Jan Berka (Roklen24)
Kryptoměny  |  23.08.2022 10:51:32

Kryptoměny jsou prostorem, kde se svobodou přichází i osobní odpovědnost

Kryptoměny jsou prostorem, kde se svobodou přichází i osobní odpovědnost

Jan Berka
10:51 23. srpna 2022
Ondřej Mikulčík, zdroj: CTIT

Bitcoin označil za bublinu těsně před jeho pádem v roce 2017. Později začal studovat ekonomii a měnovou teorii, což jeho názor změnilo. Teď má vlastní krypto portfolio a kryptoměny označuje za odvětví, ve které v rámci českého FinTech prostředí věří nejvíc. Takový je příběh Ondřeje Mikulčíka, který je projektovým manažerem asociace CTIT. Ta se zaměřuje na české fintechové prostředí a podílí se na pořádání blížící se akce CryptoNight 2022. Na co se můžeme těšit? Přečtěte si rozhovor.

Jste projektovým manažerem asociace CTIT. Můžete ji blíže představit?

Pod zkratkou CTIT se skrývají slova Communication Tools & Internet of Things, což bylo hlavní zaměření asociace v roce 2016, kdy vznikla. Postupně jsme začali spatřovat potenciál ve spojení financí a technologií, a touto oblastí se tedy již několik let aktivně zabýváme.

Konkrétně jde o organizování konferencí, produkci podcastu, publikování strategických dokumentů a článků či odborné poradenství. Aktivně také spolupracujeme s českou i slovenskou fintechovou asociací i s tuzemskými oborovými společnostmi.

Jak vnímáte současné české FinTech prostředí? Kde jsou podle vás silné a slabé stránky?

Dle mého názoru je Česko pro růst globálních FinTech jednorožců skvělým prostředím. To především díky tomu, že u nás máme spoustu odborníků na informační technologie i finance, což jsou dva nezbytné předpoklady. Podnikatelské prostředí u nás je také relativně zdravé a stále v této oblasti nabízí mnoho příležitostí.

Co se týče slabých stránek, tak zásadním problémem, který často tuzemské fintechové společnosti akcentují, je délka licenčních řízení. Získání licence je pro spoustu fintechů nezbytným předpokladem k fungování. Dlouhá doba tohoto procesu představuje mimo jiné vysoké náklady na právní služby, což může být pro spoustu podnikatelů značná bariéra.

Má podle vás FinTech v Česku správně nastavené prostředí pro další expanzi? Kterým odvětvím věříte nejvíc?

České fintechy trápí při expanzi stejné problémy jako jiná odvětví. Například v USA, když vytvoříte digitální produkt, tak získáváte přístup k trhu s více než 300 miliony zákazníků. V Evropě je obecně situace jiná a při expanzi se společnosti musí potýkat s jazykovou bariérou a kulturními a dalšími specifiky jednotlivých trhů.

Nicméně, prostředí se zdá být nastaveno správně, jelikož jsou české fintechy při zahraničních expanzích poměrné úspěšné. Jedná se obvykle o naše sousední státy, kdy první logickou volbou je samozřejmě Slovensko. V této oblasti by měla pomoci také harmonizace regulací v podání EU, která umožní či již umožňuje pasportizaci jednotlivých licencí.

Nejvíce věřím odvětví kryptoměn, což je stále relativně mladé odvětví, ve kterém Češi patří mezi světovou špičku. Dále vidím potenciál v našich společnostech, které se zabývají kombinací predikčních či scoringových AI/ML modelů a financí.

Podílíte se na pořádání akce CryptoNight 2022, která se koná ve čtvrtek 25. srpna v Brně. Na co se můžeme těšit?

První ročník této akce byl podle nás i zpětné vazby účastníků velmi vydařený, a věříme, že letos bude konference ještě lepší. Těšit se můžete na přednášky a panelovou diskuzi v podání tuzemských odborníků na kryptoměny, kde hlavním tématem bude, jak využít současnou nechvalnou situaci na trzích ve svůj prospěch.

