V srpnu vzniklo 2355 nových firem, nejvíce od roku 2019
V srpnu bylo v České republice založeno 2 355 obchodních společností, to je o 65 více než v loňském roce. Zároveň, co se vzniku nových firem týče, se jedná o nejsilnější srpen od roku 2019. V srpnu zároveň zaniklo 1 019 firem, o 58 méně než loni. Celkově pak během prvních osmi měsíců letošního roku vzniklo 19 097 firem a 8 994 jich zaniklo. Po odečtení zaniklých firem od těch nově vzniklých tak na letošní rok zatím připadá čistý přírůstek 10 103 firem. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF – Czech Credit Bureau.
„Letos v srpnu připadlo na 10 zaniklých firem 23 nově vzniklých, což je oproti letošnímu průměru o dvě více. Stabilní zájem o podnikání koresponduje s klesajícím podílem nevýkonných úvěrů, tedy zlepšením platební morálky, a také s rostoucím objemem firemních úvěrů, protože banky se jim neobávají půjčit. Objem úvěrů firem je navíc stále nižší než objem jejich vkladů,“ uvedla Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.
Od začátku roku vzniklo v Česku 19 097 nových obchodních společností, což je sice o 1 044 méně než vloni, ale na druhou stranu je to stále více, než v roce 2020, kdy jich do konce srpna vzniklo pouze 17 848. Zároveň od začátku roku zaniklo 8 994 firem, což je o 538 méně než loni. Od roku 2020 navíc tento počet každoročně klesá.
Ve všech krajích se letos počet firem zvýšil, výjimkou je pouze Ústecko
Nejvíce firem vzniklo od začátku roku v Praze (9 377) a Jihomoravském kraji (2 364). Nejméně firem naopak vzniklo v Karlovarském (210) a Libereckém kraji (323). Za prvních osm měsíců vzniklo ve všech krajích méně obchodních společností než loni. Největší pokles nových firem zaznamenal Moravskoslezský kraj, kde vzniklo 1 407 firem, což je o 18 % méně než loni. Následují kraje Jihočeský s 542, Liberecký s 323 a Pardubický s 436 novými firmami. Ve všech těchto krajích klesl od loňska počet nových firem o 12 %.
Nejvíce firem letos zaniklo opět v Praze (4 601) a v Jihomoravském kraji (921), nejméně na Vysočině (90) a v Karlovarském kraji (128). Nejvíce se meziročně snížil počet zaniklých firem v Karlovarském kraji, a to o 60 %, a v Plzeňském kraji o 46 %. Naopak výraznější nárůst, a to o 31 %, zaniklých firem zaznamenal Moravskoslezský kraj, v kraji Vysočina letos zaniklo o 29 % firem více než loni.
I přes úbytek nových firem se díky nižšímu počtu zaniklých jejich celkový počet firem zvýšil téměř ve všech krajích. Jedinou výjimkou je Ústecký kraj, kde na 10 zaniklých firem připadá pouze 9 nových. Letos tam zatím ubylo celkem 43 společností. Krajem s nejvýraznějším růstem počtu firem, je Olomoucko s 36 novými firmami připadajícími na 10 zaniklých.
Jednoznačně nejrychleji se letos zvýšil počet firem v zemědělství
Nejvíce nových firem vzniklo v prvních osmi měsících v odvětví nakládání s nemovitostmi (2 989), v odvětví obchodu (2 974) a ve zpracovatelském průmyslu (2 248). Nejméně firem vzniklo v dopravě a skladování (626) a v odvětví ubytování a stravování (751). Oproti loňskému roku nejvíce narostl počet vzniklých firem v zemědělství, a to o 55 %. Nejvíce naopak poklesl počet nových firem v odvětví nakládání s nemovitostmi (-24 %) a v ubytování a stravování (-19%).
Nejvíce firem od začátku roku zaniklo v odvětví obchodu (2 884) a v odvětví nakládání s nemovitostmi (1 848). Nejméně firem pak zaniklo zemědělství a lesnictví (187), v dopravě a skladování (210) a v informačních a komunikačních činnostech (222). Nejvíce oproti loňsku poklesl počet zaniklých firem v dopravě a skladování (-15 %), v odvětví obchodu (-11 %) a v ubytování a stravování (-10 %).
