V srpnu vzniklo 2355 nových firem, nejvíce od roku 2019
V srpnu bylo v České republice založeno 2 355 obchodních společností, to je o 65 více než v loňském roce. Zároveň, co se vzniku nových firem týče, se jedná o nejsilnější srpen od roku 2019. V srpnu zároveň zaniklo 1 019 firem, o 58 méně než loni. Celkově pak během prvních osmi měsíců letošního roku vzniklo 19 097 firem a 8 994 jich zaniklo. Po odečtení zaniklých firem od těch nově vzniklých tak na letošní rok zatím připadá čistý přírůstek 10 103 firem. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF – Czech Credit Bureau.
„Letos v srpnu připadlo na 10 zaniklých firem 23 nově vzniklých, což je oproti letošnímu průměru o dvě více. Stabilní zájem o podnikání koresponduje s klesajícím podílem nevýkonných úvěrů, tedy zlepšením platební morálky, a také s rostoucím objemem firemních úvěrů, protože banky se jim neobávají půjčit. Objem úvěrů firem je navíc stále nižší než objem jejich vkladů,“ uvedla Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.
Od začátku roku vzniklo v Česku 19 097 nových obchodních společností, což je sice o 1 044 méně než vloni, ale na druhou stranu je to stále více, než v roce 2020, kdy jich do konce srpna vzniklo pouze 17 848. Zároveň od začátku roku zaniklo 8 994 firem, což je o 538 méně než loni. Od roku 2020 navíc tento počet každoročně klesá.
Ve všech krajích se letos počet firem zvýšil, výjimkou je pouze Ústecko
Nejvíce firem vzniklo od začátku roku v Praze (9 377) a Jihomoravském kraji (2 364). Nejméně firem naopak vzniklo v Karlovarském (210) a Libereckém kraji (323). Za prvních osm měsíců vzniklo ve všech krajích méně obchodních společností než loni. Největší pokles nových firem zaznamenal Moravskoslezský kraj, kde vzniklo 1 407 firem, což je o 18 % méně než loni. Následují kraje Jihočeský s 542, Liberecký s 323 a Pardubický s 436 novými firmami. Ve všech těchto krajích klesl od loňska počet nových firem o 12 %.
Nejvíce firem letos zaniklo opět v Praze (4 601) a v Jihomoravském kraji (921), nejméně na Vysočině (90) a v Karlovarském kraji (128). Nejvíce se meziročně snížil počet zaniklých firem v Karlovarském kraji, a to o 60 %, a v Plzeňském kraji o 46 %. Naopak výraznější nárůst, a to o 31 %, zaniklých firem zaznamenal Moravskoslezský kraj, v kraji Vysočina letos zaniklo o 29 % firem více než loni.
I přes úbytek nových firem se díky nižšímu počtu zaniklých jejich celkový počet firem zvýšil téměř ve všech krajích. Jedinou výjimkou je Ústecký kraj, kde na 10 zaniklých firem připadá pouze 9 nových. Letos tam zatím ubylo celkem 43 společností. Krajem s nejvýraznějším růstem počtu firem, je Olomoucko s 36 novými firmami připadajícími na 10 zaniklých.
Jednoznačně nejrychleji se letos zvýšil počet firem v zemědělství
Nejvíce nových firem vzniklo v prvních osmi měsících v odvětví nakládání s nemovitostmi (2 989), v odvětví obchodu (2 974) a ve zpracovatelském průmyslu (2 248). Nejméně firem vzniklo v dopravě a skladování (626) a v odvětví ubytování a stravování (751). Oproti loňskému roku nejvíce narostl počet vzniklých firem v zemědělství, a to o 55 %. Nejvíce naopak poklesl počet nových firem v odvětví nakládání s nemovitostmi (-24 %) a v ubytování a stravování (-19%).
Nejvíce firem od začátku roku zaniklo v odvětví obchodu (2 884) a v odvětví nakládání s nemovitostmi (1 848). Nejméně firem pak zaniklo zemědělství a lesnictví (187), v dopravě a skladování (210) a v informačních a komunikačních činnostech (222). Nejvíce oproti loňsku poklesl počet zaniklých firem v dopravě a skladování (-15 %), v odvětví obchodu (-11 %) a v ubytování a stravování (-10 %).
Kromě odvětví obchodu, firem vzniklo a zaniklo přibližně stejně, se v letošním roce zvýšil celkový počet firem ve všech odvětvích. Nejrychleji přibývají firmy v zemědělství, kde na 10 zaniklých firem připadá 68 nově vzniklých, a v odvětví informačních a komunikačních činností, kde bylo od začátku roku každých 10 zaniklých společností nahrazeno 36 vzniklými.
Více než polovina firem, které v letošním roce zanikly, byla na trhu 16 let a více. Nejméně naopak z trhu mizely firmy do 5 let působení.
Graf 1: Počet vzniklých a zaniklých obchodních společností za prvních 8 měsíců od roku 2017
Graf 2: Počet nově vzniklých obchodních společností na jednu zaniklou za prvních 8 měsíců v jednotlivých letech
Graf 3: Věk obchodních společností v roce zániku, data za prvních 8 měsíců roku 2022
Společnost CRIF – Czech Credit Bureau, a. s je součástí celosvětové skupiny CRIF. Společnost CRIF je zároveň organizátorem největších českých úvěrových registrů, Bankovního registru klientských informací a Nebankovního registru klientských informací. Jejich prostřednictvím si zejména banky, stavební spořitelny a leasingové a splátkové společnosti ověřují schopnost svých klientů splácet budoucí závazky. Oběma registrům CRIF – Czech Credit Bureau zajišťuje i technický servis. Široké veřejnosti nabízí možnost získat úvěrovou zprávu na klientských centrech obou registrů a nově také prostřednictvím bezpečného on-line přístupu do webového portálu www.kolikmam.cz, díky kterému získá uživatel aktuální přehled o svých závazcích z pohodlí domova nebo kanceláře.
Portál www.informaceofirmach.cz slouží k bezplatnému prověřování finanční výkonnosti, míry varovných informací a vlastnických vazeb u českých a slovenských firem. Obsahuje výběr obchodních informací o 4 milionech podnikatelských subjektů, které čerpá prostřednictvím profesionální aplikace Cribis z více než 40 hlavních informačních zdrojů. Na portálu si uživatel může zdarma prověřit sledovanou firmu z více hledisek. Kromě základních informací užitečných pro její identifikaci má uživatel po bezplatné registraci k dispozici také sadu varovných informací vztahujících se přímo k dané firmě anebo ke skupině společností napojených na vyhledanou firmu. Užitečnou pomůckou pro rychlé prověření podnikatelského rizika hledané firmy je barva vícezdrojového Semaforu Cribis ukazující míru vážnosti známých varovných informací k danému subjektu. Přehlednou orientaci o vazbách na vyhledanou firmu poskytnou uživatelům tabulkové přehledy subjektů napojených na danou firmu sestavené z několika desítek různých informačních zdrojů. Pro zjištění finanční situace hledané firmy je na portálu zveřejněn graf ukazující vývoj jejích tržeb a zisků nebo ztrát od roku 2011 do současnosti.
Poslední zprávy z rubriky Podnikání:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
?