Dvě fáze guvernéra Fedu Powella
Jerome Powell nepatří mezi nejlepší rétory. Pokud byste ho srovnali například s bývalým guvernérem ECB Draghim, uvidíte propastný rozdíl. A potvrdilo se to i na tiskové konferenci po červencovém zasedání měnového výboru. Byli jsme svědky něčeho, co můžeme nazvat dvě fáze guvernéra Fedu Powella.
Samotné rozhodnutí nepřineslo žádná překvapení. Fed zvýšil sazby o 75 bodů. V doprovodném komentáři uvedl, že poslední vývoj ukazatelů spotřeby a výroby zmírnil. Poukázal také na robustní trh práce. Inflace přitom zůstává zvýšená a odráží nerovnováhu nabídky a poptávky související s pandemií, dále pak vyšší ceny potravin a energií a celkově širší cenové tlaky.
Mnohem zajímavější část, minimálně s ohledem na tržní reakci, přišla během tiskové konference.
První fáze guvernéra Fedu byla zcela v souladu s maximálním odhodláním zkrotit inflaci. Powell uvedl, že trh práce je extrémně napjatý a inflace příliš vysoká. Měnový výbor je podle něj velmi odhodlán snížit tempo růstu cen zpět na cíl. To je přitom v souladu s možným dalším „neobvyklým“ navýšením úroků, které může být i větší než to dnešní, na příštím zasedání. Rozhodnuto bude ale až na základě příchozích dat.
Druhá fáze podpořila spíše tu část trhu, která vyhlíží zpomalení tempa úprav sazeb, ba dokonce jejich snížení. Powell zmínil, že se Fed může dostat do bodu, kdy bude adekvátní úpravy úroků zmírnit. Tento bod by přitom měl odpovídat „mírně restriktivní úrovni sazeb“. K tomu dodal, že současné úroky v pásmu 2,25-2,5 % se již nachází na úrovni odhadované neutrální sazby.
Vše bylo završeno zmínkou o tom, že rozhodování budou probíhat na jednotlivých zasedáních. Fed podle Powellových slov již nebude poskytovat tak jasnou forward guidance, jako tomu bylo dříve.
Trh si z těchto slov evidentně odnesl, že již příští zasedání by mohlo přinést mírnější úpravu sazeb, než byly poslední dvě. Dolar v návaznosti na to oslabil proti euru i v dolarovém indexu. Americké akcie přidaly na růstu, výnosy bondů naopak na poklesu, a to včetně tržních reálných sazeb měřených anti-inflačními dluhopisy.
Trh bude dnešní rozhodnutí Fedu dále přehodnocovat. Prvotní reakce během tiskové konference je třeba vždy brát s rezervou. Ostatně při pohledu na futures sazeb Fedu či na swapy vidíme, že na žádné extrémní změny nedošlo. Vrcholu aktuálního úrokového cyklu by mělo být dosaženo v pásmu 3,25-3,5 %, což dnes mimo jiné zmínil i Powell, dokonce s načasováním na konci letošního roku.
Z dalších komentářů můžeme zmínit, že je nezbytné, aby růst zpomalil s ohledem na snížení inflaci. K tomu patří i uvolnění trhu práce. Podle Powella se americká ekonomika nenachází v recesi, přičemž ke snížení tempa růstu cen ani nebude potřeba. Zaznělo rovněž, že Fed se bude chtít vyhnout oběma extrémům, a to že udělá ke snížení tempa růstu cen příliš mnoho, nebo naopak příliš málo.
Na základě dnešního zasedání Fedu můžeme říci, že to zářijové bude v mnoha ohledech zajímavé. Nepůjde ani tak o samotnou úpravu sazeb, kterou můžeme čekat v rozmezí 50 až 100 bodů, jako o aktualizovanou prognózu. Fed dnes v podstatě potvrdil, že dlouhodobější predikce již nebudou tak jasné. Powell doslova řekl, že prognózovat cokoliv v rozmezí šesti až dvanácti měsíců je extrémně obtížné vzhledem k velkým nejistotám.
O to více je potřeba sledovat klíčová data o inflaci a trhu práce. Na jejich základě a na základě na ně navazujících komentářů představitelů Fedu je možné dělat jasnější závěry. My se v tuto chvíli držíme scénáře navýšení sazeb v září o 50, nebo 75 bodů. Námi odhadovaný vrchol cyklu je pak v souladu s tržním výhledem na úrovni 3,5 %. K celkovému utažení podmínek financování by měl vedle sazeb přispět i program kvantiativního utahování. U něj Fed dnes oznámil od září platné navýšení měsíčních objemů z 30 miliard dolarů na 60 miliard u bodnů a z 17,5 miliardy na 35 miliard u hypotékou krytých cených papírů.
Zdroj: Fed, Bloomberg, Reuters