Velký důraz klademe také na to, aby byla účast na konferenci přínosná nejen z hlediska získaných informací, ale aby se lidé rovněž dobře bavili. Na akci tedy proběhnou soutěže, účastníci dostanou tematické drinky, a důležitým bodem programu je samozřejmě také afterparty.

Co vy a krypto? Jste aktivní investor?

O kryptoměny jsem se začal zajímat v roce 2017, kdy jsem Bitcoin označil za bublinu. Po pádu z all-time high jsem si tímto označením byl ještě jistější. Následně jsem však začal více studovat ekonomii a monetární teorii a postupně jsem zjistil, že to vlastně dává smysl, a do kryptoměn zainvestoval. Osobně bych se však za aktivního investora neoznačil, jelikož skladbu portfolia ani jeho velikost příliš často neměním a spíše pasivně vyčkávám.

Měly by podle vás být kryptoměny regulovány? Kde vidíte hlavní překážky v tom, že se krypto ve společnosti nerozšířilo více než teď?

Otázka regulace je za mě složité téma, jelikož se jedná o dvousečnou zbraň. Některé lidi, kteří potřebují ochránit před podvodníky, sice ochrání, druhé však omezuje na svobodě. Kryptoměny jsou pro mě prostorem, kde se svobodou přichází i osobní odpovědnost, fanoušek regulace proto nejsem.

Hlavním problémem je podle mě stále uživatelská zkušenost. Naučit se používat kryptoměnovou peněženku je pro spoustu lidí, kteří navíc třeba ani neumí anglicky, příliš složité. Co se týče DeFi, tak většina běžných smrtelníků tyto finanční služby v aktuální podobě prostě využívat nepotřebuje. Je však ale jasné, že je to běh na dlouhou trať, a vývoj postupuje raketovým tempem. Peněženky se stávají čím dál více uživatelsky přívětivější, a i DeFi aplikace se začínají blížit potřebám lidí, co nejsou „crypto natives“.

Jaké jsou další plány asociace CTIT? Můžeme se těšit na další konference?

Aktuálně vidíme potenciál v oblastech WealthTech a kryptoměn. Tam bude směřovat naše budoucnost. Do konce letošního roku se také můžete těšit na aktualizovanou verzi strategického dokumentu FinTech Roadmap, který jsme minulý rok vydali.

Samozřejmě plánujeme pořádat i další konference. Aktuálně si hrajeme s myšlenkou uspořádat konferenci místo domácí půdy – Brna – i v Praze. Těšíme se také na druhý ročník konference FinTech Roadmap, která proběhne opět v dubnu příštího roku.

Ondřej Mikulčík je FinTech projektovým manažerem v Asociaci CTIT, kde se stará o výzkum finančních technologií a následné zprostředkování získaných informací českým FinTech stakeholderům i veřejnosti prostřednictvím strategických dokumentů, článků, podcastů a konferencí. Je také studentem magisterského programu Mezinárodní ekonomika a obchod na VUT v Brně. Věnuje se i vývoji webových aplikací a v této oblasti se podílí ve společnosti CCF RESEARCH, a.s. na vývoji software pro analýzu finančních aktiv a portfolia.

Rozhovory

Portál Roklen24.cz je exkluzivní server o ekonomice, financích a investicích, který poskytuje aktuální ekonomické zpravodajství, real-time data, grafy, analýzy, názory, videa a rozhovory.


Poslední zprávy z rubriky Kryptoměny:

Et 14:22  Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku? Inzerce (Inzerce)
St 17:44  Bitcoin se dostal nad hranici 93 000 USD za kus Vladimír Urbánek (Kurzy.cz)
St 13:23  Bitcoinu teď hraje do karet úplně všechno Martin Stránský (WBTCB)




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688