Tohle jsou největší chyby, které můžete udělat při investici do ETF
Burzovně obchodované fondy (ETF) jsou stále populárnějším investičním nástrojem. Oproti mnoha jiným jsou nízkonákladové a transparentní a dokážou investorům ušetřit hodně času. I přes řadu výhod však lze při investování do ETF chybovat a spálit se. Jakých nejčastějších chyb se investoři na trhu s ETF dopouštějí?
Nedostatečně či špatně diverzifikují
Ačkoli téměř každý investor ví, že je důležité diverzifikovat a nenechávat všechny peníze na jedné hromádce, ne všichni to umějí správně uvést do praxe. Dobrá diverzifikace by investora měla ochránit před co možná nejvíce riziky – ať už souvisejícími s regionem nebo sektorem, na který se ETF zaměřuje, nebo samotnou třídou aktiv. Hodnota dobře diverzifikovaného portfolia tolik nekolísá v reakci na různé změny ve světě nebo tržní šoky.
Diverzifikace je o minimalizaci rizik spojených s investováním, nikoli o maximalizaci výnosu. Pokud si například investor kupuje pouze jeden ETF sledující index S&P 500, je to určitě lepší, než aby neinvestoval vůbec, ale za dobře diverzifikované portfolio to považovat nelze. V takovém případě totiž investor drží jen jednu třídu aktiv (akcie), jen jeden region (USA) a jen jeden typ společností, co se tržní kapitalizace týká (velké). USA si své místo v portfoliu jistě zaslouží – je největším a nejvyspělejším trhem na světě. Na druhou stranu však historicky nastala řada období, kdy se titulům z jiných částí světa nebo jiným třídám aktiv dařilo lépe, případně se jejich ceny vyvíjely jinak. Jejich zařazením do portfolia by tak klesla míra kolísání hodnoty investice jako celku.
Stejně tak je dobré diverzifikovat i v rámci dluhopisové složky portfolia a investovat například do dluhopisů od různých emitentů a s různou dobou splatnosti.
Nakupují vysoko a prodávají nízko
Nakupujte nízko, prodávejte vysoko - tak zní mantra ideálně ziskového investování. Lidé jsou od přírody sociální tvorové a rádi jsou součástí všeho, co se děje. Právě proto se často nechají unést v momentu, kdy trhy rostou a všichni okolo hovoří o tom, jak nakupují. Kopírují jednání ostatních a začnou také investovat ve velkém. Lidé nechtějí, aby jim něco uteklo, a tak mají bohužel také tendenci prodávat, když trhy klesají a (téměř) všichni panikaří.
To je přitom naprosto špatná strategie. Principem ziskového investování je levně koupit a draze prodat. Proto nakupování v době, kdy trh roste, a prodávání, když ceny klesají, vede k hrubě neideálnímu výsledku.
Na rozdíl od jednotlivých akcií nebo dluhopisů zahrnují ETF zpravidla desítky, mnohdy ale i stovky, ba tisíce titulů. Riziko, že by jejich hodnota klesla na nulu, je proto mizivá. Dříve nebo později se trend otočí a ceny společností v dané oblasti nebo sektoru opět porostou.
Celý článek najdete na https://www.investicniweb.cz/investice/strategie-analyzy-tipy/tohle-jsou-nejvetsi-chyby-ktere-muzete-udelat-pri-investici-do-etf
Okomentovat na facebooku
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
16.09.2024 Cena ropy je nejnižší za poslední 3 roky.
11.09.2024 Investiční pohled na Apple: Budou nové iPhony…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Snaha o navrácení lesku Barbie v době klesajícího prodeje. Barbie telefon jako tahák sezóny?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Mgr. Timur Barotov, BHS
Petr Lajsek, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz