olomouc.eu (Olomouc)
Z regionů  |  21.06.2022 00:00:00

Olomouc: Rekonstruovaná školka má vlastní výrobu elektřiny a moderní osvětlení

Rekonstruovaná školka má vlastní výrobu elektřiny a moderní osvětlení

21. června 2022 (út)

V únoru dokončenou rekonstrukci a rozšíření kapacity mateřské školy Barevný svět v Dělnické ulici nyní doplňuje skupina Veolia o biodynamické osvětlení a malou fotovoltaickou elektrárnu. Olomouc s Veolií plánuje i další spolupráci na energetických úsporách v objektech města, už se dohodly na podobné realizaci v ZŠ Stupkova.

„Snažíme se postupně navyšovat kapacity v mateřských školách a velmi aktuální a důležitá jsou také energetická opatření. Kompletní rekonstrukce MŠ Barevný svět v Dělnické ulici spojila oba záměry. My jsme provedli stavební úpravy, včetně nových oken a zateplení a jsem rád, že Veolia podpořila naše úsilí pilotním projektem moderně řešených energetických úspor,“ řekl primátor města Olomouce Mirek Žbánek o projektu.

Veolia vybudovala ve školce malou fotovoltaickou elektrárnu se střešními panely a ve třídách nahradila původní zářivky novými biodynamickými LED svítidly. „S městem Olomouc spolupracujeme dlouhodobě, a tak jsme neváhali a připravili projekt, který pomůže ušetřit elektřinu, ale má navíc i příznivý dopad na zdraví dětí a personálu ve školce. V rámci skupiny Veolia už máme zkušenosti s instalací úsporného LED osvětlení a velmi se osvědčilo,“ doplnil Kamil Vrbka, ředitel regionu společnosti Veolia Energie, která se na projektu podílela s dceřinou firmou Veolia Smart Systems.

Technologie biodynamického osvětlení může v průběhu dne přizpůsobovat barvu světla přirozené barvě denního svitu nebo aktivitě, kterou děti právě provádějí. Paní učitelky mohou prostřednictvím jednoduchého ovládacího tlačítka navolit vhodnou intenzitu i barvu osvětlení. Součástí řešení je také edukační tablet, ten bude sloužit jako výchovná ukázka využití obnovitelných zdrojů energie. Na ilustrativních obrázcích ukazuje, jaké spotřebiče lze při daném výkonu napájet elektřinou vyrobenou v místě spotřeby.

Výroba elektřiny ve vlastní fotovoltaické elektrárně má mimo snížení dodávek ze sítě ještě další výhodu. Školka je částečně soběstačná a není zcela odkázaná na elektřinu zvenčí.

Instalace fotovoltaického systému a biodynamických svítidel stála 625 tisíc korun. Akci financovala Veolia Energie ČR a plánuje v Olomouci realizovat obdobná opatření i na dalších budovách škol a školek. Příštím již dojednaným projektem bude základní škola Stupkova.

Současná situace a ceny energií jen potvrzují trend, kterým se město Olomouc dlouhodobě ubírá, a to je postupné zateplování školních budov. „Je to nejúčinnější způsob, jak zabránit ztrátám tepelné energie. Energetické úspory jsou pro nás dlouhodobě velkým tématem, snažíme se je zavádět všude tam, kde je to možné. A spolupráce s Veolií, která chytrá řešení opravdu umí, činí naše počínání ještě efektivnějším,“ těší se z navázané spolupráce náměstek primátora pro školství Karel Konečný.

Fotografie:

| Poslední úprava: 21. června 2022 (út)








Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688