Kromě odvětví obchodu, firem vzniklo a zaniklo přibližně stejně, se v letošním roce zvýšil celkový počet firem ve všech odvětvích. Nejrychleji přibývají firmy v zemědělství, kde na 10 zaniklých firem připadá 68 nově vzniklých, a v odvětví informačních a komunikačních činností, kde bylo od začátku roku každých 10 zaniklých společností nahrazeno 36 vzniklými.
Více než polovina firem, které v letošním roce zanikly, byla na trhu 16 let a více. Nejméně naopak z trhu mizely firmy do 5 let působení.
Graf 1: Počet vzniklých a zaniklých obchodních společností za prvních 8 měsíců od roku 2017
Graf 2: Počet nově vzniklých obchodních společností na jednu zaniklou za prvních 8 měsíců v jednotlivých letech
Graf 3: Věk obchodních společností v roce zániku, data za prvních 8 měsíců roku 2022
Společnost CRIF – Czech Credit Bureau, a. s je součástí celosvětové skupiny CRIF. Společnost CRIF je zároveň organizátorem největších českých úvěrových registrů, Bankovního registru klientských informací a Nebankovního registru klientských informací. Jejich prostřednictvím si zejména banky, stavební spořitelny a leasingové a splátkové společnosti ověřují schopnost svých klientů splácet budoucí závazky. Oběma registrům CRIF – Czech Credit Bureau zajišťuje i technický servis. Široké veřejnosti nabízí možnost získat úvěrovou zprávu na klientských centrech obou registrů a nově také prostřednictvím bezpečného on-line přístupu do webového portálu www.kolikmam.cz, díky kterému získá uživatel aktuální přehled o svých závazcích z pohodlí domova nebo kanceláře.
Portál www.informaceofirmach.cz slouží k bezplatnému prověřování finanční výkonnosti, míry varovných informací a vlastnických vazeb u českých a slovenských firem. Obsahuje výběr obchodních informací o 4 milionech podnikatelských subjektů, které čerpá prostřednictvím profesionální aplikace Cribis z více než 40 hlavních informačních zdrojů. Na portálu si uživatel může zdarma prověřit sledovanou firmu z více hledisek. Kromě základních informací užitečných pro její identifikaci má uživatel po bezplatné registraci k dispozici také sadu varovných informací vztahujících se přímo k dané firmě anebo ke skupině společností napojených na vyhledanou firmu. Užitečnou pomůckou pro rychlé prověření podnikatelského rizika hledané firmy je barva vícezdrojového Semaforu Cribis ukazující míru vážnosti známých varovných informací k danému subjektu. Přehlednou orientaci o vazbách na vyhledanou firmu poskytnou uživatelům tabulkové přehledy subjektů napojených na danou firmu sestavené z několika desítek různých informačních zdrojů. Pro zjištění finanční situace hledané firmy je na portálu zveřejněn graf ukazující vývoj jejích tržeb a zisků nebo ztrát od roku 2011 do současnosti.
Poslední zprávy z rubriky Podnikání:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob 2019 včetně změn kvůli koronaviru
- Kalkulačka DPH - výpočet DPH pro rok 2019 i pro roky 1993-2018
- Platové třídy 2019 a 2020
- Platové stupně 2019 a 2020
- Kalkulačka pro OSVČ hlavní činnost za rok 2019 - výpočet daně z příjmů, sociálního a zdravotního pojištění
- Změna času - střídání času 2019, konec střídání času, letní a zimní čas
- Nezaměstnanost v ČR, vývoj, rok 2020, Míra nezaměstnanosti v %
- Příspěvek na bydlení v roce 2021 - Kalkulačka
- Čísla účtů pro placení daní v roce 2020
- Daň z nemovitosti - daň z nemovitých věcí v roce 2020
- Kalkulačka přídavků na děti pro rok 2020 - Máte po zvýšení životního minima nárok na přídavky na děti? Kolik dostanete?
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
?