Radomír Jáč (Generali Investments)
Makroekonomika  |  12.07.2022 13:47:22

Červnová míra nezaměstnanosti na úrovni 3,1 % bude pravděpodobně znamenat nejnižší úroveň za celý letošní rok

Data z tuzemského trhu práce za letošní červen hlásí další mírný pokles míry nezaměstnanosti, což je pro tuto část roku díky sezónním faktorům typické.

Míra nezaměstnanosti meziměsíčně klesla o 0,1 procentního bodu na úroveň 3,1 %.

Meziroční pokles se ovšem zmírnil na 0,6 procentního bodu, což představuje nejmírnější meziroční pokles od loňského prosince.

Zároveň se snížil převis počtu volných pracovních míst nad počtem uchazečů o práci: tento převis nyní činí 88 tisíc a je nejnižší za uplynulých pět měsíců.

Vzhledem k ochlazení výkonu české ekonomiky, jež by měla potvrdit data o HDP za letošní druhé čtvrtletí a jež by se mělo dále prohloubit ve druhé polovině roku, lze předpokládat, že se také dále zpomalí tempo meziročního poklesu míry nezaměstnanosti.

Červnová míra nezaměstnanosti na úrovni 3,1 % bude pravděpodobně znamenat nejnižší úroveň za celý letošní rok.

 

Míra nezaměstnanosti v červnu klesla z 3,2 % na 3,1 %, když finanční trh očekával spíše setrvání míry nezaměstnanosti na úrovni 3,2 %.

Mírný meziměsíční pokles nezaměstnanosti není pro červen překvapivý, neboť jarní měsíce a stejně tak nástup léta jsou ve znamení náběhu sezónních prací především ve stavebnictví, zemědělství, gastronomii a cestovním ruchu, a v dalších odvětvích služeb.

V meziročním vyjádření, tedy v porovnání s červnem 2021, míra nezaměstnanosti klesla o 0,6 procentního bodu, což představuje nejmírnější meziroční pokles míry nezaměstnanosti od loňského prosince.

 

Jakkoliv se řada zaměstnavatelů v tuzemské ekonomice i nadále potýká s nedostatkem pracovníků v potřebné kvalifikaci a v potřebném počtu, tak data za červen přinášejí náznaky mírného ochlazování situace na ještě nedávno velmi horkém trhu práce.

Převis volných pracovních míst nad počtem uchazečů o zaměstnání je i nadále vysoký, v červnu ale tento převis klesl na své pětiměsíční minimum.

 

Na tuzemském trhu práce by se mělo v dalších čtvrtletích projevovat zpomalení výkonu české ekonomiky, vyjádřené slabším růstem či přímo poklesem HDP.

Vysoká inflace a její nepříznivý dopad na peněženky spotřebitelů, válka na Ukrajině a pandemické uzavírky v Číně a jejich společný nepříznivý dopad na globální průmysl a mezinárodní obchod, růst výrobních nákladů: to vše povede ke slabšímu růstu české ekonomiky.

Zpomalení ekonomiky ale na trh práce dopadá obvykle se zpožděním několika čtvrtletí a navíc jsme v situaci, kdy řada firem pracovníky stále hledá.

Nečekám proto, že by se nezaměstnanost měla letos vydat výrazněji nahoru, pokud tedy odhlédneme od sezónních výkyvů, jež jsou typické zejména pro měsíce v závěru roku.

Pravděpodobně ale v dalších měsících dojde k dalšímu zpomalení tempa meziročního poklesu míry nezaměstnanosti a v závěru roku se meziroční pokles míry nezaměstnanosti může zcela zastavit.

 

Za celý rok 2021 činila průměrná míra nezaměstnanostičeské ekonomice 3,8 %, což představovalo mírný nárůst z úrovně 3,6 % zaznamenaná v roce 2020.

Letos by celoroční průměrná míra nezaměstnanosti měla klesnout, zhruba na 3,3 %.

V červenci dle našich odhadů míra nezaměstnanosti mírně stoupne, na 3,2 %, a na této úrovni či v její blízké oblasti setrvá po celé třetí čtvrtletí.

V závěrečném čtvrtletí může kombinace sezónních faktorů a slabšího růstu české ekonomiky vést k dalšímu mírnému nárůstu míry nezaměstnanosti a červen s mírnou nezaměstnanosti 3,1 % tak zřejmě bude představovat minimum pro celý letošní rok.

Radomír Jáč

Radomír Jáč

Radomír Jáč působí na kapitálových trzích již dvacet let, a to s praxí na pozici hlavního analytika v předních investičních bankách a asset management společnostech aktivních na středoevropských trzích. Profesně pokrývá makroekonomický vývoj včetně měnové a rozpočtové politiky, vývoj měnových kurzů či výnosů vládních dluhopisů, především ve středoevropském regionu (včetně české ekonomiky) a v eurozóně. Vystudoval VŠE v Praze se zaměřením na hospodářskou a sociální politiku, ekonomické teorie a finanční trhy. Volný čas dělí mezi své nejbližší, běh a literaturu.


Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.

Logo Generali

nabízí individuálním investorům a institucím komplexní produkty a služby v oblasti kolektivního investování a investičního managementu. Spravuje české podílové fondy vedené v českých korunách a irské investiční fondy nabízené v CZK, EUR a PLN. Nabídku přímých investic individuálních investorů do široké škály podílových fondů doplňuje nabídka produktů pravidelného investování, investičních programů a produktů životního cyklu. Mezi hlavní institucionální klienty patří pojišťovací a zajišťovací společnosti a penzijní fondy a současně obhospodařuje aktiva nejvýznamnějších částí Generali CEE Holding B.V. Společnost působí na trhu od roku 1991 a podle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR je největším správcem aktiv v České republice. Její aktiva ve správě přesahují 289 mld. Kč. Řadí se tak mezi vedoucí firmy rovněž v regionu střední a východní Evropy.

Generali Investments CEE je součástí skupiny Generali, nezávislé italské finanční skupiny se silnou mezinárodní působností, která vznikla v roce 1831. Skupina Generali patří mezi přední světové pojišťovny s předepsaným pojistným 70 miliard euro (v roce 2016). Ve více než 60 zemích světa zaměstnává 74 tisíc odborníků. Skupina Generali zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Stále významnější pozici získává v Asii a také v regionu střední a východní Evropy. V 10 zemích tohoto regionu je skupina Generali jedním z předních poskytovatelů pojištění prostřednictvím holdingové společnosti Generali CEE Holding B.V.


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688