Evropa spouští úsporná energetická opatření
Španělsko zveřejnilo nová pravidla, která stanoví, že žádnému podniku nebude dovoleno chladit svůj interiér pod 27 °C nebo v zimě vytápět nad 19 °C. Vyhláška, která platí do listopadu 2023, také zastavuje osvětlování památek, zakazuje obchodům rozsvěcovat výlohy po 22:00 hodině a požaduje, aby obchody měly elektrický displej zobrazující kolemjdoucím teplotu uvnitř. Pravidla zahrnují limity pro nastavení klimatizace či vytápění ve veřejných budovách. Velký důraz je kladen právě na klimatizační jednotky, které mimo jiné zvyšují vnější teploty a tím přispívají k efektu tepelného ostrova, který může způsobit, že vlny veder ve městech jsou obzvláště nebezpečné.
V reakci na obavy, že ruský prezident Vladimir Putin přeruší dodávky plynu, Evropská unie souhlasila se snížením spotřeby energie o 15 %, což vyvolalo celokontinentální dohled nad spotřebou energií. Například v Berlíně se vedení města zavázalo snížit vlastní spotřebu energie o 10 % a město již přestalo osvětlovat své památky v noci a uvrhlo památky jako Braniborská brána a Vítězný sloup do nezvyklé tmy. Berlínské městské části uvažují o snížení teplot ve veřejných úřadech a školách během zimy, snížení teploty veřejných bazénů a přeskupení rozvrhů veřejných zaměstnanců tak, aby těžili z denních hodin. Itálie a Řecko mají také 27 stupňové stropy pro klimatizaci ve veřejných budovách a v červenci Paříž zavedla pokuty pro podniky, které nechávají otevřená okna a dveře při provozu klimatizace. Paříž může čelit vysokému riziku výpadků v chladném počasí. Mezi opatření na úsporu energie ve Francii patří zákaz vyhřívání teras kaváren.
Extrémní teploty by mohly pomoci oživit tradiční španělskou tepelnou adaptaci: siestu. Zatímco mnoho španělských manažerů si i v dnešní době stále dopřává dlouhou odpolední přestávku po obědě, než se vrátí v podvečer do kanceláře, pro dělníky bává velmi vzácné, aby mohli udělat totéž. To by se mohlo změnit nejen ve Španělsku, ale i v dalších zemích, kde jsou siesty netradiční. Například v Německu v současnosti odbory tlačí na práva na letní siestu pro stavební dělníky. Vzhledem k tomu, že změna klimatu způsobuje extrémní vedra, španělský osvědčený nástroj pro zvládání těchto nebezpečí by mohl pomoci. Dalším, i když drobným, pozitivem pro občany Španělska je, že španělská vláda chce snížit spotřebu energií také prodloužením slev na vlak či větším rozšířením práce z domova.
Podívejte se také: Rada EU přijala nařízení o dobrovolném snížení poptávky po zemním plynu.
Zainvestuj.to
On-line tržiště firemních českých dluhopisů Zainvestuj.to propojuje investory s ověřenými firmami. Investor získá výnos nad hladinou inflace a české firmy kapitál k dalšímu růstu. Vše online a bez starostí.
Více informaci na: www.zainvestuj.to
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?