Plyn znovu proudí (prozatím) a ECB zvýší sazby a představí anti-fragmentační nástroj - Ranní okénko
Poté, co dorazila od agentury Bloomberg zpráva, že přes Nord Stream 1 do Evropy znovu proudí plyn, se finanční trh může soustředit na další klíčové události. Odpoledne zasedá ECB. A ať už úrokové sazby zvýší o 25 nebo 50 bazických bodů, stěžejní bude, jak se jí podaří přesvědčit trh o efektivitě nového anti-fragmentačního nástroje. Tento úkol nabírá na důležitosti, protože dnes ráno prudce vzrostl výnos 10letého italského dluhopisu (o 5,3 % z hodnoty ze včerejšího odpoledne). Důvodem je prohloubení italské politické krize. Šéfka Lagarde tak bude na dnešní konferenci pod tlakem, aby situaci na dluhopisovém trhu uklidnila. V ideálním případě by ECB anti-fragmentační nástroj ani nemusela použít. Riziková přirážka na výnosech jižního křídla eurozóny by mohla být držena na uzdě pouhým vědomím, že ECB může zakročit, pokud by tak bylo nutné. Podobně v roce 2012 zafungovalo slavné „Whatever it takes“ tehdejšího šéfa ECB Draghiho.
ECB se dnešním hikem přidá k ostatním, pro globální finanční trh důležitým centrálním bankám. Na posledním zasedání Lagarde zmínila, že má ECB v úmyslu zvýšit sazby o 25bb a pravděpodobně pokračovat o 50bb v září. Lagarde tehdy zmínila i opatrnost v přístupu, který má být postupný, aby se trh pozvolna adaptoval na to, že ECB opouští dlouhotrvající politiku záporných sazeb. zvýšení o 50bb již dnes by tak představovalo podstatnou odchylku od dosavadní forward guidance a možný komunikační problém do budoucna.
Pohled zpět:
Ceny českých průmyslových výrobců v červnu po dlouhé době překvapily nižším než očekávaným růstem. Oproti květnu se zvýšily o 1,4 % (medián odhadu 1,6 %), což je ve srovnání s loňským červnem o 28,5 % výše. Meziměsíční tempo růstu cen od března soustavně klesá. Červnový růst o 1,4 % se dá ale z historického pohledu označit za zvýšený. Výsledek zapadá do vývoje cen německých výrobců, které také dosáhly nižšího tempa (+0,6 % m/m), než se předpokládalo (+1,5 %). Více v komentáři zde: https://bit.ly/3PsOhrs. Stejně jako v Německu, byl i růst cen českých výrobců významně ovlivněn vývojem cen energií. Oproti květnu se ceny po očištění o ceny energií zvýšily o 0,9 % namísto 1,4 %. V Polsku ceny výrobců vzrostly naopak o více, než se čekalo (+1,6 % vs. +1,2 % m/m.). Tamní průmyslová produkce meziměsíčně mírně poklesla o 0,3 % v souladu s odhady. Výsledek lze vnímat jako jistý předstihový indikátor, že se i český průmysl v červnu vyvaroval prudšího poklesu. Dobrou zprávou je i již vydaná červnová statistika výroby aut, která meziměsíčně vzrostla a dosáhla stejného objemu jako v červnu 2019.
Autor: David Vagenknecht, analytik
Editor: Lenka Kalivodová, analytička
Více zpráv k tématu Plyn - LNG, CNG, LPG
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?