Praze již téměř nikdo pracovní nabídku neakceptuje. Práce na dálku, o kterou je mezi uchazeči stále větší zájem, pomalu stírá dříve výrazné regionální rozdíly. Vyplývá to z obsáhlého průzkumu mezd personální agentury Grafton Recruitment.
Dle kvalifikovaných odhadů chybí v Česku kolem 20 až 30 tisíc IT pracovníků. Nejhůře se firmám daří obsazovat seniorní role v oblasti developmentu, velký nedostatek však hlásí i v případě Java developerů. „Firmy se vzájemně předhání a snaží se kandidáty zaujmout zajímavými benefity, lákavou finanční odměnou i možností pracovat odkudkoliv. Právě o pozice, které lze vykonávat na dálku, mají totiž uchazeči největší zájem. Stávajícího zaměstnavatele pak opouští zejména z důvodu nedostatečného finančního ohodnocení a také kvůli možnosti pracovat s atraktivními technologiemi,“ říká Martin Malo, ředitel Grafton Recruitment a GI Group.
Nejvíce CIO v Praze, nejméně SW tester v Českých Budějovicích
Nejvyšší mzdu v IT oboru tradičně pobírají lidé na pozici CIO, tedy ředitelé IT. V Praze si mohou vydělat 150-250 tisíc měsíčně, v ostatních krajích je běžná mzda od 90 do 150 tisíc. Z regionů zde však vybočuje Brno a okolí, kde si mohou CIO přijít na více než 200 tisíc hrubého měsíčně. Na hranici 200 tisíc měsíčně si ze všech zbývajících IT pozici může sáhnout už jen manažer či ředitel softwarového vývoje v Praze.
Naopak nejnižší mzdy v rámci IT oboru zaznamenal průzkum u specialistů technické podpory 1. stupně v Olomouci, Zlíně a na Vysočině, dále u specialistů technické podpory 2. stupně na Olomoucku, u pozice programátor junior ve Zlínském kraji a také u SW testera pro manuální testování v Jihočeském kraji. Mzdy na všech těchto pozicích se pohybují okolo 30 tisíc měsíčně.
Regionální rozdíly začíná stírat práce na dálku
I přesto, že se díky velkému podílu lidí pracujících z domova začínají pomalu stírat dříve výrazné regionální rozdíly, mzdy v rámci ČR stále nejsou úplně vyrovnané. V Praze se mzdy IT pracovníků nejčastěji pohybují v rozmezí 60-120 tisíc, v Brně pak mezi 50-110 tisíci a na Ostravsku mezi 45-80 tisíci. Olomouc, Zlín a Vysočina jsou pak regiony, kde průzkum tradičně zaznamenává nejnižší mzdy. „Stále platí, že v hlavním městě je často i ta nejnižší mzda vyšší než maximální možná mzda na stejné pozici v jiných regionech,“ komentuje Martin Malo. Zatímco v Praze lze brát více než 100 tisíc měsíčně u více než tří čtvrtin pozic v IT, v Ostravě se nad tuto částku vyšplhají jen tři pozice. „Do budoucna by mělo postupně docházet k dalšímu vyrovnávání podmínek mezi regiony, tlak na možnost pracovat vzdáleně je totiž stále větší a firmy, které se novým trendům nepřizpůsobí, nedokáží dostatečně rychle naplnit poptávané kapacity a o své pracovníky mohou přicházet,“ dodává Martin Malo.
Počet IT pozic roste i v podnikových službách
Rostoucí hlad po IT specialistech je patrný i v oboru podnikových služeb. Dle asociace ABSL představuje IT v tomto sektoru dokonce jednu z nejrychleji rostoucích oblastí. Specializací je celá řada, od IT bezpečnosti a výzkumu a vývoje, přes správu infrastruktury a IT podporu, až po vývoj softwarových či mobilních aplikací. Celkem centra se specializací na IT zaměstnávají již více než polovinu všech zaměstnanců oboru. Technologie pronikají i do center, která nejsou na IT specializovaná, a to prostřednictvím digitalizace, inovací či automatizace. I zde průzkum zaznamenává nadstandardní mzdy, které meziročně rostly v průměru o 5 %. Pozice se znalostí nedostatkových jazyků pak mohou získat až o 15 % vyšší mzdu než pozice, které vyžadují pouze angličtinu. IT manažer v podnikových službách si v Praze může vydělat 100-150 tisíc, v Brně začíná jeho mzda na 90 tisících. Velmi žádaná je v podnikových službách role SAP konzultanta, který si v Praze vydělá 75-120 tisíc, v Brně 75-110 tisíc a v Ostravě 75-105 tisíc.
O Mzdovém průzkumu Grafton Recruitment
Průzkum byl realizován v průběhu 3. čtvrtletí roku 2022 ve 13 krajích České republiky. Prezentovaná data vycházejí zejména z nástupních mezd uchazečů, kterým jsme zprostředkovali zaměstnání, a dále z poptávek firem o vyhledání zaměstnanců.
Grafton Recruitment, s.r.o. byla založena v roce 1994 a v současné době je zastoupena 14 pobočkami po celé ČR: v Praze, Brně, Jihlavě, Ostravě, Ústí nad Labem, Českých Budějovicích, Plzni, Zlíně, Liberci, Olomouci, Hradci Králové a Kolíně. Grafton Recruitment nabízí efektivní řešení v otázkách náboru, ať už se jedná o jednorázové vyhledání zaměstnance nebo velkoobjemové nábory pro soukromý i veřejný sektor. Specializuje se dále na agenturní zaměstnávání formou dočasného přidělování. Připravuje také na míru řešení outsourcingu nebo kompletní zajištění servisu náboru řízením celého procesu jako hlavní dodavatel.
Patří rovněž mezi přední poskytovatele outplacementových služeb a poradenství nebo výběru zaměstnanců pomocí assessment center, speciálních testů a dodatečně nabízí poradenský servis v oblasti lidských zdrojů. Grafton Recruitment je součástí Gi Group.
Poslední zprávy z rubriky Práce:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Úřad práce - nabídky práce, úřady práce
- Práce - aktuální nabídky práce ve vaše městě, novinky.
- Práce - aktuální nabídky práce ve vaše městě, novinky.
- CZ0003529943, Rohlik.cz Finance a.s., 5,50%, 2021 - 2026
- Paušální daň pro OSVČ / živnostníky s příjmy do 800 tisíc
- Kalkulačka paušální daně pro OSVČ s příjmy do 800 tisíc, porovnání se současným výpočtem daně
- § 52 paragraf 52 - Zákoník práce č. 262/2006 Sb.
- Nabídky práce podle cz regionů
- Dohoda o provedení práce 2022
- Akcie cz online, Burza Praha, RMS - kurzy.cz/akcie-cz
- Směnárny Praha - Kurzy měn ve směnárnách
- Money Invest CZ s.r.o. , Praha IČO 29242941 - Obchodní rejstřík firem
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Jak reagovat na konec smlouvy s dodavatelem? Pozor na vyšší ceny
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna