Češi pomáhají v Moldavsku likvidovat půdu zamořenou ropnými látkami
Ilustrační foto Shutterstock
V těsném sousedství obcí Lunga a Mărculeşti fungovalo od roku 1957 do počátku devadesátých let vojenské letiště. Nedostatečné zajištění při nakládání s pohonnými hmotami a nevhodná manipulace způsobily jejich rozsáhlé úniky a následně poškození zdrojů pitné vody v okolí, což nyní představuje nepřípustné riziko pro zdraví obyvatel a životní prostředí. Kontaminace podzemních vod ohrožuje nejen obyvatele zmíněných obcí, ale také další lokality po proudu řek Răut a Dněstr, které mohou být zasaženy kontaminací v případě, že se nezabrání jejímu šíření.
Česká rozvojová agentura financuje již čtvrtou fázi projektu, celkovým cílem intervence je odstranění masivního znečištění podzemních vod ropnými látkami v oblasti obcí Lunga a Mărculeşti. Projekt realizuje česká firma Dekonta s využitím českých technologií. Během 10 let bylo do celého projektu investováno více než 2,6 milionu eur. Celkem bylo dosud odstraněno více než 50 tun ropného produktu.
Letiště v Marculesti dnes funguje v civilním režimu, jeho okolí ale zůstává zamořené ropnými produkty. Foto International Airport Marculesti
Nová technologie v praxi
V rámci předchozích fází projektu probíhala instalace čerpacích stanic a následné čerpaní znečištěných podzemních vod. Sanační stanice byly předány Ministerstvu životního prostředí Moldavska, které se zavázalo hradit následný provoz stanic při dalším čerpání nebezpečných látek. Aktuální závěrečná fáze projektu probíhá od dubna 2022 do konce tohoto roku s rozpočtem téměř 80 tisíc eur. Projekt realizuje Dekonta ve spolupráci s Hydrogeologickou expedicí Moldavska (EHGeoM) a Mezinárodním letištěm v Marculesti, Do realizace se zapojily také české společnosti ISATech a Geotechnika, které dodaly unikátní technologii a mají značné zkušenosti s aplikováním hydraulického štěpení v terénních podmínkách.
Hlavním výstupem této etapy je ověření účinnosti inovativní sanační technologie (hydraulické štěpení) pro možné zefektivnění dalších sanačních prací. V rámci projektu proběhla pilotní zkouška hydraulického štěpení a další nápravná opatření ke snížení znečištění. Bylo zajištěno financování a technická i odborná podpora provozu sanačních systémů, které byly vybudovány v předchozích fázích projektu. V závěru projektu bude vypracována studie o využití nebo odstranění odloučeného ropného produktu.
Díky projektu docházelo po několik let k přenosu českých zkušeností a financování sanačního zásahu, který zabraňuje kontaminaci rozsáhlého území. Firma Dekonta v Moldavsku již dříve realizovala projekty zaměřené na vývoz pesticidů nebo rekultivace skládek. Projekty byly financovány v rámci oficiální české rozvojové spolupráce a také prostřednictvím dalších mezinárodních donorů.
Kateřina Šilhánková, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Kišiněvě
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Nedovolená výroba a držení radioaktivní látky a vysoce nebezpečné látky, § 281 - Trestní zákoník č. 40/2009 Sb.
- Látky, které označují odpady za odpady perzistentních organických znečišťujících látek, Příloha č. 8 k zákonu č. 185/2001 Sb. - Zákon o odpadech č. 185/2001 Sb.
- Kontrolor látek na převíjecím stroji, dělník ve výrobě látek - dpp!! - nabídka práce
- Nedovolená výroba a držení radioaktivní látky a vysoce nebezpečné látky, § 281 - Trestní zákoník č. 40/2009 Sb., porovnání znění k 1.7.2011
- Nedovolená výroba a držení radioaktivní látky a vysoce nebezpečné látky, § 281 - Trestní zákoník č. 40/2009 Sb., porovnání znění k 23.8.2013
- Aktualizace informací o přípravku u přípravků obsahujících léčivou látku methotrexát nebo léčivou látku probenecid
- Komise navrhuje reformu posuzování chemických látek „jedna látka, jedno posouzení“ pro rychlejší, zjednodušené a transparentní postupy
- EIA: US ropná produkce poklesla, zásoby benzínu poklesly minulý týden o 4,3 miliónu barelů, ropné zásoby rostly
- Goldmani: Vývoj ropných futures naznačuje fungující redukci ropných přebytků
- IEA: Ropná dohoda by mohla stabilizovat ropný trh rychleji
- Al Mubarak (Abu Dhabi): Nedostatek ropných investic ovlivní ropný trh
- Technický vzestup ropného komplexu; požár na ropném poli v Kuvajtu (4.2.2002)
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Elektrické návěsy od Range Energy: Klíč k udržitelnější kamionové dopravě?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory