Včerejší inflační překvapení budou ještě dnes doznívat (Ranní zpráva z finančního trhu)
Vzhledem k tomu, že makroekonomický kalendář toho dnes moc nenabídne, tak trhy budou ještě dnes přemítat nad včera zveřejněnými inflačními čísly. Včerejší domácí inflační překvapení v podobě nadále zpomalujícího meziměsíčního růstu spotřebitelských cen vyznělo pozitivně pro trhy. Podobné překvapení se také konalo v USA, kde meziměsíčně ceny dokonce stagnovaly. V reakci na to se trhy naladily do risk-on sentimentu, dolar tak oslabil, zatímco akciové trhy připisovaly zisky a tržní úrokové sazby padaly.
Trhy budou stravovat včerejší inflační překvapení.
Dnešní makroekonomický kalendář zeje prázdnotou. V USA zveřejní indikátory vývoje cen průmyslových výrobců. Po výrazném meziměsíčním nárůstu v červnu o 1,1 % očekáváme, že ceny v průmyslové sféře v červenci stagnovaly. Na červnovém nárůstu se ve velké míře podílely ceny energií. Cena surové ropy (Brent) mezitím vyklesala ze svých červnových maxim a v červenci se podívala i pod hranici 100 USD/barel. Zajímavé bude také sledovat vývoj v porovnání s vývojem spotřebitelské inflace, která včera výrazně překvapila, když meziměsíčně stagnovala. Týdenní statistiky žádostí o podporu v nezaměstnanosti by měly nadále nasvědčovat o napjatém trhu práce, jak již nicméně potvrdila páteční data nových pracovních míst.
Inflace překvapila na obou stranách Atlantiku.
Tuzemská inflace v červenci meziročně zrychlila výrazně méně, než se čekalo. Meziměsíční dynamika totiž nadále zpomalovala po sezónním očištění z červnových 1,4 % na 1,2 % m/m. Náš odhad počítal především s vyššími cenami energií, které dle již zveřejněných ceníků jednotlivých distributorů výrazně zdražily. Mírný vzestup meziroční inflace na 17,5 % však nenaznačuje to, že by se skokový nárůst cen energií již propsal do složky bydlení zahrnující také náklady na energie, jak jsme předpokládali my, když jsme celkovou inflaci odhadovali na 19,3 % y/y. Stejným směrem byla překvapena také centrální banka, která očekávala 18,8 % y/y. I tak stále platilo, že zhruba třetina meziroční inflace šla na vrub právě nákladů s bydlením. Nicméně podle nás to je pouze otázka času, kdy spotřebitelské ceny začnou reflektovat nové ceníky distributorů a další vystupňování velkoobchodních cen energetických komodit, ať už skokově nebo pozvolnějším tempem. Detailněji jsme se tomuto tématu věnovali zde: https://bit.ly/3vTjMmL.
Podobně jako u nás i v USA červencová inflace příjemně překvapila, když v meziměsíčním srovnání stagnovala, zatímco analytici očekávali méně výrazné zpomalení (+0,2 %). Navíc i jádrová inflace zaostala za očekáváními (0,3 % vs 0,5 % m/m). Meziročně tak inflace dokonce zpomalila z červnových 9,1 % na 8,5 %. Zatímco složka energií hnala inflaci výše v předchozích měsících, tak v červenci významně přispěla ke zpomalení tempa růstu spotřebitelských cen. Kdežto složky imputovaného nájemného a potravin nadále přispívají k vyšší dynamice. Mírnější inflační tlaky spolu se silnými daty z trhu práce z pátku minulého týdne tak vysílají smíšený signál pro zářijové zasedání amerického Fedu. Na jednu stranu zpomalující inflace hraje do karet méně přísnému utahování měnové politiky, ale na druhou stranu se Fed nemusí bát hlubšího ekonomického propadu v případě razantnějšího zvýšení úrokových sazeb ve světle solidního trhu práce. Nicméně před zářijovým zasedáním nás stále čeká další várka dat. Euro vzápětí skokově posílilo a krátce se dostalo nad úroveň 1,036 USD/EUR.
Pozitivní zpráva včera přišla také z východu ohledně obnovení dodávek ropy jižní trasou ropovodu Družba. Rychlé rozuzlení nastalé situace tak ještě pomohlo včerejšímu regionálnímu trendu posilování po zveřejnění americké inflace. Maďarský forint a polský zlotý po počáteční tendenci oslabování nakonec ke konci seance posílily až o 0,70 %, resp. 0,58 %. České koruně včera přispěchaly na pomoc zpomalující inflace a pozitivní zprávy ze zahraničí. Po celý den výrazně posilovala a skončila až pod úrovní 24,33 CZK/EUR.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Pravidelné zprávy, informace na e-mail
- Koruna - kurzy koruny, grafy, nejnovější zprávy o koruně. Česká, dánská, islandská, norská, švédská koruna.
- Předčíslí bankovních účtů finančních úřadů pro placení daní v roce 2020
- Stříbro - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční stříbro
- Zlato - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční zlato
- Jaký je dnes státní svátek?
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Kdo má dnes svátek?
- Investice, aktuální zprávy a online data
- Plyn - vývoj cen zemního plynu na komoditních trzích
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory