Zavážení probíhalo pod vodou a dálkově ovládaný stroj umísťoval palivové soubory na přesně stanovené pozice, které zajistí rovnoměrný vývin tepla a omezí vliv neutronů na nádobu reaktoru. Čtvrtinu aktivní zóny reaktoru tvoří nové soubory, naopak nejstarší budou v reaktoru pracovat už čtvrtým rokem.
„Za oba bloky už jde od začátku provozu o 41 zavážení palivových souborů. Jedná se tedy o standardní manipulaci, i tak ale veškeré práce probíhají velmi opatrně a s důrazem na maximální bezpečnost,“
Během přesunu souborů z bazénu do reaktoru ujel zavážecí stroj přibližně pět kilometrů. Jeho rychlost se v průběhu zavážení liší. Maximální rychlost je přibližně 30 centimetrů za vteřinu, naopak nejpomaleji odborníci s palivem manipulují při usedání souboru. V té chvíli je jeho rychlost pět milimetrů za vteřinu.
Pohyb každého palivového souboru sleduje obsluha stroje pomocí speciální kamery. Další kamera přenáší manipulace například i do Vídně do sídla Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Bezpečnostní kontroly provádí i český jaderný dozor.
Aktuálně je v provozu pět z šesti českých jaderných bloků. Druhý temelínský výrobní blok je z důvodu plánované výměny paliva a kontrol odstaven od 22. července.
V harmonogramu odstávky mají energetici téměř 13 tisíc činností včetně 67 investičních akcí. I s dodavateli se do odstávky zapojí přibližně tisícovka lidí. Letos jde o druhou plánovanou odstávku v Temelíně. První blok byl pro kontroly a výměnu palivových souborů odstaven na necelé dva měsíce od 15. dubna do 9. června.
Marek Sviták , mluvčí ČEZ, Jaderná elektrárna Temelín