Vysoká inflace doléhá i na spotřebitele v USA (Komentář)
Konečný odhad vývoje tuzemského HDP za první čtvrtletí dnes potvrdil mezičtvrtletní růst ekonomiky o 0,9 %. ČSÚ zároveň zveřejnil revize vývoje ekonomiky v letech 2018 až 2021. K významnějším změnám dynamiky ekonomické aktivity však došlo pouze v letech 2020 (z 5,8 % na -5,5 %) a 2021 (z 3,3 % na 3,5 %), v obou případech tedy směrem k mírně lepšímu vývoji. Míra úspor domácností se zároveň v prvním čtvrtletní po sezonním očištění snížila z 20,3 % na 16,2 %. Oproti době před pandemií, kdy se pohybovala mírně nad 10 %, je ale stále vysoká. Více zde: https://bit.ly/3ysdUCy.
Prezident Zeman zůstává v opozici k současné politice ČNB. V dnes zveřejněném rozhovoru pro MF Dnes uvedl, že zvyšování úrokových sazeb ze strany ČNB bylo podle něj neúměrné. Zároveň zopakoval, že inflace v ČR je převážně importovaná a nákladová. Růst sazeb v takové situaci podle něj přispívá k vyšší inflaci. Ve světle těchto výroků se domníváme, že bankovní radu by zřejmě mohly od 23. února 2023 doplnit další dvě holubice.
Německá nezaměstnanost v červnu překvapivě vzrostla. Oproti očekávanému setrvání na květnových 5 % míra nezaměstnanosti dosáhla v červnu 5,3 %. Za nárůstem stálo hlavně postupné zařazování ukrajinských válečných uprchlíků mezi osoby hledající zaměstnání. Celková situace německého trhu práce však nadále zůstává poměrně stabilní.
V USA se objevují signály o zpomalení růstu ekonomiky. Reálné osobní výdaje v květnu meziměsíčně poklesly o 0,4 %, což zhruba odpovídalo odhadu analytiků (-0,3 % m/m), jednalo se však o jejich první letošní meziměsíční pokles, což je patrně především důsledkem vysoké inflace, která negativně ovlivňuje kupní sílu domácností. Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti sice v uplynulém týdnu lehce poklesly z 233 tis. na 231 tis., trend za posledních několik týdnů je však vzestupný a naznačuje lehké zmírňování výrazného napětí na americkém trhu práce. Oproti minimu z poloviny března narostl počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti již o více než 65 tis., stále se nicméně nepohybuje na hodnotách, které by naznačovaly brzký nástup recese.
Obchodování na devizových trzích se dnes opět neslo v relativně poklidném duchu. Dolar oproti euru nepatrně posílil k 1,043 USD/EUR. Koruna se nadále pohybovala poblíž 24,74 CZK/EUR, kde ji udržuje ČNB svými intervencemi. Polský zlotý i maďarský forint vůči euru mírně oslabily.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?